Program 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. W Kędzierzynie-Koźlu złożono już blisko 600 wniosków

19

Już prawie 6,7 tys. wniosków o świadczenie rodzinne 500 plus złożyli obywatele Ukrainy na Opolszczyźnie. Wnioski złożone przez uchodźców obejmują ponad 10,3 tys. dzieci. Od 26 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił opcję elektronicznego ubiegania się o wsparcie w ramach tego programu uchodźcom wojennym.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowania pobytu
w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

Od 26 marca w skali całego kraju uprawnieni do tego obywatele ukraińscy złożyli poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS ponad 230 tys. wniosków o świadczenie rodzinne,
a zgłoszenia dotyczyły niemal 356 tysięcy dzieci do 18. roku życia.

– Odkąd na Platformie Usług elektronicznych udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, na Opolszczyźnie zarejestrowaliśmy niemal 6700 wniosków o to świadczenie. Najwięcej zgłoszeń było z Opola i gmin powiatu opolskiego bo niemal 2180, a wnioski te objęły ponad 3360 dzieci. Oczywiście wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku – opowiada Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy oraz mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy opolskich placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Wnioski o świadczenie rodzinne 500 plus złożone przez uchodźców – Opolskie
Powiat Liczba wniosków Liczba dzieci
Brzeski 579 769
Głubczycki 266 419
Kędzierzyńsko-Kozielski 567 860
Kluczborski 371 608
Krapkowicki 466 749
Namysłowski 339 496
Nyski 884 1410
Oleski 250 412
m. Opole 1685 2560
Opolski 492 803
Prudnicki 212 359
Strzelecki 561 874

Pod koniec marca ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim
w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres [email protected].

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych
i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

19 KOMENTARZE

 1. Państwo PiS oszalało,rozdawnictwo na lewo i prawo,a i pesele nadane,a wiecie po co???To są kupione głosy wyborcze i tym sposobem PiS będzie rządził następne 34 lata??????

 2. To cudowna wiadomość.
  Proponuję też dwujęzyczne nazwy miast i urzędowy język ukraiński.Następne będzie przynanie obywatelstwa polskiego uchodźcom.Potem powstanie ukraińska partia i bedą chcieli z nadania 20 procent obsadzenia w sejmie i senacie.
  Może też przyznać odszkodowania za traume wojenną,a tak po 100 tysięcy,niech mają.
  Fajne pomysly co?

 3. Sory ale to jest przesada rozdają na prawo i lewo.Rozumiem doskonale wojna bardzo mi żal mi tych ludzi.Bez takiego rozdawnictwa my już leżymy na łopatkach tyle mamy długu na co liczy PIS że dostaną kasę z Uni chyba żart.Żeby komuś dać trzeba innym zabrać i kto na to wszystko daje my.Żygam już tym

  • Unia jest gotowa dać potężny pieniądz na KPO, ale, ale, zero Ziobro musiałby cofnąć swe genialne reformy. Pieniądz jest i czeka, PiS i Sp. z o.o. musiałaby wycofać się i przegrać. Suweren CHCE być silny, zdrowy ale nie chce pieniędzy z zepsutej Europy.
   Pieniędzy dla uchodźców nie powinno zabraknąć, przecież nikomu rząd pieniędzy nie odbiera, a nawet rozdaje. Na każdy kłopot jest nowa tarcza Morawieckiego, o co się boicie, Polki i Polacy wstańcie z kolan podnieście dumnie głowy? Inflacja jest Winem Tuska! Glapiński ma pieniądze, drukuje bez przerwy, pieniądze są i będą, NBP jest narodowym zakładem produkcji pieniądza. Podzielcie się z sąsiadami, czyż nie tak prawią z ambony?

 4. A w cieniu tych ważnych wydarzeń, pani N i pan M otwierali kuchnie przedszkola nr 10. Ach, jakież tam było żarło na stołach powystawiane. Biedne dzieciaczki-niebożątka przecież tego nie zmogą. Brzuszki ich zabolą od niechybnej obstrukcji.

 5. Porzygasz sie jak dostaniesz gości z Rosji.Wy jesteście takie prostaki w tym mieście bez sensu.Nad puszką piwa snujecie te swoje wywody ,bo wzwody juz was nie dotycza. A kiedy za Cyganów sie zabierzecie?

 6. Cenzor KK24 chyba jest hipokrytą… Żeby komuś dać trzeba komuś zabrać… I tak 500 plus powinno być w ogóle zlikwidowane a pieniądze owe dane dla pracujących jako dodatek. Dziwi mnie dlaczego gościom ze wschodu też należy się 500plus czy to już nie przesada ?

 7. To durne myslenie że jak nie pomożemy ukrainie to ruscy przyjdą do nas.
  Ukraina jest już przekreślona a rusy i tak przyjdą jak Duda,Morawiecki,Kaczyński będą napierniczać w Rosję.
  Zauważyliście że znów sami zostaliśmy?
  Niemcy,Francja,Węgry,Slowacja,Bułgaria ,Rumunia itp,itd cichutko siedzą. No ale MY POLSKA to najsilniejszym krajem jesteśmy na świecie bo USA sprzedało nam stary sprzęt wojskowy.

 8. 500+ miało wspomóc POLSKĄ rodzinę. Miało zwiększyć POLSKA dzietność. Nie ukraińską czy innej nacji.
  Taka była umowa społeczna. No ale nasze rządy lubią łamać umowy,patrz w przeszłość na plany emerytalne.

  • Rozmnożyłaś się? Czy 500+ zwiększyło dzietność, sprawdź statystyki, a tam stoi, że nie zrobiło to na ludziach wrażenia.
   Rozdawanie kasy pod hasłem ” macie i rozmnażajcie się ” nie działa… Jeśli nie ma otoczenia do bycia rodzicem: gwarancja żłobka, przedszkola, powrotu do pracy. PRACUJESZ i masz dzieci to dostajesz, a nie sypanie manny wszystkim. 500+ zaowocowało tym, że wszystko co dla dzieci zdrożało.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj