Protestujący nauczyciele skrzyknęli się na placu Wolności. „Nie jestem nierobem!”

150

Około 200 osób zebrało się w czwartek o godz. 18 na placu Wolności w Kędzierzynie-Koźlu, aby wyrazić swoje poparcie dla trwającego ogólnopolskiego protestu nauczycieli.

Wśród zebranych przeważali nauczyciele z kędzierzyńsko-kozielskich szkół, ale nie zabrakło też uczniów oraz zwykłych mieszkańców, którzy postanowili wyrazić swoją solidarność z protestującymi. To nie była oficjalna demonstracja. Osoby zgromadzone na placu zgodnie twierdziły, że po prostu spotkały się podczas spaceru. Wiele z nich zabrało ze sobą transparenty z hasłami „nie jestem nierobem!”, „jesteśmy z wami”, czy „wspieram nauczycieli” oraz plansze z czarnym wykrzyknikiem na pomarańczowym tle – symbolem protestu.

– Protest w szkołach trwa od kilku dni. Wiemy, że nasza sprawa jest słuszna. Dziś zdecydowaliśmy się na kolejny krok, aby zamanifestować, że jesteśmy razem – mówiła jedna z nauczycielek. – Walczymy też o naszą godność, bo każdego dnia jesteśmy poniżani przez stronę rządową, a nasz głos jest lekceważony.

Nauczyciele prawdopodobnie spotkają się w tym samym miejscu także jutro.

150 KOMENTARZE

 1. Nauczycielka z kartką „wspieram nauczycieli” – śmiech na sali, albo raczej na placu🤣. Do tego radny Nowak – dyżurny protestujący.

 2. Pani mówi „wiemy, że nasza sprawa jest słuszna”. Ja się pytam: jak sprawa?
  Chcecie lepszych warunków do nauczania, zmian w programie, ujednolicenia podręczników, projektów, itd?

  Przecież tu chodzi tylko o kasę! Jak strajkowali lekarze i policjanci to przynajmniej potrafili to otwarcie nazwać…

  Ale sprawdźmy, czy nauczyciele rzeczywiście tak mało zarabiają?

  Normalny pracownik
  Liczba dni pracy w 2019 roku: 251. Tygodniowy czas pracy to 40h, czyli na dzień 8h.
  Rocznie przepracowane 251 x 8 = 2008h.
  Załóżmy, że pracownik (wykształcenie wyższe, znający język obcy) zarabia 6000 zł brutto/m-c (i może mówić o dobrze płatnej pracy…).
  Czyli rocznie zarabia 6000 x 12 = 72.000 zł.
  Stawka za h pracy wynosi: 72.000 / 2008 = 35,86 zł.

  Nauczyciel
  Liczba dni pracy w roku szkolnym 2018/2019: 184. Tygodniowy czas pracy nauczyciela (tzw. pensum) to 18h, załóżmy, że pracuje 25h, czyli na dzień to 5h.
  Rocznie przepracowane 184 x 5 = 920h.
  Załóżmy, ze nauczyciel zarabia 5000 zł.
  Czyli rocznie 5000 x 12 = 60.000 zł.
  Stawka za h pracy wynosi: 72.000 / 2008 = 65,22 zł – 82% więcej od „zwykłego pracownika” zarabiającego teoretycznie więcej!!!

  Do tego nauczyciele oczywiście udzielają korepetycji (oczywiście nieopodatkowanych). Ciężko nie wspomnieć o innych przywilejach (wypłata z góry, roczne urlopy co 10 lat pracy, itd.).

  Tylko nie piszcie, że nauczyciele się doszkalają, sprawdzają kartkówki, itd. Normalni pracownicy TEŻ się doszkalają, również zabierają niejednokrotnie pracę do domu, jeżdżą w delegacje, itd.

  Uważam, że obecne żądania nauczycieli są od czapy (zarobki po 7,8 tyś zł), branie dzieci na zakładników i żale „jak my mało zarabiamy” to kpina.
  To co, jutro strajk wszystkich piekarzy i nie jemy??

  • Mam wrażenie, że twój mózg ogłosił strajk. Ale może się mylę, bo jak może ogłosić strajk coś czego nie ma. Ale się nie martw jakoś to będzie…

  • Masz mgliste pojęcie o pracy w tym zawodzie więc daruj sobie ten wykład i obliczenia w których pominięto urlop tzw. „normalnych” ale też nie dodano do czasu pensum innych elementów składających się na obowiązki nauczyciela. Czas pracy w szkole to nie tylko pensum. Pewnie trudno to zrozumieć, ale dobrze przygotowana lekcja wymaga też odpowiedniego czasu na jej opracowanie i przemyślenie przed i po (w domu czy w szkole o ile są do tego warunki i zależnie od specjalności). O pozostałych elementach pracy nie ma sensu się rozpisywać, bo ty oczywiście wiesz lepiej. Każdy zawód ma swoją specyfikę i tylko ignorant tego nie chce zrozumieć. Czy chirurg powinien brać pieniądze tylko za czas spędzony na sali operacyjnej, górnik za czas spędzony na przodku, chociaż czasem sam czas dojazdu tam i powrotu zajmuje połowę szychty, kominiarz tylko za minuty spędzone na kominie, strażak przy pożarze a sędzia na sali sądowej? Nie wszystko da się tak wyliczyć i wycenić jak sobie wyobrażasz. Zapytaj nauczycieli o medianę zarobków jakie mają na „pasku” a nie o średnią. Jeżeli szef firmy zarabia 22 tys. (pomińmy inne dodatki) i zatrudnia 9 osób za 2 tys., tzn., że średnie zarobki wynoszą 4 tys.? Nie widzisz, że to jest bzdura. Każdy kto uczciwie pracuje powinien być odpowiednio wynagradzany. Ja nie zaglądam do Twojego portfela. A może pochwal się zarobkami, specyfiką i efektami swojej ciężkiej pracy zamiast biadolić. Jak zrozumiesz genezę tego protestu, to może Ci się trochę rozjaśni. Pracuję wiele lat w szkole i jestem przeciw temu protestowi chociaż w pewnych fragmentach go popieram. Jutro być może egzamin Twojego dziecka lub dziecka Twoich znajomych albo nawet Twój przy którym będę ja i jeszcze parę innych osób które próbujesz rozliczać. Będziemy tam bez względu na to ile nam nawrzucasz, bo lubimy ten zawód. Wyższe płace należą się wszystkim uczciwie wykonującym jakikolwiek zawód – zakładam, że Tobie też.

