„Problem powietrza chcemy rozwiązać z mieszkańcami”. Dr Ireneusz Wiśniewski gościem Studia KK24.pl

12

Z dr Ireneuszem Wiśniewskim, przewodniczącym rady miasta, rozmawiamy o problemie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu i zbliżającym się spotkaniu przedstawicieli samorządu z protestującymi mieszkańcami. Wideo:

12 KOMENTARZE

 1. Czy to benzen śmierdzi czy nie to też trzeba zmniejszyć emisję bo norma przekroczona. Więcej ogrzewań centralnych na osiedlach to chyba jedyny plus jaki widzę, ale to chyba nie wasza zasługa. Dalej zimą na pogorzelcu strach okno otwożyć bo śmierdzi. Nie każdy ma klimatyzację w domu. Proszę zbaczać na kierunek i metę debaty, bo jak zaczniecie nawijać mieszkańcom makaron na uszy to możecie sami w tym makaronem Dostać. Słuchał Pan siebie, ciężko się Pana słucha.

 2. Stacje w Zdzieszowicach i Kędzierzynie są z premedytacją ustawione w ten sposób aby wykazywały najniższe stężenia. Oczywiście jest to samooszukiwanie się bo mieszkańcy po drugiej stronie dostają o wiele większe dawki.

  Naszą całą wiedzę w Kędzierzynie-Koźlu opieramy o pomiary zaledwie jednej stacji na osiedlu Piasty.
  Jeśli rzeczywiście strażacy z PSP mają mobilne stacje do pomiaru stężenia benzenu to w pierwszej kolejności należy na jakiś czas postawić ją obok tej stacjonarnej aby zweryfikować poprawność jej pomiarów.
  A następnie pomierzyć stężenia również w innych dzielnicach – Sławięcice, Cisowa, Blachownia, Lenartowice, Śródmieście, Azoty, Pogorzelec, Kuźniczka, Kłodnica, Koźle Rogi, Koźle.
  A także w okolicznych miejscowościach np. Brzeźce, Stare Koźle, Stara Kuźnia itd.
  Dopiero to da nam obraz o skali problemu i pokaże być może miejsca gdzie stężenia benzenu są wyższe niż na Piastach.

  Równolegle można naciskać na radnych o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego aby na naszym terenie były zakazane tego typu produkcje.

  A dodatkowo proszę spokojnie przeanalizować poniższe wskazania:

  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/10.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/09.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/08.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/07.2019
  Proszę zobaczyć przebiegi stężeń benzenu dla Zdzieszowic i osiedla Piastów w Kędzierzynie.
  Widać zadziwiającą korelację tych przebiegów.
  Jedyne sensowne wytłumaczenie to zależność tych stężeń od kierunku wiejącego wiatru.
  Wniosek:
  Ponieważ wiatry wieją najczęściej z zachodu, a obie stacje pomiarowe są na zachód od trucicieli więc wykazywane są minimalne stężenia.
  Mieszkańcy Raszowej i Sławięcic wdychają 2 do 3 razy więcej benzenu niż pokazują pomiary.
  Należy w tych miejscowościach zainstalować stacje pomiarowe i wtedy okaże się, że norma średnioroczna jest tam mocno przekraczana.

 3. Cieszę się, że KK24.pl przeprowadził wywiad z szefem Rady Miasta na temat naszego powietrza. Jestem ciekaw ilu forumowiczów tego portalu /niektórzy występują pod wieloma nickami/ pójdzie na spotkanie do UM.

  Ja tę historię ułomnej walki o czystość powietrza w K-K i wynikającą z niej refleksję opiszę tak.

