Przekroczony stan alarmowy na Odrze w Koźlu. Około południa spodziewana jest tendencja spadkowa

3

Poziom Odry na wodowskazie w Koźlu to teraz 514 cm. Stan alarmowy – zgodnie z przewidywaniami – został przekroczony (wynosi 500 cm). Wody w korycie rzeki będzie jeszcze przybywać, ale według najnowszych danych około południa należy spodziewać się tendencji spadkowej. Tak dzieje się już w Raciborzu.

Przypomnijmy, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Gliwic poinformowało, że w nocy ze środy na czwartek rozpoczęło się piętrzenie wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny. Uruchomienie zbiornika spowodowało przejęcie nadmiaru wody, co za kilka godzin powinno być widoczne również na wodowskazach w Koźlu.

Wczoraj rano wojewoda opolski wprowadził alarm przeciwpowodziowy dla naszego powiatu oraz innych gmin i powiatów nadodrzańskich w regionie. Wcześniej starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wprowadził dla gmin Kędzierzyn-Koźle, Bierawa, Cisek i Reńska Wieś pogotowie przeciwpowodziowe. To oznaczało postawienie wszystkich służb w stan pełnej gotowości. Wydział zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu monitoruje sytuację i zbiera bieżące raporty z całego powiatu.

Źródło: starostwo powiatowe

3 KOMENTARZE

  1. Decyzja o rozpoczęciu piętrzenia wody w zbiorniku Racibórz została podjęta wbrew instrukcji funkcjonowania zbiornika (całe szczęście). Zgodnie z instrukcją zbiornik miał być uruchomiony dopiero od poziomu (około) 800 cm w Miedoni i przepływu 1210 m3/s – przy takich warunkach Koźle zostało zalane w 2010 roku. Kto wymyślił tą instrukcję ? W zbiorniku Racibórz działa wydobycie żwiru oraz pola są obsiane kukurydzą. Jakby Koźle i kogokolwiek zalało w obszarze poniżej zbiornika to Rząd powinien płacić odszkodowanie.

    • Gościu sam sobie odpowiedziałeś. Instrukcja ma chronić interesy przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z wydobyciem kruszywa w czaszy zbiornika przeciwpowodziowego. Sprawa rozbija się tutaj o ewentualne odszkodowania na ich rzecz. Ktoś chyba doszedł do wniosku, że lepiej chyba wypłacić odszkodowanie kilku firmom niż mieszkańcom 3 województw i tym samym narazić się na polityczny niebyt w przyszłych wyborach.

  2. Sucho – źle
    pada – źle
    jak mamy wam dogodzić ??

    Rząd staje na głowie, a Wy ciągle niezadowoleni. Polcy i Polacy wstali z kolan, nigdy nie było tak dobrze jak od pięciu lat. Jest zbiornik jest, udało się za naszych rządów go zbudować, poprzednicy tylko kradli, same złodziejstwo. Teraz go zalewamy, to dzięki bystrej decyzji prezesa wód lądowych, którego osobiście rekomendowałem na to stanowisko. Chylę czoła przed jego dynamiczną decyzją, wykazał się refleksem i zaangażowaniem. Ta rzeka już nikogo nie będzie zalewać.

Skomentuj