   • Więc proś o 40 godzinny tydzień pracy spędzony w szkole i tam spradzaj, przygotowuj A DOPIERO PÓŻNIEJ ŻĄDAJ PODWYŻEK . Ale to nie ta forma , trzeba by się było pozbyć chorej karty nauczyciela z epoki głebokiego komunizmu . Pracę powinno stracić połowa nauczycieli , już nie mówiąc o przeprowadzeniu oceny i kwalifikacji ,pozbywając się nie umiejących nauczać . Mówicie o reformie ale tylko z pryzmatu nie naruszania własnych przywilejów – a wyobrażcie sobie w ciągu 30 lat kolejne grupy zostały poddane mechanizmom przekształceń -wielu musiało się odnajdywać w nowej rzeczywistości , często bez pracy . A wy – czy się stoi czy leży nam nauczycielom wszystko co najlepsze się należy . Dlatego nie ma w większości społeczeństwa szacunku dla nauczyciela .

  • „nie popieram” – zgadzam się z Tobą w 100%.
   Ci którzy studiowali dodatkowo pamiętają jedno – kto szedł na studia typu historia, filologia polska, matematyka, chemia? Już odpowiadam- szły te osoby, które nie dostały się na wymarzone kierunki takie jak prawo, ekonomia, medycyna, farmacja, itp lub nie potrafiły ich skończyć. Tak niestety jest i było od zawsze (ojciec opowiadał, że gdy on studiował było tak samo).
   PS. dodam tylko, że jestem liberałem (ciężko pracującym i doceniającym pracę innych) i zdecydowanie bliżej mi do PO nigdy nie zagłosowałem i nie zagłosuję na PIS.

 3. A jak nazwać kogoś, kto pracuje 18 godz.tygodniowo ma kilka miesięcy płatnego urlopu ?Jak się nie podoba praca w szkole to proszę zmienić zawód,tak jeszcze nie dawno mówiono o kimś kto narzekał na pracę!!!

  • Ten „Nierób” uczył kiedyś ciebie i będzie uczył twoje dzieci i wnuki. Sam o sobie świadczy ten, kto nie szanuje swych nauczycieli. Sprawdza się w twoim przypadku stare powiedzenie”Obyś cudze dzieci uczył”.

   • I co z tego?
    Praca jak praca – możemy licytować się, który zawód jest „ważniejszy” – może lekarz, bo ratuje życie?
    Tyle, że o poziomie i priorytetach dzisiejszych nauczycieli świadczy ich gotowość do porzucenia uczniów – wystarczylo, że zagrała trąbka Schetyny.
    W przypadku sędziów było tak samo.
    Tak się kończy brak dekomunizacji i układy z czerwonymi.

 4. Tak oto do kilku miesięcy wolnego w roku dołożyli sobie kilka tygodni na łażenie po mieście. Na szczęście nikt im za to nie zapłaci.

 5. Po tym proteście widać jak żenujący jest ten strajk. Piszecie że było ok. 200 osób (łącznie z dziećmi które rodzice wzięli jako tło). Pomijając kilku być może uczniów (może również dzieci nauczycieli) i przedstawicieli totalnej opozycji to ilość demonstrujących nie powala – tylko SP 19 ma 147 pedagogów (pomijając że to lud miał pokazać poparcie dla nauczycieli). Nauczyciele narzekają że mało zarabiają a może należało by wprowadzić nakaz ujawniania zarobków tak jak to robią radni i wtedy zobaczylibyśmy jacy biedni pedagodzy są. Dobre zarobki powinny być skorelowane z efektywnością a nie układami z dyrekcją. Aktualny poziom edukacji bardziej zbliża nas do Somali niż do Finlandii. Metody nauczania prehistoryczne. Zabijanie kreatywności na rzecz nic nie przydatnych formułek. Wymuszanie łapówek w postaci korepetycji. Czy piekarz ma wolne w Dniu Piekarza bo przecież nauczyciel ma. Prezenty to nic innego jak nieujawniony dochód – tak jak korepetycje. Urząd Skarbowy powinien się tym zająć.

  • Drogi Rodzicu, jeśli masz dowody na przyjęcie przez nauczyciela prezentu( łapówki), to masz obowiązek zgłosić ten fakt do prokuratury. Jeśli nie, to pamiętaj, że może być to odczytane jako mowa nienawiści lub pomówienie, a to już jest karalne. Dodam jeszcze, że wpisy internetowe nigdy nie są anonimowe.

 6. Po tym proteście widać jak żenujący jest ten strajk. Piszecie że było ok. 200 osób (łącznie z dziećmi które rodzice wzięli jako tło). Pomijając kilku być może uczniów (może również dzieci nauczycieli) i przedstawicieli totalnej opozycji to ilość demonstrujących nie powala – tylko SP 19 ma 147 pedagogów (pomijając że to lud miał pokazać poparcie dla nauczycieli). Nauczyciele narzekają że mało zarabiają a może należało by wprowadzić nakaz ujawniania zarobków tak jak to robią radni i wtedy zobaczylibyśmy jacy biedni pedagodzy są. Dobre zarobki powinny być skorelowane z efektywnością a nie układami z dyrekcją. Aktualny poziom edukacji bardziej zbliża nas do Somali niż do Finlandii. Metody nauczania prehistoryczne. Zabijanie kreatywności na rzecz nic nie przydatnych formułek. Wymuszanie łapówek w postaci korepetycji. Czy piekarz ma wolne w Dniu Piekarza bo przecież nauczyciel ma. Prezenty to nic innego jak nieujawniony dochód – tak jak korepetycje. Urząd Skarbowy powinien się tym zająć.

