„Przedwiośnie” w kozielskiej muszli. Narodowe Czytanie w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA

2

Przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury i sportu, nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie szkół z Kędzierzyna-Koźla oraz zwykli mieszkańcy zjawili się dziś w kozielskiej muszli, by wspólnie odczytać fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna ustanowiona przez Prezydenta RP w 2012 roku. Ma ona na celu propagowanie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Do tej pory uczestnicy akcji mierzyli się z twórczością m.in. Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, czy Aleksandra Fredry. W tym roku wybór padł na Stefana Żeromskiego i jego „Przedwiośnie”.

W Kędzierzynie-Koźlu organizatorem akcji, jak co roku, była Miejska Biblioteka Publiczna. Dyrektor Izabela Migocz zaprosiła do wspólnego czytania w kozielskiej muszli, a na jej apel odpowiedzieli przedstawiciele samorządu: prezydent Sabina Nowosielska i jej zastępca Wojciech Jagiełło, starosta powiatu Małgorzata Tudaj, radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Sałacki, dyrektorzy miejskich placówek i szkół, radni miejscy: Michał Nowak, Katarzyna Dysarz i Grażyna Radka.

Nie zabrakło też przedstawicieli świata biznesu i sportu. Grupę Azoty ZAK S.A. reprezentował prezes Sławomir Lipkowski wraz z członkiem zarządu Kamilem Bortniczukiem i dyrektorem finansowym Aleksandrem Prusem. Z „Przedwiośniem” zmierzył się też Sebastian Świderski, prezes Zaksy Kędzierzyn-Koźle. Fragmenty czytane przez zaproszonych gości przeplatane były wystąpieniami uczniów z kędzierzyńsko-kozielskich szkół.

 

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj