Przekształcenie szpitala jest ogromnym wyzwaniem. Rozmowa ze starostą Małgorzatą Tudaj

15

W zaistniałej sytuacji walki z koronawiruem wielu mieszkańców kieruje swoje pytania do samorządowców, bo ci są najbliżej nich. Ci jednak w wielu przypadkach mają związane ręce. – Ustawodawstwo nie jest dostosowane do pracy w warunkach epidemii – mówi Małgorzata Tudaj, Starosta Kędzierzyńsko-Kozielski i dodaje: wiele się od nas, samorządowców oczekuje, a my po prostu na wiele spraw nie mamy wpływu.

– W Polsce trwa stan epidemii. Jak na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja w powiecie? Czy czegoś brakuje? Jeśli tak, to czego?

– Małgorzata Tudaj: Jest bardzo trudno. Tym bardziej, że nasz SP ZOZ decyzją Wojewody na mocy Ustawy z dnia 2 marca 2020r. COVID-19 został przekształcony w podmiot leczniczy dedykowany osobom zagrożonym koronawirusem, czyli w szpital zakaźny z 270 łóżkami. Nowe, bardzo trudne wyzwanie to dostosowanie oddziałów szpitala dla pacjentów zakaźnych. Dyrekcja, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i cały biały personel wykonali ogromną pracę, najważniejsze było zapewnienie bezpieczeństwa personelowi. Personel szpitala stanął na wysokości zadania, za co bardzo dziękujemy. Nie obyło się bez problemów, bo przekształcenie tak dużego szpitala w placówkę o zupełnie innym profilu to kosmiczne wyzwanie, można powiedzieć, że wszystko stanęło na głowie. Problemem nas wszystkich, personelu, społeczności lokalnej, który należy wskazać to zrozumiały opór wobec decyzji Wojewody. W obecnej sytuacji zużywamy olbrzymie ilości sprzętu ochrony osobistej; w szczególności maseczki FFF 3, kombinezony białe włókininowe i fartuchy barierowe i tego sprzętu na bieżąco potrzebujemy. Sporo otrzymujemy od darczyńców, czyli prywatnych osób, które prowadzą zbiórki przez Internet.

– Jak wygląda organizacja miejsc do zbiorowej kwarantanny?

– W naszym powiecie wyznaczone zostały miejsca na kwarantannę zbiorową oraz izolatoria. Wskazaliśmy jako powiat bursę szkolną, internat szkolny, hospicjum i hotele. Miejsca te zostały zlustrowane przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz służby Zarządzania Kryzysowego Powiatu pod kątem przydatności do tego celu, czyli m.in. ilości i stanu sanitariatów. Ale są też inne wyznaczone w całym województwie, w każdym powiecie.

Takie miejsca znajdują się w schronisku młodzieżowym i Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny, czy też w ośrodku w Mosznej. Przebywają tam osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w swoich domach z resztą domowników. Ilość osób na kwarantannach bardzo szybko rośnie.

– Czy powiat otrzymał środki od innych organów, np. państwowych?

– Otrzymaliśmy pieniądze rządowe na przekształcenie i dostosowanie SP ZOZ-u.

Niebawem podpiszemy umowę z Urzędem Marszałkowskim na dostosowanie szpitala, środki unijne w kwocie 14,7 mln zł, w zakresie sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej, respiratorów, dofinasowanie do koniecznych robót budowlanych. Szpital otrzymuje też środki pieniężne od indywidualnych darczyńców. Liczy się dla nas każda złotówka, bo tak naprawdę nie wiemy jaki rozmiar będzie miała u nas epidemia. Liczba chorych w szpitalu cały czas rośnie.

– Z wielu samorządów płyną głosy, że w obecnej sytuacji nałożono na nie bardzo wiele zadań. Czy Pani zdaniem samorządy będą w stanie im sprostać?

Ustawodawstwo nie jest dostosowane do pracy w warunkach epidemii, mamy ograniczone kompetencje do podejmowania szybkich, a oczekiwanych decyzji: nie działają szkoły i zawiesza się system do pracy zdalnej, zatrudnianie pracowników; (pielęgniarek, ratowników medycznych) w miejscach kwarantanny i izolatoriach, szybsze testy nade wszystko białego personelu, szybki i rzetelny przepływ informacji. Moglibyśmy tu wymieniać wiele problemów, z jakimi się borykamy, co rusz ktoś zgłasza nam problemy. Mamy też wiele pytań od naszych mieszkańców, którzy w danej sytuacji nie wiedzą co robić, pytają nas, bo my jesteśmy najbliżej, więc robimy co możemy, by na portalu społecznościowym odpowiadać im na bieżąco. Istotnie, pracy mamy naprawdę bardzo dużo, wiele się od nas, samorządowców, a konkretnie starostów oczekuje, a my po prostu na wiele spraw nie mamy wpływu, bo ustawodawca nie przewidział dla nas możliwości działania w danym zakresie, w sytuacji wyjątkowej, a taką jest stan epidemii.