  • Drogi Rodzicu! Czy masz jakiekolwiek dowody na przyjmowanie prezentów(łapówek) przez nauczyciela?
   Jeśli tak, to masz obowiązek zgłosić ten fakt do prokuratury. Jeśli nie, to nazywa się takie wypowiedzi ” mową nienawiści”, która jest karalna. Pamiętaj, w internecie nie ma anonimowych wypowiedzi.

   • Mowa nienawiści. Każdy ma prawo do wypowiadania swojego zdania byle nie groził i obrażał. Mowa nienawiści sztuczny twór by zamknąć pewnym grupą możliwość wypowiedzi.
    Jeśli to popierasz to wiele mi o Tobie mówi…

    • GRUPOM szanowny kk, celownik liczby mnogiej. Naucz się, potem zabieraj głos w dyskusji. Język jest świadectwem naszej kultury i naszej tożsamości.

 7. Do roboty nieroby …. jak się nie podoba to zmieńcie zawód.. ale NIE… Wy nie chcecie zmienic zawodu… bo wasz poziom intelektualny nie umożliwia Wam podjęcia jakiejkolwiek innej pracy. Lenie i tyle ….

 8. Szlag mnie trafia jak to widze,pani ze zdjęcia nr3 dzis na poczcie rozmawiala z drugą tez nauczycielką ze podwyzki dostali tylko katecheci. Jak mozna mowic takie bzdury a co gorsze w nie wierzyć!, i jeszcze te dupolizy ; popieramy nauczycieli.Właśnie ze jestescie nieroby jak nie to spróbujcie swoich sil na rynku pracy poza szkolą.Nie macie szans i dobrze o tym wiecie a slyszę tylko że jestesmy wykształceni i inteligętni i to wystarczy na tysiaka .

  • Widać, że były kłopoty w szkole, stąd ta niechęć do nauczycieli. INTELIGENTNI, proszę pana Weterana, tak należy zapisać. Proponuję też powtórkę z interpunkcji. Do szkoły, marsz!

   • Może by i Weteran poszedł do szkoły, ale gdzie jak protestujecie? A może chodzi o płatne korepetycje, oczywiście płatne pod stołem bez odprowadzania podatku. Tu już protest nie obowiązuje.

   • Skończ tak odpisywać i uczyć ludzi na forum pisowni. Jak będą chcieli to zgłoszą się do Ciebie po korepetycje.
    Każdy ma swoje zdanie na temat strajku nauczycieli… Nie ważne ile ich popiera a ilu nie ważne jest to że nauczyciel powinien się cieszyć szacunkiem i poparciem. Wchodzę na różne fora temat poruszany w domu u znajomych i w pracy i wszyscy zgodnie twierdzą że strajk jest kosztem dzieci i że nauczyciele walczą tylko i wyłącznie o kasę. A gdzie w tym wszytym nasze dzieci? Komu zależy by zreformować system edukacji w Polsce? Przecież to powinno być hasło z którym nauczyciele powinni stać na tym placu!!!! A co widzimy transparenty przekonujące że nie są nierobami… Naprawdę muszą tak przekonywać społeczeństwo że tak jest?

    • Ktoś musi ich nauczyć pisowni. Razi mnie taki brak szacunku do języka ojczystego. Jeśli chodzi o reformę systemu edukacji, to z zapartym tchem czekamy na ciekawe propozycje. Bardzo chętnie popracuję osiem godzin w szkole- proponuję od godziny siódmej do piętnastej. W tym czasie poprawię sprawdziany, wypracowania i zeszyty, przygotuję się na następny dzień, odbędę Radę Pedagogiczną, zespół przedmiotowy i wychowawczy, przygotuję dokumentację i spotkam się z Wami, szanowni Rodzice. Jeśli tylko szef zwolni Was w godzinach pracy.

 9. Spotkali się przypadkowo na spacerze i przypadkowo mieli transparenty – tak jak przypadkowo zostali nauczycielami i przypadkowo są w mafi nowaka

 10. Widzę,że KK popiera pracowite inaczej towarzystwo oświatowe,bo tyle fot zamieszczono.Moje córki uczą się w Opolu i ich szkoły pracują.Patrzę na te zawzięte oblicza i tak sobie myślę,że brzydkie miasto, brzydkie te panie, brzydko się bawią w obalanie rządu.Jeśli się nie mylę, nie ma obowiązku pracy w szkole.

 11. SOPOGLĄDAM NA ZDJĘCIA I WIDZĘ WIELU Z NAUCZYCIELI , W SZKOLE STRAJKUJĄCYCH A PO POŁUDNIU – o dziwo za kasę , kasę korepetujących mimo strajku. Więc strajkują czy pozorują . Kasa to transparent właściwy . Nie nauczanie, nie uczeń a mało pracy a wiele kasy . Rano widzę wychodzącą do pracy żonę o wykształceniu nie odbiegającym od nauczycieli i następnie sąsiadkę po 2 godzinach . Po południu wraca sąsiadka z zakupami i następnie po 3 godzinach żonę [ bez zakupów- te muszę zrobić ja]. Potem pojawiają się co godzinę na korepetycje 3-5 osób , w tygodniu jak i sobotę . Żona pracuje bez wakacji, feri i świątecznych przerw a zarobki się nie óżnią – chyba że tą sumą pod stołem korepetycyjnym . Bajki o 25 godzinach spędzanych tygodniowo nad sprawdzianami , czy po kilkunastu latach pracy przygotowaniami do lekcji – to chyba te skasowane korepetycje . Wykształcenie -nie jest domeną tylko tej grupy – wyobrażcie sobie że inni są także wykształceni i muszą na bieżąco podnosić swe kwalifikacje i wiedzę .

  • Szanowny Panie, mam wrażenie,że cały swój czas spędza Pan na obserwowaniu sąsiadów. Zazdrości Pan nauczycielce jej niebotycznych zarobków, a Pan kiedy pracuje? Zasiadanie przy oknie i rozpuszczanie idiotycznych plotek to nie jest zajęcie dla prawdziwego mężczyzny, który chyba utrzymuje się z zarobków żony wyrobnicy. Mniej jadu, a będzie Pan zdrowszy, szczególnie na umyśle.

   • Więc proś o 40 godzinny tydzień pracy spędzony w szkole i tam spradzaj, przygotowuj A DOPIERO PÓŻNIEJ ŻĄDAJ PODWYŻEK . Ale to nie ta forma , trzeba by się było pozbyć chorej karty nauczyciela z epoki głebokiego komunizmu . Pracę powinno stracić połowa nauczycieli , już nie mówiąc o przeprowadzeniu oceny i kwalifikacji ,pozbywając się nie umiejących nauczać . Mówicie o reformie ale tylko z pryzmatu nie naruszania własnych przywilejów – a wyobrażcie sobie w ciągu 30 lat kolejne grupy zostały poddane mechanizmom przekształceń -wielu musiało się odnajdywać w nowej rzeczywistości , często bez pracy . A wy – czy się stoi czy leży nam nauczycielom wszystko co najlepsze się należy . Dlatego nie ma w większości społeczeństwa szacunku dla nauczyciela .

    • W społeczeństwie jest ogromny szacunek dla nauczycieli, mamy na to nieustanne dowody. Zawsze znajdą się tacy, którym nie w smak była ciężka praca nad książką. Teraz mają żal do swoich „belfrów”, że zmuszali ich do jakiegokolwiek wysiłku umysłowego.

   • Widzę że nie tylko rościsz sobie wyłączne prawo do oceny prawdy – w oczy kole, ale masztakże dyplom lekarza . W PRAWDZIE NIE MA JADU A JA MOGĘ POCZUĆ SIĘ LEPIEJ – GDYŻ MAM PRAWO I CHĘĆ WYRAŻENIA OPINI NA RZECZYWISTOŚĆ MNIE OTACZAJĄCĄ . Nie ędzie mi belfer kneblować ust ani cenzurlować myśli i wypowiedzi .Dla mnie plotką jest to co pan pisze pisząc nieprawdziwości dochodów . PIT TO JEST PODSTAWA MEJ PRAWDY O ZAROBKACH – WIĘC dla mnie dochody ponad 50 tysięcy wykazane w pitach nauczycieli są podstawą tezy o dobrych w stosunku do innych grup zarobkach .Jeśli pana belfrowska duma pozwoli zapraszam do przedstawienia swego PITA . Mam więcej czasu bo jestem jednym z tych którzy w znoju ponad 40 – 48 godzinnego tygodnia pracy -wypracowali sobie emeryturę . Nie pomyślał pan o takiej możliwości – rzucając się z ; długopisem; do pisania nauczycielskich prawd – poraz kolejny mijających się z rzeczywistością .Ja się spełniam jako mężczyzna – na codzień podejmując się wszelkich czynności fachowej i wymagającej wiedzy, umiejętności , siły i zaangażowania – które rzuca codzienność domowa . Potrafię i robię wszystko od drobnych do skomplikowanych napraw i konserwacji domu, ogrodu, sprzetu, narzędzi . A pan spełnia się jako mężczyzna ?

    • Spełniam się jako kobieta, nauczycielka, matka, gospodyni domowa. Mam też czas na ustawiczne dokształcanie się, czytanie książek i przygotowywanie dzieci do konkursów przedmiotowych, a także udzielam wsparcia potrzebującym. Nie mam za to czasu na obserwowanie sąsiadów.

 12. Patrząc na fotki mam takie nieodparte wrażenie, że wszyscy świetnie się bawią. Gratuluję dobrego samopoczucia. Nie potrzeba żadnego komentarza sami go sobie wystawili.

 13. Oglądając fotki mam takie nieodparte wrażenie, że wszyscy świetnie się bawią. Gratuluję dobrego samopoczucia. Nie potrzeba żadnego komentarza sami go sobie wystawili.

 14. 99% nauczycieli uczy na odwal, byle tylko odbebnic swoje godziny. A potem, my rodzice, nadrabiamy w domu za nich lub płacimy za mega drogie korepetycje.

  • Może brak chęci do nauki waszych dzieci sprawia, że musicie dodatkowo płacić? Jestem pewien, że w klasie są tacy, którzy nie potrzebują korepetycji i osiągają znakomite wyniki w nauce. Proszę więcej czasu poświęcić dziecku, a nie marnować go na wylewaniu jadu na nauczycieli. Tak to już jest i było zawsze, że nie każdy jest zdolny, aby ukończyć szkołę. Są też potrzebni ludzie do pracy, która nie wymaga wielkich zdolności intelektualnych.

   • Może masz rację a może…
    Brak chęci to mają nauczyciele (nie wszyscy) do nauki tych że dzieci… Dzieci mają się nauczyć w szkole. Rozumiem że nie każde będzie orłem, ale powiedzmy sobie szczerze jak wygląda nauczanie? Każdy chodził do szkoły albo chodzi i wie jak wyglądały lub wyglądają lekcje:)

    • To dobrze. Bycie rodzicem to wielka odpowiedzialność i wielki obowiązek.
     Myślę jednak, że nauczyciele też w jakiś sposób przyczynili się do tego sukcesu.

     • Do ~Belfer~, jest takie powiedzenie że „każdy sukces ma wielu ojców”, i nie podpinajcie się pod to, bo jak na razie to macie same porażki, żenada!.

 15. Nie zasługują nawet na 5 zł podwyżki. czemu nie pracują 40 h jak każdy inny człowiek. 18 przy tablicy a reszta na placówce, a nie po mieście latać. Który z nich przygotowywuje się w domu do pracy? No proszę was, żenada.

