Przetarg na dostawę autobusów elektrycznych rozstrzygnięty. Zwyciężył MAN

43

Urząd miasta rozstrzygnął przetarg na dostawę dwóch autobusów elektrycznych dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Kędzierzynie-Koźlu. W postępowaniu zwyciężył niemiecki MAN.

Kędzierzyn-Koźle znalazł się w gronie 13 miast, które otrzymały dofinansowanie do zakupu elektrobusów z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. W postępowaniu prowadzonym przez urząd miasta wzięły udział cztery firmy: MAN, Solaris, SOR Libchavy i Busnex Poland oferujący pojazdy chińskiej marki Yutong.

Najwyższą ocenę w przetargu uzyskał MAN, a decydującym czynnikiem była cena zaoferowana przez niemiecką firmę, która swoje pojazdy wyceniła na 5,53 miliona złotych. W ocenie techniczno-eksploatacyjnej więcej punktów zdobyły Solaris i Busnex.

Nowe autobusy mają mieć długość od 11,8 do 12,2 metra, każdy z nich będzie mógł zabrać na pokład 55 pasażerów (oferując przy tym co najmniej 28 miejsc siedzących). Na zakup nowych pojazdów miasto zarezerwowało w budżecie kwotę 6,76 miliona złotych, z czego blisko 4,7 miliona złotych wynosi dofinansowanie ze środków europejskich. Zwycięzca przetargu ma rok na realizację zamówienia.

43 KOMENTARZE

 1. Nic bardziej głupszego nie mogli zrobić niż zakup tych elektryków. Ani to nie polepszy już i tak zasmrodzonego i zatrutego powietrza ani nie pomoże w transporcie publicznym. Bo te będą kursować tylko po Kędzierzynie. Szkoda że nie tyko po Azotach. Jak już tak Pani Prezydent chce to niech trolejbusy wdroży do Kędzierzyna-Koźla. Te przynajmniej będą mogły kursować po całym mieście pod warunkiem rozwieszenia trakcji.
  Czy ktoś racjonalnie myśli w U.M. ? Po prostu pieniądze wyrzucone w błoto.

  • Masz rację. W pełni Cię popieram. Zwłaszcza, że „rozwieszenie trakcji” to taka bułka z masłem, a koszt to druga bułka, np. z mortadelą. Albo z dżemem.

    • A co ma nick do tego co jada jego posiadacz? W tym momencie to ty popisałeś się nieudolnie złośliwością. Kocie. Pozwoliłem sobie na krytyczne podejście do pomysłu „rozwieszania trakcji” dla trolejbusów, gdyż zważywszy na koszty takiej operacji, jest to pomysł z gatunku poronionych.

     • Jak byś miał nieco rozumku w czaszce to byś zrozumiał sarkazm w komentarzu [obserwator&pasażer z K-K] No cóż nie każdy rodzi się z inteligencją.

     • A tobie kocie wydaje się, że jesteś sprytny jak głupek, który narobił w portki i wydaje mu że wszystkich przechytrzył. Ale niestety, smród już się rozszedł.

     • Kosie prawda zabolała więc już się nie wysilaj na chamstwo które z ciebie wychodzi. Głupkiem robiącym w portki jesteś ty więc nie osieracaj swego smrodu i nie zwalaj na innych.

   • Kosie, czemu się podszywasz, kos w tym ogródku już szybuje od kilku lat?! Ale jak ci się ta ksywka podoba to używaj jej dalej.

    • To przygłup który podszywa się pod innych i do tego nic mądrego nie pisze a przy tym bardzo złośliwy ,cyniczny, kąśliwy i drwiący z komentujących. Powinien się podpisywać (wrogi nieprzyjemny gnom)

     • Moim zdaniem uwagi „kosa” są celne i precyzyjne na wypowiedzi niektórych tu komentujących i ich pomysły.
      Niektórzy uważają, że są złośliwe, cyniczne itp. i w związku z tym doszli do wniosku że to głupek.
      Widać z tego jasno, że nie bardzo wiecie co odpowiadać na jego komentarze. Podobnie jak nie możecie sobie poradzić z komentarzami Rycha…. i w swej bezsilności nazywacie go głupkiem, a inni pytają czy już brał leki.

     • Nie wysilaj się bo wiadomo że znowu to ty kosie, jarozbaw …! Lecz już w innej formie bardziej człowieka cywilizowanego. A więc można. Ale nadal nie zrozumiałeś sarkazmu do tego popierasz swoje poprzednie idiotyczne komentarze. Proponuje sprawdzić znaczenie słowa sarkazm.
      Może w końcu zrozumiesz. A ha przy okazji dowiedz się kto to jest zecer ?

     • A ty, drukarzu, zapewne cierpisz na chorobę zawodową tego fachu. Czyli ołowicę, że mylą ci się osoby i jednym przypisujesz zasługi innych.
      Dlatego pozwól że ja zapytam czy brałeś dziś leki?
      Jeśli jeszcze nie, to najpierw to zrób, a potem ewentualnie bierz się za klepanie klawiatury.

     • Ty spójrz na siebie czy już zażyłeś psychotropy ? I nie udawaj durniejszego niż jesteś. Bo to ty od dłuższego czasu klepiąc na klawiaturze wypisujesz te durnoty.

  • nie bardzo rozumiem jaki w ogóle sens ma wydawanie 2,5mln zł na jeden autobus elektryczny w kraju, w którym prąd robi się głównie z węgla, za te pieniądze można zakupić więcej autobusów hybrydowych, które startują na prądzie, nie dymią ruszając z przystanku a wtedy zwykły diesel kopci najwięcej, hybrydy nie dymią stojąc na światłach czy jadąc 5km/h w korku i jeszcze same sie ładują podczas jazdy, dwa autobusy elektryczne w takim mieście mają mniej więcej taki sens jak np. 30 prywatnych samochodów elektrycznych jeżdżących po Kędzierzynie, duży koszt, mega „lans” i zero efektu dla środowiska…

  • „Polskość to nienormalność” Pani Prezydent trzyma się mocno tego hasła. Ciekawy jestem co na ten przetarg powie prokuratura ?

 2. „W ocenie techniczno-eksploatacyjnej więcej punktów zdobyły Solaris i Busnex” – czyli MAN dał niższą cenę ale szybko i bez problemu odbije to sobie na częsciach zamiennych i serwisie.
  Ot platformiane zakupy…

   • Przestań jęczeć płatpędzlu jak nie masz nic sensownego do napisania. Ty byś kupił ziły czy ogórki pewnie. Raczej oleju brakuje ci w czaszce a nie ojeju.

    • Ondulowana Zyta to nawet widać ! Oto pacan z olejem zamiast mózgu i dlatego te bździochy wypisuje. Rozumiem że te bazgroły wydrapane wyżej mają wedle ciebie sens ? Współczuje ci olejogłowy cymbale. Dla twej info ogórki często kupuje i to kiszone. Pewnie już jesteś za stary by iść do szkoły by stać się mądrzejszy i nauczyć się pisać dlatego przestać drapać tu i jęczeć olejogłowy jeti !

 3. 5.530.000 zł za dwa autobusy?!
  Bogate miasto i bogata UE.

  W dobie obecnych ciężkich czasów pandemi nie powinno być takich miejskich zakupów.

 4. Solaris to już dawno nie jest polska firma, tak więc wszystko jedno czy autobusy będą mana, solarisa, czy innej firmy bo i tak zysk idzie za granicę.

 5. W zamian za wygrany przetarg komisja pojedzie zwiedzać DACHAU gdzie pracowali „przymusowi pracownicy”czyli tak naprawdę niewolnicy z polski w czasie II Wojny Światowej
  Trolejbusy nawet biorąc pod uwagę rozwieszenie trakcji mają najwyższą sprawność ale Niemcy nie produkują takich pojazdów to nikt nie powinien ich kupować w unii.

  • Ty to jesteś prawdziwy sznycel i to ze starego mielonego mięcha. Co ma II wojna do współczesnych autobusów czy innych pojazdów ? Krytykujesz że niemieckie a sam pewnie w mieszkaniu używasz przedmiotów wyprodukowanych tam. A może i jeździsz samochodem made in germany. Hipokryta w czystej postaci .

 6. Trochę dziwna polityka… może wypadałoby obrać jakiś długofalowy cel, czy też celem jest pokazanie się ?
  Do władz miasta i zarządu MZK: Szanowni Państwo czy tak zwyczajnie po ludzku nie wstyd wam za Ikarusa przegubowego nr 312, który jeździ po naszym mieście ? Proszę wybrać się na przejażdżkę, tak jak nasi mieszkańcy dojeżdżają do pracy. Brudno, zimno, śmierdzi spalinami…
  Wstyd. Gratulacje dla osoby która podjęła decyzję o remoncie i wprowadzeniu ponownym do taboru.
  Jakie miasto taki autobus…

 7. Prezydęta z POparciem kupiła autobusy elektryczne. Dlaczego ? Bo mogła, bo nie jej pieniądze. A jak z województwa POlityczny albo Człowiek Awaria 2019-2021 ze samej Warszawy przyjedzie to wyjdą piękne zdjęcia, filmiki i przemowy na tle elektrycznych autobusów dla TVN-u, jeśli jeszcze będzie istniał. Przekaz będzie następujący – „patrzajcie POplecznicy ! Kędzierzyn pod naszym kierownictwem – czyste i zielone miasto”. Nikt nie usłyszy o benzenie, bo podobnie jak ryby – benzen głosu nie ma.

 8. Pani Prezydent mogła by przedstawić w mediach lokalnych coś merytorycznego dlaczego wygrał MAN, dlaczego nie polskie autobusy, dlaczego tyle pieniędzy poszło na ten cel z naszych podatków. Może cena była dużo mniejsza ? A tu nic z tego, żadnych informacji a co? Nie będzie się tłumaczyć byle komu z ulicy. Może to czas aby wytłumaczyła ten zakup w prokuraturze ? To chyba nie obniży wiarygodności decyzji o zakupie niemieckiego MAN-a. Jak wszystko jest dobrze to czego tu się bać prokuratora ? Prezes Obajtek się nie bał to czemuż Pani Prezydent miała by być wystraszona. Czas pokazać społeczeństwu swoje krystalicznie czyste oblicze i intencje.

Skomentuj