Protest w kozielskiej prokuraturze. Pracownicy domagają się podwyższenia płac

7

Pracownicy administracyjni prokuratury rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu włączyli się w ogólnopolską akcję protestacyjną. Głównym postulatem protestujących jest podwyższenie zamrożonej od 10 lat pensji o kwotę tysiąca złotych netto. W walce o godne zarobki pracowników wspierają prokuratorzy.

Pracownicy prokuratur przystąpili dziś do pierwszego etapu protestu. W oknach budynku przy ulicy Głubczyckiej pojawiły się kartki z informacją o akcji, punktualnie o godzinie 12 pracownicy wyszli przed prokuraturę.

– Przystępujemy do zakrojonej na szeroką skalę akcji protestacyjnej. Na dzień dzisiejszy nasza sytuacja finansowa jest krytyczna. Od 2008 roku nasze płace są zamrożone, nikt nie docenia naszej pracy. Ludzie z 20- a nawet 30-letnim stażem otrzymują wynagrodzenie w granicach najniższej krajowej – opowiada Andrzej Sawicki, pracownik prokuratury rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury wystosowała cztery postulaty:

 • Podniesienia w 2019 r. wynagrodzeń pracowników prokuratury i sądów o kwotę 1000 zł netto miesięcznie.
 • Niezwłocznego uchwalenia planu modernizacji prokuratury, gwarantującego coroczne podwyżki uposażeń.
 • Stworzenia nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratury, która będzie zawierać gwarancje podwyższenia płac wszystkich zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości pracowników poprzez ich powiązanie z wynagrodzeniami prokuratorów i sędziów
 • Debaty parlamentarnej o sytuacji finansowej pracowników prokuratury i sądownictwa.

Protest został podzielony na trzy etapy. Dzisiejszy polegał na skorzystaniu przez pracowników z 20-minutowej przerwy, podczas której zorganizowali oni zebranie przed budynkiem prokuratury. Równolegle w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa dotycząca ich sytuacji. Jeśli te działania nie przyniosą pożądanego efektu, protestujący zamierzają masowo zwrócić się do swoich pracodawców o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie w sieciach handlowych. W drugim etapie protestu Rady Okręgowe Związku mają kierować do biur poselskich wystąpienia dotyczące sytuacji płacowej osób zatrudnionych w prokuraturach, na adres Prezesa Rady Ministrów wysłane mają zostać czerwone kartki z postulatami protestujących. W przypadku braku porozumienia należy spodziewać się kolejnego etapu protestu, tym razem może jednak on odbić się na pracach prokuratur w całym kraju.

W akcji protestacyjnej uczestniczą jedynie pracownicy administracyjni, jednak mają oni poparcie prokuratorów.

– W stu procentach popieramy postulaty kadry urzędniczej i pracowników administracyjnych – mówi prokurator Bartosz Włodara.

– Nie każdy zdaje sobie sprawę z wagi obowiązków pełnionych przez pracowników prokuratury (…) To jest praca na granicy zawodu zaufania publicznego. Nigdy nie zdarzyło się, żeby jakikolwiek dokument z danymi poufnymi wypłynął z prokuratury – prokurator dodaje Witold Kroze.

7 KOMENTARZE

 1. do roboty się wziąć, a jak pensje nie odpowiadają to proponuję zmienić pracę, szczególnie prokuratorom polecam skoro jest źle, to po co się męczyć.

  • Czytaj ze zrozumieniem „od 10-ciu lat place zamrozone” – Tobie nie podniosla sie placa od 2008 r?
   Powodzenia Prokuraturo! Uzeranie sie ze zbojami to nie latwy kawalek chleba.

 2. Inteligent się znalazł, który nawet nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem krótkiego i jasnego artykułu, a będzie dawał rady mądrzejszym od siebie. Protestują pracownicy administracyjni, a nie prokuratorzy. Czaisz czy nadal za trudne?

 3. Ciekawe kto się kryje za komentarzem „Tumanom mówię nie”, chamskie treści w obronie Prokuratury, ciekawe kto poza pracownikami tej instytucji rozróżnia terminy prokurator i pracownik administracji. Ludzi interesują efekty pracy tej instytucji i konkretne kwoty. Ciekawe ile ta biedna administracja zarabia i ile np dostali premii na święta, odpowiecie tumanowi szanowni pracownicy administracji :) ???

 4. Panie Węgrzyk, ujawnij Pan np jakiej wysokości nagrody dostali „biedni” pracownicy administracji w grudniu tego roku i tak dla ciekawości ile na łapkę dostaje prokurator, tak by lud ciemny mógł się z wami solidaryzować w biedzie…

Skomentuj