 16. Nauczyciele. weekendy mają wszystkie wolne, wakacje wolne, między świętami wolne. Także mają mnóstwo czasu aby sobie dorobić w innej pracy, np w marketach przy wykladaniu towaru czy na kasie

 17. Niewielu z nauczycieli zna i rozumie mechanizm jednorazowego dodatku uzupełniającego tzw. 14 tej pensji. A szkoda bo związkowcy „na dole” powinni dbać o prawidłowe wykorzystanie art. 30 Karty Nauczyciela. Ministerstwo Oświaty ogłasza tzw. średnie pensje za dany rok np.:
  W 2019 r. wyliczone na podstawie KN i ustawy budżetowej średnie wynagrodzenia nauczycieli wynoszą brutto:
  3 045,21 zł dla nauczyciela stażysty;
  3380,19 zł dla nauczyciela kontraktowego;
  4385,10 zł dla nauczyciela mianowanego;
  5603,19 zł dla nauczyciela dyplomowanego.
  Gminy wyliczają jak to jest u nich i jeżeli w danej grupie jest mniej to muszą nauczycielom do 31 stycznia wyrównać. Oczywiście gminy nie chcą płacić nauczycielom za darmo więc odpowiednią ilość godzin lekcyjnych rezerwują na nadgodziny (robią to np. przy pomocy programu firmy Vulcan art.30). Oczywiście rozdział tych godzin następuje wg zasady „znajomi królika”. I tu powinny wkraczać organy związkowe pilnując aby były te godz. rozdzielane po równo. Ale tak nie jest i w tej sytuacji są nauczyciele (którzy oczywiście głośno nie protestują) zarabiający po 8 tys. i są te „biedaki” mający po 4 tys. (średnio wychodzi 6 tys. więc gmina nie musi wyrównywać z art. 30).

 18. No cóż też mam dość radnego Nowaka, który zawsze wyskakuje jak diabeł z pudełka zawsze tam, gdzie można zrobić sobie kampanię wyborczą., bo wie, że jego dni w samorządzie są policzone. Dziwne, że na wiec nie zabrał ze sobą jakiegoś kodeksu, jak to czyni na komisjach problemowych rady miasta i wszystkich poucza podkreślając, że jest prawnikiem. Precz z Nowakiem!!!!!!!!!!!!!!!

 19. Jeśli mam poprzeć strajk nauczycieli, to muszę uwierzyć w to, że rzeczywiście mało zarabiają. Poproszę tu więc zdjęcia „pasków z wypłaty” z imieniem i nazwiskiem nauczycieli. Albo jeszcze lepiej – rocznego rozliczenia PIT. W innym przypadku nie popieram!!! Moja praca też nie należy ani do łatwych, ani do lekkich. I również mam wyższe wykształcenie, a kokosów nie zarabiam.
  Jak powiedziało moje dziecko: jak im się nie podoba ta praca, to mogą poszukać sobie innej, prawda?

 20. To ma być współczesna klasa inteligencka? Ha, ha, ha! Opuściliście uczniów w najważniejszych momentach ich szkolnej drogi. Domagacie się szacunku? Kłamiecie, kłamiecie, kłamiecie! Karta Nauczyciela gwarantuje Wam wypłatę mnóstwa dodatków, o których nie mówicie. A w szkołach „uczycie” tak, żeby rodzic Wam zapłacił za dodatkowe korepetycje. Jak dostaniecie po 1000 zł, to nagle staniecie się lepszymi nauczycielami? Komu chcecie wciskać te bzdury? Może Cejrowski ma rację, że należy zwolnić z pracy wszystkich strajkujących nauczycieli? Może w to miejsce wprowadzić edukację na wzór Australii i Oceanii, tzn. przez internet, gdzie zajęcia będą prowadzone z pasją przez nauczycieli z powołaniem. A Wy, bando nierobów, idźcie się bujać z Waszym guru Broniarzem.

 21. Zastanawia mnie jedno. Dlaczego w tej dyskusji nikt nie wspomina o nauczycielach wychowania przedszkolnego ( których czas pracy jest znacznie dłuższy i odpowiedzialność wieksza), nauczycielach dzieci niepełnosprawnych, terapeutach osób z autyzmem, specjalistach. Wszyscy oni na codzień konfrontuja się zachowaniami trudnymi swoich uczniów, niejednokrotnie agresywnymi. Nieustannie są zobligowani do samokształcenia. Nie dlatego, ze ktoś im karze, ale dlatego, że wiedza na temat pomocy dzieciom z niepełnosprawnością nieustannie ewaluuje i aby im efektywnie pomagać trzeba ją uzupełniać. Setki konsultacji z rodzicami dzieci niepełnosprawnych – nie raz w miesiącu TYLKO codziennie. To odpowiedzialna i wyczerpująca praca! Bierzemy na siebie emocje, zachowania i rozwój dzieci oraz wsparcie ich rodziców. Bywamy pobici i pogryzieni. Przychodzimy do domu po takiej pracy i walczymy z wyczerpaniem fizycznyn i psychicznym. My- nauczyciele/ terapeuci dzieci z niepełnosprawnościami. O nas się mało mowi…Tez strajkujemy! Czekam, czy i w nas teraz rzucicie kamieniem i odeslecie do innej pracy? Tylko kto nas zastapi….

  • Znam osoby pracujące w przedszkolach, ale nie będące nauczycielami, nie objęte przywilejami Karty Nauczyciela. Tzw. nauczyciel w przedszkolu ODWALA swoje zajęcia w 18 godzinach pracy w tygodniu i idzie do domu. Nie ma do sprawdzenia zadań domowych, czy sprawdzianów. Opiekę nad dziećmi sprawuje obsługa przedszkola, a nie tzw. „nauczyciele”. Pewnie są wyjątki, które tylko potwierdzają regułę. Terapeuto – lepiej zamilcz.

 22. Opuścić dzieci, uniemożliwić zdanie matury, kto tak postępuje ? Za PO to było dobrze, wyższy wiek emerytalny, zamrożone przez 4 lata płace. Teraz jest gorzej, bo jest 500 + i sprawiedliwy w miarę możliwości wzrost płacy.

 23. żenada .spotkali się przypadkiem na spacerze . naprawdę myślicie że jeszcze wam ktoś wierzy że chodzi wam o dzieci i ich egzaminy? mam nadzieję ze wasze eldorado w pracy wreszcie się skończy , po za tym zawsze mozna zmienić zawód

 24. Jada w komentarzach z wami jak z dzika swinią (nie hodowlaną z dodatkiem 500+) ha ha ha więc gdzie to totalne poparcie rodzicow ispoleczeństwa?

