Program, który niszczy bariery. Pomoc dla niepełnosprawnych z naszego powiatu

0
Agata Duda, jedna z osób, które skorzystały z programu Aktywny Samorząd.

Program Aktywny Samorząd realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powstał po to, aby podnieść poziom aktywności społecznej i zawodowej oraz poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku skorzystało z niego kilkudziesięciu niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Program Aktywny Samorząd składa się z dwóch modułów. Pierwszy to likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową. W ubiegłym roku skorzystało z niego 30 osób niepełnosprawnych z naszego powiatu. Drugi moduł to pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym poprzez dofinansowanie kosztów edukacji. W 2016 roku skorzystało z niego 43 osoby niepełnosprawne z powiatu.

W pierwszym obszarze znajduje się m.in.: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B, czy pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej. Wsparcie, na jakie mogą liczyć osoby niepełnosprawne to kwota od kilkuset do nawet 26 tysięcy złotych.

Jedną z beneficjentek programu jest córka pani Anny Kapłon-Dudy – Agata Duda, która otrzymała dofinansowanie do utrzymania sprawności posiadanego wózka o napędzie elektrycznym (akumulatory), otrzymanego wcześniej również z dofinansowaniem ze środków pragramu Aktywny Samorząd.

– Agata jest niepełnosprawna od urodzenia, obecnie ma 17 lat. O wózek staraliśmy się ponieważ już wyrosła z poprzedniego i stanęliśmy przed nowym wyzwaniem. Zmieniliśmy szkołę dla Agaty i dojazd do niej dotychczasowym wózkiem był dość trudny. O programie dowiedzieliśmy się przypadkowo, gdy wpadła nam w ręce ulotka informacyjna. Nigdy wcześniej nie staraliśmy się o dofinansowanie do takiego wózka – mówi pani Anna.

Jak zaznacza mama dziewczyny, nadzieja, że pewnego dnia jej córka stanie na własne nogi, nieco przysłaniała potrzebę zakupu wózka. Kiedy bliscy Agaty w końcu uświadomili sobie, że wózek elektryczny może znacznie poprawić komfort życia ich córki, postanowili złożyć wniosek.

– Wszystko udało się bez problemu, dokumenty nie były trudne do wypełnienia, zresztą jak tylko mieliśmy jakiekolwiek wątpliwości, mogliśmy liczyć na pomoc. Pieniądze dostaliśmy szybko, wiec rozpoczęło się dla nas wybieranie odpowiedniego wózka dla dziecka. Dla nas to wielka ulga. Agatkę nie muszę już pchać, bo nieraz było to dla mnie zdecydowanie za ciężkie. Moja córka dzięki temu zyskała niezależność, może sama na  przykład pojechać do sklepu – dodaje mama Agaty. – W 2016 roku ponownie złożyliśmy w ramach tego samego programu wniosek, tym razem  o dofinansowanie do utrzymania sprawności posiadanego wózka. Tak samo, jak kilka lat wcześniej, formalności dopełnione zostały szybko i sprawnie. Zakupiliśmu akumulatory, dzięki, którym córka nadal może korzystać z wózka.

Z programu Aktywny Samorząd skorzystała również Katarzyna Kozioł, Miss Polski na Wózku. O inicjatywie dowiedziała się od rehabilitantów i instruktorów Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

To dla mnie niezwykle cenna pomoc, otrzymałam dofinansowanie z programu Aktywny Samorząd do oprzyrządowania samochodu oraz studiów. Otrzymałam również dofinansowanie z innego programu do laptopa i wózka inwalidzkiego. Formalności załatwiłam bez najmniejszych problemów. Panie tam pracujące są zawsze bardzo miłe i pomocne – mówi Kasia.

Nabór wniosków w zakresie Modułu I trwa do dnia 30.08.2017r.

Materiał informacyjny Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Skomentuj