– Co Pani zdaniem jest w chwili obecnej najbardziej pilne, jeśli chodzi o działania Rządu czy Wojewody, by w miarę możliwości móc działać sprawnie?

Przede wszystkim to, o czym już mówiłam, czyli zwiększenie kompetencji starostów, tak by mogli sprawnie działać, póki co w wielu sprawach nasze ręce są związane. Specustawa kończy się na kompetencjach wojewody, a abyśmy mogli sprawnie działać, niezbędne jest wprowadzenie uprawnień dla starostów. Aby nie zmieniać wielu ustaw (co wydaje się nawet niemożliwe), najbezpieczniejszym byłoby w obecnym czasie i ogromnemu zagrożeniu epidemii wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Publikacja Związku Powiatów Polskich

15 KOMENTARZE

 1. Nie jestem zwolennikiem obecnie rządzącej opcji politycznej w powiecie, ale chylę czoło przed władzami powiatu i SP ZOZ za dotychczas wykonaną pracę.
  A słów podziwu i wdzięczności kierowanych do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, laborantek i wszystkich pozostałych pracowników szpitala nie potrafię wyrazić kilkoma słowami.
  Nie zapominam oczywiście o lekarzach, pielęgniarkach i pozostałych pracownikach wszystkich przychodni z terenu miasta i powiatu. Wszystkim serdecznie dziękuję.

 2. Dziwne, bo epidemia jest/była ogłaszana jak 12% ludności danego kraju choruje, a nie teraz max 2%… i pytanie który rząd obnizył wydatki ze skarbu panstwa z 10,5% do 4%. A trwa walka o podniesienie do 6% jest i tak połową tego co było… kto ma cel w depopulacji Polaków? https://youtu.be/SXfWZfRh0us

 3. @jaka szkoda. PEŁNA ZGODA i w zupełności Cię popieram👍. Ale uważaj, bo zaraz zwyzywają Cię od lizusów – jak niegdyś i mnie się przydarzyło😉

  • „niuniek” ja ciebie nazwałem lizusem. Ale kłamiesz w tym przypadku. Przeczytaj sobie treść co napisał „jak szkoda” -a więc dziękuje on krótko wszystkim służbą medycznym. I tu się z nim zgadzam i popieram bo robią dobrą robotę. Można dodać do tego grona strażaków. Lecz ty „niuniek” kłamiesz bo nazwałem cię lizusem, gdyż chwaliłeś dokonania starostwa. Starostwo to dziadostwo. Nic dobrego dla ludzi nie zrobili. A to apropo artykułu dotyczącego artykułu o kozielskim szpitalu. Już nie będę wspominał innych złych i głupich decyzji. To tyle z mojej strony.

 4. Po czasie wygląda na to ze pracownicy kozielskiego szpitala powinni być wdzięczni wojewodzie? staroście? Mają bardzo dobre zabezpieczenia, kierują do nich zdiagnozowanych pacjentów, w pozostałych szpitalach, przychodniach mogą pomarzyć o takich środkach ochrony. Pacjenci też przychodzą niezweryfikowany, czasami oszukują przyznając się po 2 dniach pobytu w szpitalu że mieli kontakt z zakazona osobą . Stąd tak dużo wyłączonych oddziałów w Polsce. I nie są to oddziały szpitali jednoimennych bo w nich personel ma wszystko, nawet dodatkowe UBEZPIECZENIE , pozostali będą ginąć na pierwszej linii frontu. A co po epidemii? Kto nas bedzie leczyl???

 5. Najdalej za dwa miesiące ludzie się zbuntują przeciw wprowadzonym zarządzeniom gdyż zrozumieją, że to wszystko prowadzi do sytuacji jak w dowcipie „operacja się udała ale pacjent zmarł”.
  I tak nie obronimy tych słabszych. Jak płuca są zniszczone to żaden respirator ich nie wyleczy.
  Chyba, że doczekamy cudu i pojawi się lek na to świństwo.
  Ludzie chcą zarabiać, mają kredyty, firmy, swoje zawody i nie zgodzą się na zniszczenie ich życia po to aby ocalić kilkadziesiąt tysięcy staruszków, którzy i tak w ciągu najbliższych kilku lat umrą.