 25. Sobie wypraszam,żeby podszywać się pod przedwojenny ZNP ,skupiający ofiarnych nauczycieli.Teraz trzeba mieć odwagę,by nie strajkować.Moja wnuczka odmówiła udziału w tym spędzie i bardzo mocno odczuła ostracyzm koleżanek i kolegów.Jestem bardzo wiekową nauczycielką na emeryturze,moja córka i wnuczka pracują w tym zawodzie.Nie należą do żadnej partii i nie strajkują.A korepetycji udzielają bezpłatnie, jeśli uczeń poprosi o pomoc.Rzeczywiście, córka potwierdziła,że wiele z tych pań po poludniu dorabiają na czarno.A pan Nowak to chyba nauczycielski syn?

  • Proszę wskazać „te panie” i obowiązkowo zgłosić do prokuratury. Jeśli nie, to proszę zaprzestać takich insynuacji, bo to nazywa się pomówieniem i jest karalne. Żaden wpis internetowy nie jest anonimowy. „Te Panie” z wielkim poświęceniem pracują dla dobra dzieci, nigdy nie odmawiają pomocy.

 26. Do KK. Ty lepiej zamilcz. Żeby odnieść się merytorycznie do mojego wpisu trzeba mieć trochę wiedzy i pojęcia. Nauczyciel przedszkola ma pensum 25 godzin zegarowych, a nie 18. Obsluga przedszkola nie zajmuje się dziećmi ( ponieważ nie ponosi za nie zadnej odpowiedzialnosci prawnej) tylko pomaga w czynnosciach opiekuńczych. Oczywiście do argumentów w kontekście pracy z uczniami niepełnosprawnymi ZERO odniesienia, bo juz pojęcia w ogóle nie masz.
  Dobrze by było, aby na tym forum wypowiedzieli się również Rodzice dzieci, z którymi pracujemy, a nie glownie sfrustowane osoby bez podstawowej wiedzy na temat specyfiki pracy nauczyciela ( nie tylko dydaktyka).

  • Idź i powiedz tej obsłudze, że się nie zajmują. Wyśmieją Cię. Przepisy przepisami a życie sobie. O ośrodkach dla niepełnosprawnych się nie wypowiadam, bo – faktycznie – nie wiem. Ale i tak nie popieram ewidentnie POLITYCZNEGO protestu KODziarzy i im podobnych.

 27. Złość i niemerytoryczne komentarze napisane, więc czas na serial albo wizytę w Biedrze. Bo w poniedziałek do MOPS-u trzeba polecieć…

 28. Wielu ludzi pracuję za 2000 brutto miesięcznie a nauczyciel chcę 1000 brutto podwyżki kpina nie jest wam wstyd z drugiej jednak strony rozumiem was bo jak się zarabia 4000 brutto!!! to nie opłaca się robić tyle szumu żądając np.500 zł podwyżki bo przy takich zarobkach to ochłapy. Wiec do roboty z wami i nic wam się nie należy bo dobrze zarabiacie pracujecie w dobrych warunkach więc nie jest wam wcale tak źle to co sobą reprezentujecie ja to nazwę Chciwość ot co

 29. Ty Belfer nie unoś się tak bo Ci żyłka pęknie i nie wychylaj się tak z tym poprawianiem błędów w pisowni komentujących bo to nie lekcja polskiego a karzdy ma prawo pisać jak chcę nawet z błędami bo to też nie jest klasuwka tylko życie A Ty pewnie jesteś nauczycielem więc dam Ci radę wracaj do pracy bo jestem podatnikiem A pensję płacą Ci właśnie podatnicy więc sobie nie życzę żebyś strajkowal

  • Tobie potrzebna byłaby niejedna lekcja języka polskiego i długie godziny lekcji kultury. Właśnie dlatego potrzebni są nauczyciele. Ty nie epatuj tak bardzo swoimi podatkami i „mądrymi” radami. Możesz pisać jak chcesz, nawet po chińsku, tylko bez błędów. Na nikim nie zrobisz wrażenia swoim nieuctwem . Ortografia polska wcale nie jest taka trudna. Życzę powodzenia na tej nowej dla ciebie ścieżce. Wiedza nie boli.

   • nie podniecaj się tym, że ktoś robi błędy. teraz to modne: mogiem mówić i pisać tak jak chcem. w końcu przykład dał nam prezydent.

 30. Nieprawdą jest, że nauczyciele mało zarabiają, szczególnie ci zrzeszeni w ZNP. Bo jeżeli świadomie, z własnej woli, pozbywają się wynagrodzenia za czas strajku (Art. 23 ust. 2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – utrata wynagrodzenia przez strajkujących), to znaczy, że mają nadmiar pieniędzy.
  Chyba, że ci strajkujący są mało inteligentni i sami się z zawodu usuwają.

  • skoro przez tyle lat nie zdołała cię nauczyć, że zwrotu „chyba że” nie rozdziela się przecinkiem.

   • Moja ostatnia Pani polonistka (z liceum) już tylko symboliczną podwyżkę emerytury otrzymuje, a te Panie ze szkoły podstawowej dawno nie żyją.
    Do błędu się przyznaję i obiecuję poprawę.

  • Ty tam trollu jaka szkoda. Pieprzysz koleś jak potłuczony. W mojej szkole strajkują wszyscy, którzy mnie uczą, bez katechetów, ale ci to ewenement i nie ma co ich wspominać. Każdy ze swoim życiem może robić co chce i ty też się swoim zajmij bo ci minie na tym pisaniu głupot.

 31. Alina 13 kwietnia 2019 at 04:28
  Niewielu z nauczycieli zna i rozumie mechanizm jednorazowego dodatku uzupełniającego tzw. 14 tej pensji. A szkoda bo związkowcy „na dole” powinni dbać o prawidłowe wykorzystanie art. 30 Karty Nauczyciela. Ministerstwo Oświaty ogłasza tzw. średnie pensje za dany rok np.:
  W 2019 r. wyliczone na podstawie KN i ustawy budżetowej średnie wynagrodzenia nauczycieli wynoszą brutto:
  3 045,21 zł dla nauczyciela stażysty;
  3380,19 zł dla nauczyciela kontraktowego;
  4385,10 zł dla nauczyciela mianowanego;
  5603,19 zł dla nauczyciela dyplomowanego.
  Gminy wyliczają jak to jest u nich i jeżeli w danej grupie jest mniej to muszą nauczycielom do 31 stycznia wyrównać. Oczywiście gminy nie chcą płacić nauczycielom za darmo więc odpowiednią ilość godzin lekcyjnych rezerwują na nadgodziny (robią to np. przy pomocy programu firmy Vulcan art.30). Oczywiście rozdział tych godzin następuje wg zasady „znajomi królika”. I tu powinny wkraczać organy związkowe pilnując aby były te godz. rozdzielane po równo. Ale tak nie jest i w tej sytuacji są nauczyciele (którzy oczywiście głośno nie protestują) zarabiający po 8 tys. i są te „biedaki” mający po 4 tys. (średnio wychodzi 6 tys. więc gmina nie musi wyrównywać z art. 30).

  W związku z powyższym propozycja Rządu RP o podniesieniu pensum do 24 godzin za pensję 8 tys.
  jest bardzo korzystna głównie dla młodych nauczycieli, bez tzw. układów.
  To oni dzisiaj pracują za grosze mimo, że stosowanie art.30 średnio daje niezłe pobory.
  Oczywiście nauczyciele mający nadgodziny w swojej albo innej placówce i wyciągający miesięcznie po 8 tys.
  nigdy nie pokażą swojego rocznego PIT-a.

 32. Strajkują.bo myślą że co dostaną więcej kasy .za co kurwa za to że nic nie robią. .
  Dzieciom dawaja.zadania domowe bo nie.zdarza na lekcji .. jak oni wogole uczą. Co to ma być. Nauczyciel powinien zrobić. Lekcje i zadania. Nie do domu do tego jest szkoła .. po to ta szkoła jest . Dziecko jak przyjdzie ze szkoły. Ma prawo odpoczac .. ludzie zlitujcie się .. i oni jeszcze strajkować chca !!!!!

 33. BELFER- KOREPETYCJE SĄ OPODATKOWANE? tylko słabi uczniowie je biorą- żartujesz?wynajdujesz tyle błędów- może to konsekwencja super pracy jakiś polonistów! jesteś bardzo aktywny na forum -czyżby nadmiar wolnego czasu a tak dużo pracowaliście więc teraz powinniście odpoczywać.jeśli jesteś naprawdę nauczycielem to zal mi uczniów

 34. BELFER poprawiasz innych, a sam/sama bez winy nie jesteś. W poście z 12. 04. piszesz że spełniasz się jako kobieta, a kilka postów później piszesz o sobie w formie męskiej. Nie ładnie tak.
  Nie popieram nauczycieli.

 35. Kurczę najpierw wybierają sobie takie zawody, później pracę więc chyba powinni byli być świadomi/przygotowani tego ile będą zarabiać .
  Niby mądrzejsi A jednak nie na tyle by pomyśleć że taka ich WOLA była. To dlaczego dopiero teraz o tym pomyśleli by władać o większe pieniądze za swoją wykonywaną pracę? Nie mogli przed 500+? Się domagać również dla siebie podwyżki… Każdy zresztą podobnie zarabia, inni mniej mają płacone i nie narzekają. Gdyby tak każdy miał narzekać i robić strajk to byś my się dawno po zabijali. A jednak są też ludzie mądrzejsi od NAUCZYCIELI.

 36. Pozdrawiam Pedagog ze szkoły Jana Brzechwy zdj nr 17. Myślałam że chociaż ta szkoła jest mądrzejsza i że pomagają bezinteresownie tym dzieciakom . Przecież tyle piszecie o sobie jak bardzo lubicie pomagać niepełnosprawnym osobą i jak dla was to jest ważne itd . Oczywiście ale kasa musi być większa inaczej rodzice chorych dzieci niech sb sami radzą. No to brawo za inteligencję nie obrażajac A w fakty to zmieniając

 37. Nauczyciele (Ci strajkujący): jak długo jeszcze będzie ślepo ulegać wpływowi Broniarza i jemu podobnym osobom? Czy nie widzicie, ze głównym celem tego protestu nie jest wywalczenie podwyżek, a odsunięcie rządzących od władzy i powrót do tego „by było, tak jak było”? Mam nadzieje, że szeregi tych, którzy przejrzeli na oczy (wszak większość nauczycieli to inteligentni ludzie), z każdym dniem będzie się zwiększać i nie dacie się zastraszać podjudzającej was do eskalacji strajku mniejszości (która nie jest godna miana nauczyciela).

 38. Niektórym KODziarzom już mięknie doopa. Nieśmiało przystępują do klasyfikacji, bo boją się uzasadnionego gniewu uczniów i ich rodziców. I po co wam była cała ta heca? Popajacowaliście przed kamerami, pośmiali, a teraz przychodzi podkulić ogon (krowi, czy świński – jak kto woli). Nie udało się obalić tej władzy? Broniarz się nie spisał, więc czas na emeryturkę.

 39. Ja tam nie chcę nic mówić😉. Ale Tajny Współpracownik „Oskar” wydał ROZKAZY Schetynie , aby zakończyć ten strajk, bo KURDE Platforma TONIE w sondażach !!!! 😕😁

  Schetyna już ustawia Broniarza w stylu: „Koncz Waść wstydu oszczędź” ale ten się KURDE odgryza😠 Co jest grane?😁😁😀

 40. Umrzyjcie już. Wy oraz wasi rodzice, dzieci i wnuki; wszyscy, co do ostatniego. Umrzyjcie i ulżyjcie tej planecie, niech się tak stanie z pożytkiem dla innych gatunków ją zamieszkujących. Zwyczajnie. Rodzaj ludzki okazał się nieudanym tworem ewolucji natury i powinien zakończyć swoje istnienie.

