Przed Wszystkich Świętych kędzierzynianie uczcili pamięć bohaterów. ZDJĘCIA

21

Blisko 120 mogił żołnierzy Armii Krajowej, powstańców śląskich, powstańców warszawskich, żołnierzy walczących pod Monte Cassino, upamiętnili członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, kibice Chemika oraz osoby zrzeszone w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Jedni bronili swojej ziemi przed Niemcami, inni byli żołnierzami wyklętymi przez komunistów, jeszcze inni chronili swoich bliskich przed ukraińskimi szowinistami. Chcemy dziś upamiętnić wszystkich bohaterów, którzy związali swoje życie z naszym regionem. Nie tylko z powiatem kędzierzyńsko-kozielskim, w ramach akcji odwiedziliśmy także Kluczbork, Olesno, czy Praszkę. Nasza praca odbiła się echem w całym województwie, w pomoc zaangażowali się wolontariusze nawet z Zawadzkiego – mówi Krzysztof Marcinkiewicz ze Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Na każdym grobie zawiązana została wstążka w barwach narodowych, a także zapalone białe i czerwone znicze. Organizatorzy zadbali o to, żeby najbardziej zapomniane mogiły zostały wyczyszczone. Na ten cel zostały wykorzystane środki z dotacji z Narodowego Instytutu Wolności, a także kwesty, jaką Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przeprowadziło 1 listopada 2019 pod lokalnymi cmentarzami.

– Ze środków uzyskanych z ubiegłorocznej zbiórki wyremontowaliśmy kilka mogił, zakupiliśmy znicze i sprzęt do czyszczenia nagrobków. Chyba najważniejszym wydatkiem była myjka ciśnieniowa, dzięki której udało nam się solidnie oczyścić mogiłę powstańczą w rezerwacie Boże Oko koło Czarnocina. Sprzęt sprawdził się doskonale i z pewnością zostanie wykorzystany przy naszych kolejnych pracach. Szkoda tylko, że musimy wyręczać samorządy, które zapominają o tych mogiłach – dodaje Marcinkiewicz.

21 KOMENTARZE

 1. Przecież kibole mieli bronić krzyża przed kobietami bo im pierwszy sekretarz PIS w tym naczelnik kraju kazał.
  Przemawiał w TV PIS jak jeden z przywódców rodem z komuny. Jeszcze powinni rzucić hasła :”kto podniesie rękę na PIS i kościół temu rękę tą obetniemy”, „naród z partią , partia z narodem” lub „program partii, programem narodu”….. Oto Polska Patriotyczna według PIS.

 2. Fajna profesjonalna myjka za ponad 2000zł, będą mieli czyste samochody, a zdecydowanie widać jest jeden wyprodukowany w Niemczech, wiadomo polscy patrioci.
  Karcher też jest polski ??
  Nie rozumiem jak można być takim patriotą i kupować niemieckie.

 3. znalezione:
  Nie po to były Powstania Śląskie, aby się wstydzić za to co polskie.

  Gdy zabrakło amunicji.
  Za Polską biło serce.
  Nie mogli bronić pozycji.
  Podnieśli w górę ręce.

  Dwudziestu jeden. Rany.
  Trzecie Śląskie Powstanie.
  Nicht schießen i rozstrzelany.
  „Wersalski bękart” nie wstanie.

  Na skraju lasu mogiła.
  Tak wiele ich w okolicy.
  Pod górą Chełmską się skryła.
  Raszowa koło Leśnicy.

  Wulkan kamieniołomem.
  By święta Anna załkała.
  Pojmanych bywał domem.
  Głodzonych dobija pała.

  Mauzoleum oprawcom.
  Amfiteatr zaprzysiężenia.
  Hołd młodzieży Germańcom.
  Niemiecką została ziemia.

  I kiedy Polska nastała.
  Krwią przelaną i gwałtem.
  Pomniki pozmieniała.
  Muzeum odwiedź zatem.

  Pomnik Dunikowskiego.
  Piastowskiego znicza.
  Z sierpem i młotem do tego.
  Historię ogranicza.

  Tam orzeł czarno-biały.
  Taki rozdarty ku górze.
  Bo ludy tam mieszkały.
  Ale Słowianie dłużej.

  2019-04-03 almagus

  Nie po to były Powstania Śląskie, aby wybierać rozumki wąskie!

Skomentuj