  • W Niemczech sąd orzekł, że ludziom chcącym popełnić samobójstwo nie powinno przeszkadzać jeśli chcą to zrobić, w Holandii eutanazja jest dopuszczalna w przypadku nieuleczalnej choroby, za czasów A.Hitlera były plany wobec własnych obywateli, by po osiągnięciu wieku gdy są bezproduktywni dla społeczeństwa i państwa oficjalnie podlegali eutanazji. Wiesz dodatkowe koszta, zbędne obciążenie dla budżetu itd. Sprawdź sobie definicję eugenika i zastosowanie jej w praktyce. Z ciekawości, gdyby dotyczyło twoich bliskich też miałabyś takie samo podejście jakie masz ? Aha, zgodnie z podejściem neoliberalizmu i czystego kapitalizmu, że „Ludzie chcą zarabiać, mają kredyty, firmy, swoje zawody,” w takich przypadkach to ich problem (dotyczy ludzi mających kredyty, firmy,swoje zawody). :)))

  • W celu lepszego zrozumienia,że zgodnie z podejściem neoliberalizmu i czystego kapitalizmu, że „Ludzie chcą zarabiać, mają kredyty, firmy, swoje zawody,” w takich przypadkach epidemie, kryzysy, zachwiania gospodarcze i losowe itp. państwo nie powinno ingerować (jak obecnie np Chiny, USA, Polska, Niemcy, Włochy i inne., ponieważ to ich problem (dotyczy ludzi mających kredyty bo wiedzieli o ryzyku z tym związanym, firmy bo to rynek konkurencyjny w którym firma słabsza odpada ,swoje zawody źle wybrany i nie jest potrzebny jak widać na rynku w danym momencie itd ). Przypomniał mi się autentyczne zdarzenie z lat 90 XX wieku, Węgry; jedzie staruszka autobusem i dwoje młodych ludzi mówi „Szkoda, że nie takiego proszku, by posypać głowę staruchy, wówczas zostałby sam proszek.” Na to staruszka „Ja tego nie dożyję. Mam nadzieję, że jak będziecie w moim wieku to już będzie w zastosowaniu taki proszek.” :)))

 6. Jak ja się cieszę, że mieszkam w takim kraju jak Polska, z ekranów abonamentowej (kto płaci ten ma prawo słuchać, ja nie płacę) płynie prawda i sukcesy w walce z kuleczką z goździkami. Walka ta jest skazana na sukces …. wirusa, mimo, że szpitale mają wspaniałe wyposażenie, maski, przyłbice, kombinezony zalegają w magazynach, Agencje Zaopatrzenia od stycznia importowały pełne kontenery sprzętu i materiałów, niczego nie zabraknie. Respiratory są drukowane przez zespół F1 Mercedes i zespół Kubicy. Płyn Orlenu do dezynfekcji na każdej stacji, paletami można kupować, gorzelnie przerabiają ziemniaki na wysokoprocentowy płyn.
  Babcie 70+ szyją po nocach maski ze starych ubrań, materiałów, niestety niezgodnie z normą EN 14683. Pospolite ruszenie narodu ku chwale rzondu, kiedyś wyjdzie Adrian: „Jażem to sprawił nie chwaląc się nikomu”
  Lud polski uczciwie nie mówi ratownikom, lekarzom, że jest już chory, bo niby czemu ma zdradzać prywatne sprawy, dzięki obywatelskiej postawie oddziały szpitali są zamykane. Prawdziwy Polak jest uczciwy i prawdomówny. Nie ma jak się tylko wyspowiadać z tej prawdomówności.

  PS na serio
  LEKARZE, RATOWNICY, PERSONELU jestem pełen podziwu dla waszej pracy w tym bagnie, niedostatku, bałaganie, braku: testów, sprzętu, koordynacji, kasy. Zostaliście sami, niech Bóg Wszechmogący będzie z Wami

 7. No, a jeżeli Bóg pobłogosławił i to wszystko się skończy znowu będziecie wyzywać od konowalow, panius pijacych cały dzień kawke, będziecie krzyczeli pokaż lekarzu co masz w garazu, wszystkich wsadzac do jednego worka, zakład?

Skomentuj