Protestujący rozeszli się, ale zapowiadają, że to nie koniec. Nie chcą zaostrzenia prawa aborcyjnego. WIDEO

36

Wydawało się już, że Kędzierzyn-Koźle nie dołączy do miast, które w ten weekend protestują przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. A jednak, nieoczekiwanie dla wszystkich, w niedzielę  wieczorem mieszkańcy wyszli na ulicę.

Demonstracja, w której uczestniczyło ponad 100 osób, zebrała się w rejonie dworca PKP, następnie przemieszczała wzdłuż alei Jana Pawła II i ulicy Kozielskiej – zobacz zdjęcia. Ludzie chodzili po jezdni , utrudniając lub uniemożliwiając ruch pojazdów. Podobnie było w mniejszych i większych miastach w całej Polsce. Manifestacje cały czas trwają.

– Protestujemy, by głośno powiedzieć, że o naszym ciele decydujemy same. Nie jesteśmy inkubatorem, nie można nas zmusić do rodzenia ciężko chorych dzieci, narażając nasze życie. Macica jest nasza, nie rządzących! – mówiły protestujące kobiety.

Wśród protestujących można było zobaczyć lokalnych samorządowców, w tym prezydent Sabinę Nowosielską, przewodniczącego rady miasta Ireneusza Wiśniewskiego i radnych.

– Nie mam słów, by określić, co czuję myśląc o tym wszystkim, co wydarzyło się w ostatnim czasie. Kiedy ludzie są skupieni na sprawach ochrony zdrowia, podejmowane są pod osłoną nocy szokujące decyzje. Pozwólmy kobietom decydować o sobie – mówi Ireneusz Wiśniewski

– Jestem przeciwna takim rozstrzygnięciom. W XXI wieku nie można kobietom tworzyć takich nakazów. To nasze ciała i nasze decyzje – mówi Sabina

Wokół przemarszu zgromadziły się liczne siły policyjne, uniemożliwiając uczestnikom dalsze przemieszczanie się po jezdni. Przez głośniki wzywano do rozejścia się. Uczestnicy byli legitymowani. Pomimo ostrych haseł wykrzykiwanych w kierunku rządu, również wulgarnych, co jest cechą rozpoznawczą obecnych protestów, nie doszło do żadnych przepychanek.

Przed godz. 19 protestujący rozeszli się. Obecnie w Śródmieściu Kędzierzyna-Koźla panuje spokój. Uczestnicy manifestacji deklarowali jednak, że w poniedziałek znów wyjdą na ulicę.

36 KOMENTARZE

 1. Myślę, że UE poradzi sobie z takimi sytuacjami finansując liberalną aborcję ze wspólnych funduszy (o co właśnie zawnioskowali trzej byli premierzy Polski będący obecnie europarlamentarzystami Miller, Cimoszewicz i Belka).
  PS
  Problem generalnie jest nierozwiązywalny bo światopoglądowy.
  Ci, którzy protestują, muszą w wyborach zdobyć 50%+1 głos i zmienić prawo. A jeszcze lepiej zdobyć większość konstytucyjną i dokonać zmian w jej zapisach.

 2. Niezależnie od tego jaki jest mój pogląd na temat aborcji uważam, że skandalem jest publikowanie nazwisk niektórych osób biorących udział w manifestacji. A już niedopuszczalnym jest informowanie o ich stanowiskach.
  Problem aborcji jest nierozwiązywalny bo światopoglądowy więc urzędnicy wierzący w Boga są teraz w bardzo niekomfortowej sytuacji gdy ich szefowa i przewodniczący rady (a także dyrektor szkoły publicznej) tak jednoznacznie i nieanonimowo zadeklarowali swoje poglądy.

 3. Cejrowski słusznie napisał, że diabeł i demony wyją, bo już wiedzą że przegrały. Znamienne, że władze miasta angażują się w protesty, przecież przed wyborami prezydentowa gorąco zapewniała, że chce i będzie prezydentem wszystkich mieszkańców.

 4. Ludzie to nic nie da ,ta banda ignorantów i oszołomów słucha tylko Jarka z obawy o stołki i puki on żyje nic się nie zmieni tak życiu kobiet jak i zwierząt,no cóż głosowaliście to macie.OSTRZEGALEM.

 5. 100 osób na takie duże miasto to pokazałyście siłę jak nic .Na pewno rządzący zwrócą na Was uwagę .Jeszcze połowa na telefon od Pani Lans prezydentowej.Śmiech na sali.
  Zaje……miasto możliwości.Tu większość z azot i blachowni zawistne q…y co myślą,że wszystko im się należy.gdzie tylko czubek własnego nosa widza i nic nie potrafią tylko narzekać.

 6. Jestem z wami, gestapowcy w mundurach macie nam zapewnić bezpieczeństwo, macie pilnować aby z faszystowskie PiS oraz waszych szeregów nie został wysłany prowokator, przyjdzie czas a was rozliczymy za slużalcze zachowanie wobec PiS, wybaczcie że zbiorowo was ukarzemy, ale to wy nie pozwalają abyście byli rozpoznawalni, ani numerów ani nazwisk bandzoiry tez się tak ukrywają.

 7. To 7 zdjecie to sobie warto zachować jako obrazę i znieważenie prezydenta i przesłać gdzie trzeba jak smarkula z parasolką jest taka mądra i odważna. Pokolenie róbta co chceta i smartfona. W odwłok za młodu nie zarobiła i się poprzewracało pod czaszką przez bezstresowe wychowanie. Powyrastały takie wulgarne dzikusy. Udają wyszczekanych w zbiorowisku. Starczy tej bezkarności. Najwyższy czas ponosić odpowiedzialność za to co się robi i kogo szkaluje i obraża. Rykowisko sobie zrobili w czasie pandemii.

Skomentuj