 41. W PiSiorskiej części Polski WSZYSTKIE oceny dla maturzystów są WYSTAWIONE !!!

  Wielkie miasta UWIELBIAJĄCE Platformę ocen NIE WYSTAWIŁY😠 Tu uczniowie będą POwtarzać rok !!!😕

  Polsko PiSiorów! Wychodzi na to, że TERAZ uczelni macie do wyboru, do koloru !!!😉
  Powodzenia😉😁😀

  • ZNP twierdzi, że nie jest to strajk polityczny. Jednak bardzo wielu rodziców uważa, że jest inaczej i tu ” rzeczywiście Pietia” ma rację. w
   W innych regionach Polski gdzie władza samorządowa jest w rękach PIS-u, to w tych szkołach oceny i klasyfikacja ocen jest już przeprowadzona więc matury są nie zagrożone. Nie rozumiem dlaczego nauczyciele mający ponad 1,5 etatu zarabiający w sumie zgodnie z PIT-e ponad 5 tysięcy złotych odprawiają komedię i anty rządowe wygłupy pod starostwem. Na zdjęciach widać popisujących się nauczycieli(pana z brodą, wfistę z budowlanki i dyrektorów szkół z II LO i Żeglugi)
   Za blokadę egzaminów maturalnych odpowiecie zgodnie z naszym prawem karnie. To jest sabotaż funkcjonowania naszego państwa. Na miejscu pani starosty i prezydenta miasta to takich szkodników by zwolnił dyscyplinarnie i rozliczył w Sądzie Powszechnym. Chyba, że pani starosta i prezydent tą hucpę polityczna ZNP przeciwko rządowi popierają Zbliż się koniec miesiąca i niebawem wypłata okrojona, bo za nieobecność strajkowa nie ma zapłaty i będzie wyrwa w wypłacie. Pytam się pani Pusi co ona na to albowiem wieści nosiły, że nie będzie potrąceń.

 42. Głosy nauczycieli, że strajkują o „godność”, brzmią jak gorzka ironia, bo w rzeczywistości im dłużej strajk trwa, tym bardziej spada szacunek dla nauczycieli.

   • Jesteście jak barany, ponieważ kilka cwaniaków chciało ugrać w swoich szkołach, a wy bez rozumu naśladujecie ich. Lada chwila wasi działacze strajkowi pewnie zmienią front i za niedługo będą „pomagać” młodzieży, a wy ciało pedagogiczne co wtedy powiecie? Już się to dzieje. Przegrany protest, Pusia poniosła klęskę. Powinna podać się do dymisji. Szkoda mi ZNP przegrało w naszym powiecie przez polityczną i antyklerykalna pusię.

 43. Pusia pianę toczyła, tak jak i Bredziarz kiedy bezproblemowo odbyły się egzaminy gimnazjalne i w podstawówkach. Biegała, wrzeszczałam, wymachiwała łapkami, a nawet straszyć próbowała. Teraz w szał wpadnie, bo w niektórych, a może we wszystkich szkołach będą klasyfikować uczniów i odbędą się matury. Może to początek końca PRL-u w naszych szkołach? Pusia na emeryturę i na aut. Dość pieniactwa!

 44. Czyli mamy kolejny odcinek niekończącego się serialu p.t. ” Pusia Wydmusia Show.” Okrągły Stół bez jej udziału będzie nieważny. Dla partii czuwa, dla partii radzi, pusia partii nigdy nie zdradzi. Ludzie skończcie już ten żałosny, antyrządowy spektakl. POkazaliście (niektórzy) swoje prawdziwe oblicze, które z dobrem ucznie nie ma nic wspólnego.

 45. Klasyfikacja maturzystów się odbędzie, rząd przygotował ustawę która ma to umożliwić uczniom. A Broniarz jak i nauczyciele zostaną z ręką w nocniku, i bez pensji za dni strajku, tak was ZNP załatwił :P

  • Strajkujące nauczycielstwo NIE TYLKO zostanie z ręką w nocniku.😕

   Bo CZERWONY PAJĄK nazwiskiem Broniarz wsadził nauczycielom łeb DO kibla. 😠

   A Morawiecki WŁAŚNIE NACISKA knefel spłuczki i spuszcza zawartość kibla do SZAMBA😕😕

   Ojjjj będzie się działo!!!!! Ojjjj BĘDZIE SIĘ DZIAŁO😉 Ojjjj BĘDZIE

 46. Właśnie się dowiedziałam od zaprzyjaźnionej nauczycielki, że, co prawda, za strajk się nie płaci
  ale rozkłada się nauczycielom te potrącenia na kilkumiesięczne raty.
  Uważam, że jest to skandal. A co będzie jak nauczyciel zachoruje, zwolni się czy (co nie daj Boże) umrze?
  Nauczyciele strajkujący są w ten sposób przez społeczeństwo kredytowani.
  A jak strajk będzie trwał jeszcze miesiąc albo dwa to z czego będzie się im potrącać?
  Po prostu, nie świadczyli pracy, nie mają wypłaty!!!

  • oj głupiaś Alino, głupiaś. Weź z banku pożyczkę i umrzyj. Po tobie będą spłacać twoje dzieci jeśli masz, jak nie to znajdą resztę rodziny, jak nie odrzuci spadku w określonym terminie. Skąd tak bezdennie tępi ludzie się biorą?

 47. Koniec tego antyrządowego KODziarstwa bliski. PO was perfidnie wykorzystała. Nie jesteście im już potrzebni. Premier zrobił POpaprańcom wielkie kuku. Czas podwinąć ogon i nadrabiać zaległości, a kasy na wypłacie niepokojąco mało. Pusia ma fundusz strajkowy, to niech płaci.

 48. Pusia poniosła klęskę i naraziła na straty swoich popaprańców i nauczycielskich Kodziarzy. Ci którzy ja popierali po plajcie strajkowej rozliczą za nieudany strajk i potrącenia. To jest już koniec kariery Pusi wydmusi.
  Kaput.
  Pusia na nic krzyki i naciski, strajk się nie udał. Zostali nauczyciele z potrąconymi wypłatami którzy pytają czy Pusia tez będzie miała potrąconą wypłatę.

 49. Do@Aurelia. Pusia jako etatowy działacz związkowy – nie będzie miała potrąconej pensji. Chyba że za NIEPRZEPRACOWANE godziny lekcyjne, o ile prowadzi lekcje😉

  Tak samo Broniarz będzie miał SWOJE 15 tysięcy, w myśl zawartej umowy „czy się stoi, czy się leży” to pensyjka SIĘ NALEŻY😀

Skomentuj