Przy Domu Dziecka powstała nowa placówka interwencyjna. To tu trafiać będą dzieci w sytuacjach nagłych

2

Placówka powstała w murach kozielskiego Domu Dziecka. Dysponuje dziesięcioma miejscami dla dzieci oraz kadry opiekuńczej, która ma sprawować nad nimi opiekę.

Pomysł na utworzenie nowej placówki powstał po ograniczeniu liczby miejsc w kozielskim domu dziecka. Wcześniej znajdowało się w nim miejsce dla 30 wychowanków, nowe przepisy zredukowały tę liczbę do 14. – Pozostała duża substancja budowlana, którą należało jakoś wykorzystać. Szukaliśmy rozwiązania, za sugestią urzędu wojewódzkiego zdecydowaliśmy się na jednostkę interwencyjną. Do tej pory te zadania dla powiatu wykonywały niektóre rodzinny zastępcze, ale potrzebowaliśmy własnej jednostki – opowiada wicestarosta powiatu Józef Gisman.

Dla celów utworzenia nowej placówki konieczne było przeprowadzenie prac remontowych. Powstało dziesięć komfortowych miejsc noclegowych wraz z pomieszczeniami socjalnymi oraz pomieszczeniami dla opiekunów.

– W przypadku sytuacji nagłej, gdy dziecko będzie potrzebowało natychmiastowej pomocy, trafi ono do nowej placówki. Jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie będziemy poszukiwać dla niego rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka bądź innej placówki opiekuńczo-wychowawczej, ponieważ placówka interwencyjna przyjmuje dziecko na okres trzech miesięcy – wyjaśnia dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Marzena Nikel.

W uroczystym otwarciu placówki udział wzięli przedstawiciele samorządu, wojewoda Sławomir Kłosowski, służb mundurowych i opiekuńczych, które na co dzień współpracują z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i domem dziecka.

– W samej nazwie tej placówki sformułowana jest szansa dla młodzieży, która tu trafi. Interwencja zawsze kojarzy się z krótkim czasem, czyli jakąś perspektywą wyjścia z tej trudnej sytuacji. I tak jest też tutaj – ocenił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

2 KOMENTARZE

  1. Aż dziw bierze, że władza demokratyczna i reżim PiS potrafią tak przebywać razem na małej przestrzeni…

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj