„Przełomowy rok w mieście”. Felieton prezydent Sabiny Nowosielskiej i kalendarium wydarzeń

27

Przedstawiamy kalendarium najważniejszych miejskich wydarzeń we wszystkich miesiącach 2019 roku, a także podsumowujący felieton prezydent Sabiny Nowosielskiej:

Za nami 12 miesięcy wytężonej pracy. Mam z tego powodu sporo satysfakcji, bo w tym czasie doprowadziliśmy do końca wiele kluczowych dla miasta inwestycji. Przesadzam? Raczej nie.

Oddaliśmy do użytku kompleks basenów w Azotach, wybudowaliśmy od podstaw przedszkole, powstało wyczekiwane od lat hospicjum, oba w Kłodnicy. Wyremontowaliśmy kozielski rynek, targowisko na ul. Damrota w Śródmieściu, Żłobek nr 3 na Pogorzelcu. Nową, wygodniejsząsiedzibę znalazł tam „Promyczek”. Więcej miejsca i historycznego klimatu w zamkowych piwnicach ma teraz nasze kozielskie muzeum. Ciepła i kolorowa zrobiła się też Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 na osiedlu Piastów.

Zmieniamy na korzyść estetykę miasta. Oko cieszą zwłaszcza koziołki, lokomotywa przy dworcuPKP w Śródmieściu, skwer przy tamtejszej pływalni, kilka wyremontowanych ulic. Pewne rzeczylepiej widać, bo wymieniliśmy oświetlenie na znacznie lepsze i bardziej ekonomiczne ledowe.

Zyskali strażacy i sportowcy. Druhowie w Kłodnicy jeżdżą teraz na akcje nowym wozem, który garażują w rozbudowanej remizie. Za niedługo taką samą historię będą mogli opowiedzieć strażacy z Miejsca Kłodnickiego. Kto pamięta, jak wyglądał stary barak na stadionie w Blachowni i porówna go z obecnymi błyszczącymi nowością szatniami, na pewno zauważy różnicę.

Przybyło kilka nowych, ekologicznych autobusów, czekamy na kolejne. Bardzo przydatne okazały się tablice informacyjne na przystankach, a zielona wersja jednego z nich na osiedlu Zachód została bardzo ciepło przyjęta przez mieszkańców.

Pozyskaliśmy kolejnego inwestora. Koreański Foosung zagospodaruje prawie 20 hektarów Pola Południowego, w swojej fabryce zatrudni 150 osób, zainwestuje co najmniej 370 milionów złotych.

Uff… Było co wyliczać, a to przecież tylko najważniejsze inwestycje, trwające przez wiele miesięcy. Prócz nich zostało zrealizowanych wiele mniejszych zadań. Zainwestowaliśmy w mieście i dla mieszkańców wiele milionów złotych, z których sporą część stanowiły pozyskane przez gminę dofinansowania. I… będziemy to robić nadal! Dla miasta warto!

Sabina Nowosielska
Prezydent Kędzierzyna-Koźla

27 KOMENTARZE

 1. Pani Prezydent skoro w KK jest tak fantastycznie i cudownie to dlaczego się tak wyludnia tak że niedługo będziemy mieć burmistrza a nie prezydenta? Podpowiedź potrzebna? Brak perspektyw i nowych miejsc pracy szczególnie dla młodych. Temat benzenu i innych zanieczyszczeń też tej sytuacji nie poprawia. Trochę te działania z artykułu powyżej wyglądają jak pudrowanie trupa.

  • Wyludnia się, bo pesymiści żyją krócej i jak tak dalej będziecie narzekać to po was zostanie tylko lokomotywa i koziołki-matołki.

  • Niezależnie od liczby ludności w Kędzierzynie-Koźlu nadal będzie prezydent miasta. Mądrzy ludzie wiedzą dlaczego, niemądrzy piszą bzdury.

  • Depopulacja? Oczywiście, że jest, bo młodzież od lat wyjeżdża na studia do ośrodków akademickich i nie wraca po ich zakończeniu. We Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Katowicach czy nawet Gliwicach łatwiej znaleźć pracę, niż w Kędzierzynie-Koźlu, poza tym zazwyczaj lepiej płatną. Czasy chłopów pańszczyźnianych przypisanych do ziemi i jej właściciela minęły i nie zmieni tego żaden prezydent żadnego miasta.
   Chyba jedynym realnym sposobem zachęcenia młodzieży do pozostania w Kędzierzynie-Koźlu byłoby uczynienie z niego miasta akademickiego, ale bez rozmaitych namiastek w postaci ośrodków zamiejscowych wyższych uczelni, które może poprawiają samopoczucie władzy i mieszkańców, ale nie stanowią realnej zachęty dla studiującej młodzieży. Niestety, ten temat przespano przez ostatnie dwadzieścia lat i na razie nic nie zapowiada zmiany na lepsze.

   • Nie zgodze sie z Tobą, będzie uczelnia wyższa na poziomie i co dalej? Zatrzymasz młodych 3 do 5 lat dużej i tak wyjadą. Najpierw stworzenie dobrych miejsc do inwestowania i tworzenie nowych miejsc pracy potem związane z konkretnymi obszarami szkolnictwo a reszta czyli zatrzymanie ucieczki młodych i rozwój miasta przyjdzie samo

 2. Nie mam nic do p Prezydent, to prosta kobieta ktora ma problem z wyslowieniem sie, napewno chce dobrze dla mieszkancow tyle ze ma rece zwiazane- pomyslami innych radnych,dziwi mnie tylko ze tak szybko ucichla Afera portowa!?

 3. Ten artykuł można by skrócić do dwóch zdań: „Ludu Kędzierzyna! Nawet nie zdajecie sobie sprawy jaką macie boską Panią Prezydent. I proszę mi tutaj nie chrząkać, bo ja zawsze mam rację i tylko rację. Boże jakaż jestem fantastyczna… A Lokomotywa i Koziołki to moje, moje i tylko moje „dzieło”.

 4. I nadal nic o tym, że mieszkańcy masowo (kilkuset rocznie) UCIEKAJĄ z tej krainy benzenu !
  Pani prezydent – a kiedy focie przy obiecanym w kampanii „przecisku” pod wiaduktem w Śródmieściu ? Czekamy i czekamy – czyżby Pani mieszkańców w tej sprawie okłamała ?

 5. W kwestii technicznej. Tekst pani prezydent Nowosielskiej można nazwać różnie, ale z całą pewnością nie jest to felieton. Redakcja portalu internetowego sporego miasta powinna jednak mieć jakieś pojęcie o tym, czym charakteryzują się poszczególne gatunki tekstów dziennikarskich.

 6. OK. A teraz porozmawiajmy o terminach. Kiedy miała stanąć lokomotywa? Kiedy mieliśmy cieszyć się basenikiem? Kiedy miało działać Hospicjum (a tak a propos – kiedy naprawdę ruszy – bo na razie mamy piękny nieużywany budynek). itd itp – pytania pozostaną niestety bez odpowiedzi

 7. Po jeżdżeniu w kółko po Kożlu celem zaparkowania,udało się w końcu, daleko od centrum. Myślę,zrobię sobie spacerek. Dobrze się szło aż do kościoła św.Zygmunta,tam się zaczęła droga przez mękę! Pokrzywiona,wykoślawiona kostka, brudno,że obrzydzenie bierze! Tego odcinka od kościoła do rynku od komuny chyba nikt nie sprzątał! Czy Pani prezydent tamtędy nie chadza?? Pod UM jest pięknie,a reszta obywateli ma mieć taki sajgon do zerzyg…a?! Wejście na rynek to kolejny szok – niezmierna pustka…Dlaczego tam nie ma miejsc parkingowych?? Władze miasta same wykluczyły centrum Kożla jako miejsce przyjazne mieszkańcom, mamy tam robić zakupy i z nimi biec do auta zaparkowanego pod UM? Spacerować? Spaceruje się po parku! Współczuję mieszkańcom tego pięknego miasteczka! Pozdrawiam.

 8. Nie ma miejsc parkingowych ,bo nie remontuje się mieszkań w koło rynku,nasi bracia wyuczeni w kozielskim liceum zawłaszczyli pół Koźla,tworząc tam gospodarczą i kulturowa pustynię gdzie pies z kulawa noga nie chce inwestować,że strachu tak samo jak w porcie i centrum Kędzierzyna.najpierw konkurecyjna praca nie za minimum ,później mieszkania dla młodych a oni zostaną i pociągną rozwój miasta,jak będą młodzi będą i pieniądze z podatków a nie tylko socjal i żerowanie

 9. Karuzela sukcesów finansowana za publiczne pieniądze w KK24. Miasto się wyludnia, uciekają ludzie, którzy nawet dobrze zarabiają, a w porównaniu do Gliwic wyglądamy jak jakaś wieś. Tam strefy się tak rozrastają że człowiek się już gubi, a osiedla (nie mieszkania, osiedla!), powstają jak grzyby pod deszczu. To Miasto to żart, prognozy są dramatyczne.

 10. dddd, „potwierdzam” twoje spostrzeżenia.
  Podaję dane GUS:
  Gliwice
  Populacja w 2002 r.: 202 604
  Populacja w 2018 r.: 180 708
  Zmiana: -10,8 proc.
  Serdecznie w nowym roku pozdrawiam trolla dddd.

  • kuna Gunda a może zanim się zaczniesz z kogoś nabijać cyfry za ten sam okres z Kędzierzyna-Koźla??? Poczytaj też wywiady z kandydatami na prezydenta Gliwic (niedawno wybory były) to trochę wyjaśnią Ci to zjawisko

 11. Brawo Pani Sabino, do tej pory nikt tyle dla miasta nie zrobił co Pani, a wrogami Pani się nie przejmuje to nie ludzie to wilki

 12. Bogate miasto niemożliwości, bo źle zarządzane. Nie ma zdziwienia. Przecież cała wierchuszka w UM, to b. pzpr-owcy. Całe to poko, to pzpr-bis. Czerwone miasto znane z tego w całej Polsce.

Skomentuj