  Kilka lat temu główny rycerz tej walki na FB nawet nie wiedział jak określa się kierunek wiatru; o wietrze np. północnym pisał, że jest południowy bo wieje w kierunku południa. Po zwróceniu uwagi już wie – a więc sukces rycerza.
  Kiedyś /wieeele m-cy temu/ widziałem fot. z demonstracji o wolne od benzenu powietrze a na niej młodego człowieka, którego „zabytkowy” samochód zostawia plamy oleju na parkingu i tłuste strużki w czasie jazdy na ulicy – to się nazywa walka o czyste środowisko!
  W tym roku demonstrowano przed domem kultury. Szkoda że tam. Można przecież waleczną grupą stanąć przed setkami domów jedno i wielorodzinnych z kominów których wydobywa się niemiłosiernie śmierdzący dym, z transparentem „sąsiedzie nie truj nas!” albo „sąsiedzie, nie pal śmieci!”.
  O pyłach / już kiedyś pisałem/ – Nie ma pyłów PM10 i PM2,5. Są tylko filtry przepuszczające drobiny pyłów o wielkości równej i mniejszej od 2,5 mikrometra i 10 mikrometrów.

  Kilkoro z nas pisało tutaj, że nie benzen jest problemem a pyły, o czym też wspomniał dr Wiśniewski.
  Wyjaśnialiśmy, że normy stężenia benzenu w miejscu z nim pracy wynoszą w Polsce 1,6 mg czyli 1600 μg/m3. A więc jeśli w miejscu zamieszkania mamy np. 400 μg/m3, to znaczy że jest to 4 razy mniej niż pracownik bez uszczerbku na zdrowiu może mieć non-stop przez 8 godz. pracy. Oczywiście lepiej jest mieć 2 μg/m3 a najlepiej nic. Każde np. złe spalanie węgla czy tankowanie paliwa powoduje że nasze płuca „łykają” niezłe te tzw. /a wyolbrzymione w opinii ludzi/ piki benzenu.
  Opisałem niedawno w komentazru na tym portalu wyniki kontroli stężenia benzenu w 2012 r. w naszym mieście i na terenie Holdingu Blachownia. W dwóch miejscach na terenie Blachowni stwierdzono wysokie i bardzo wysokie /powyżej 1,6 μg/m3/ stężenie benzenu. Czyli źródełko było na wyciągnięcie ręki.
  Kilka lat temu ICSO też robił pomiary, ale nie było większych stężeń, raczej norma a nie chce mi się szukać wyników raportu.

  Na spotkanie do UM się nie wybieram, pozostanę kibicem.

  Przy okazji mam pytanie do redakcji, czy myśleli Państwo wprowadzić rejestrację i logowanie komentatorów, bo kultura dyskusji i komentowanie tej samej osoby pod wieloma nickami budzi niesmak. Może nieobligatoryjnie ale jako jedna z opcji.

 4. Na Osiedlu w Azorach, kiedy się robi ciemno strasznie śmierdzi z kominów, czy nie można jakiegoś drona zakupić, po co ta Straż Miejska. Nie można zrobić ustawy o zakazie opalania z pieców tam gdzie jest sieć cieplownicza, widać że wyborcy są wazniejsi od zdrowia.

 5. A co ludzie Wam maja powiedziec Panie
  Perzewodniczacy, nalezy zmienic prawo, rozmowy trwaja juz tyle lat… wiec takie spotkania przy kawce nic nie dadza szkoda czasu, panowie Wegrzyn i Tomaszek wielokrotnie o tym wspominali teraz prosze meczyc senatora Godyllę tego od kołacza ślaskiego!!

 6. dlaczego nie podpisujecie mgr Nowosielskiej, mgr inż. Maruszczaka czy mgr Jagiełło. stronniczość. Dr Peczkis dr Tomaszek dr Migocz też nie zawsze sa

 7. Jak władze miasta nie wiedzą jeszcze dokładnie o problemie, to ja się pytam czym są tak zajęte ??? Kto ma siły i środki do zdiagnozowania znanego od dobrych kilku lat problemu. Obywatele z apkami na smartfonach, czy odpowiedzialni urzędnicy sprawujący nadzór i kontrolę. Czy ten facet ciągle myśli, że wyborcy to byli potrzebni do wyborów, a teraz można ich odganiać jak naprzykrzające sie muchy ???

Skomentuj