Prezydent Sabina Nowosielska z wotum zaufania i absolutorium budżetowym. Radni podjęli ważne decyzje

33
Sesja absolutoryjna po raz pierwszy odbywała się on-line.

Na sesji rady miasta w czwartek radni udzielili wotum zaufania i absolutorium prezydent Sabinie Nowosielskiej, jednocześnie potwierdzając, że zeszłoroczny budżet Kędzierzyna-Koźla został zrealizowany prawidłowo. Po raz pierwszy decyzje te podjęto na posiedzeniu on-line.

Najpierw jednak radni zapoznali się z raportem o stanie gminy, który omówiła prezydent Sabina Nowosielska. Wywiązała się kilkugodzinna dyskusja dotycząca niemal wszystkich sfer funkcjonowania miasta – od spraw budżetowych, poprzez realizację poszczególnych inwestycji aż po kierunki polityki mieszkaniowej i społecznej.

Zwieńczeniem tego punktu było głosowanie nad wotum zaufania dla prezydent Sabiny Nowosielskiej. 13 radnych zagłosowało za, 8 było przeciw, 1 się wstrzymał, a jeden nie wziął udziału w głosowaniu – to Fabian Pszon, który wytłumaczył później, iż miał problemy techniczne, a gdyby udało mu się zagłosować, byłby przeciw.

Wynik głosowania oznacza, że prezydent uzyskała wotum zaufania.

W kolejnym kroku radni przeszli do udzielenia absolutorium budżetowego za rok 2019.

Dochody miasta wyniosły ponad 370 mln zł, w tym dochody bieżące na poziomie 282,5 mln zł oraz dochody majątkowe wynoszące 44,9 mln zł. Miasto zdobyło 66,3 mln zł zewnętrznych dotacji.

Wydatki miasta w zeszłym roku wyniosły 336,3 mln zł – bieżące 262,5 zł (najwięcej pochłonęła oświata 83,7 mln, majątkowe (inwestycje) 73,8 mln zł – najdroższe było „Wodne oKKo”, na które miasto przeznaczyło w zeszłym roku 20,4 ml zł.

Zobowiązania gminy na koniec roku wynosiły 135,3 mln zł.

Realizację budżetu pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa, również komisja rewizyjna, która po dokładnej analizie wykonania dochodów i wydatków podjęła wniosek o udzieleniu prezydent absolutorium.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 13 radnych, 6 było przeciw, 3 się wstrzymało, radny Tomasz Scheller nie wziął udziału w głosowaniu. Decyzję o udzieleniu absolutorium radni tradycyjnie podsumowali brawami dla prezydent Nowosielskiej.

33 KOMENTARZE

 1. A czy suwereni dali wotum zaufania? Benzen nadal w powitrzu, bakterie coli, glifosat w jedzeniu i palenie smieci rok w rok. Zachęcam do pozwu zbiorowego przeciwko tej Pani. Pozdrawiam

  • no właśnie dali, poprzez swoich przedstawicieli. Ty Alosza chciałbyś rządzić, a nie, ty tylko tu się udzielasz, bo to bardziej proste, a ty do prostych i nieskomplikowanych spraw zostałeś na świat wydany.

   • Ja nie mam zachcianek do rzadzenia. Chce byc zdrowy, placic normalne podatki, spokojnie żyć i byc wolny, to tak wiele?

  • Nie wypowiadaj się za innych, ja jestem mieszkańcem Kędzierzyna-Koźla i u mnie prezydent S. Nowosielska nie straciła zaufania. Jeżeli masz lepsze pomysły od niej na kierowanie miastem, to startuj w wyborach, wygraj je i pokaż, co potrafisz.

 2. No tak radni PiS-u Kukolka i Fiipowicz oraz Pszon wstrzymali się w głosowaniu.
  No to ładnie się spisują radni miejscy PiS wygląda, że są razem z KO, ciekawe jaka jest cena tego głosowania, czyżby była cicha współpraca?
  Dobrze, że radny Wołkowiecki i Szustakiewicz są obiektywni i właściwie oceniają działalność włodarzy miasta. Co na to pani poseł Porowska i jakie wyciągnie wnioski z tego głosowania.

  • Chłopie kochany kryjący się za @ula pofolgowales sobie tymi wywodami ? Faktem jest że na Komisji Rewizyjnej cała czwórka radnych klubu PiS wstrzymała się od głosu!
   Co się stało na sesji zapewne pisząc te prostackie wywody wiesz? Gdyby były nieprawidłowości i nadużycia radni wystosowali by odpowiednie doniesienie do odpowiedniego organu jakim jest Prokuratura .@ula skoro wiesz więcej niż radni miejscy to chyba już przygotowałem ze swoją koteria odpowiednio uzasadniony DONOS ? Ale cwaniaczku uważaj bo wedle starego porzekadła kij ma zawsze dwa końce i nie wiadomo kto nim dostanie😏Pofolguj sobie jeszcze pisząc dyrdymaly pod różnymi nickami bo TYLKO na to cię stać kolego @ula!

 3. Głosujący przeciw, może się wypowiedzą, co w budżecie było nieprawidłowo. Jestem przekonany, że są ekspertami w rachunkach i księgowości, musieli się doszukać nieprawidłowości. Szczególnie towarzysz Wiesław co miasto rozłożył tak na amen, ze do dziś z trudem wstaje z kolan.
  Ale, że bufetowa się wstrzymała, nic z tego nie rozumiem…

 4. Bardzo mi się podobają te obrady on-line👍Chociaż na przyszłość należy jeszcze bardziej ściemniać towarze obradujących.😁 Najlepiej pokazywać się na tle słońca, albo chociaż na kamerkę skierować jakiś reflektor. Wtedy będzie jeszcze lepsza ściema i ludzkość nikogo nie rozpozna😉

 5. Rychu nieprawda że lepszy Rychu- ,doprawdy przestań się błaźnić tymi wszystkimi wpisami pod prawie każdym artykułem .ani one mądre ani dowcipne.Właściwie to żenująco prymitywne.

  • Nigdy nie odpowiadam na tego typu zaczepki ale zrobię dla Ciebie wyjątek: właśnie takie mają być jak cały ten PiS opisany 2 ostatnimi Twymi słowy.

 6. Rychu komentuje i komentuje.Facet sie stara.Jego starania nikt jednak nie docenia.Facet się marnuje.Zrobiłby karierę w polityce.Rychu do Sejmu niech kandyduje.W szopce noworocznej w TVP niech wystąpi.

  • Ale ja już robię karierę, codziennie jestem na ekranach TVPiS, znam się na wszystkim w każdej partii byłem, zawsze jednak uciekam z niej przed zatopieniem. Chciałem być w piłce nożnej szefem ale udało mi się w siatkowej. Dzieci ustawiam w spółkach państwowych, cóż jeszcze mogę osiągnąć, pracujecie na mnie, ba ja się znam na wszystkim najlepiej.

 7. Wygląda na to, że w naszym mieście nie żadnej pisowskiej opozycji, ona po prostu nie istnieje. Jedynie z PiS radni Wołkowiecki, Szustakiewicz i Pszon coś robią. Natomiast pozostałe dwie panie radne dotychczas nie wykazały się niczym specjalnym. Nie można powiedzieć, że to opozycja. Za to fotek i podpisów na fejsie pełno.

  • Mareczku wskaż, czego dokonali radni POKO, tzw. niezależni lecz wzajemnie adorujący się w tym mieście możliwości ? Do tego za wszelką cenę broniący lekarza Olejnika.

  • BaBa chyba nie chcesz aby radni opozycji byli warcholami, którzy walą się z oponentami pałami podczas sesji czy posiedzeń komisji problemowych jak jaskiniowcy? Wszyscy radni zarówno z PO jak i PiS zostali wybrani przez Mieszkańców KK aby działać dla dobra naszej gminy i jej Obywateli. Rajcy miejscy i rajcy powiatowi powinni mieć z tyłu głowy dobro Mieszkańców ,którzy dali im duży kredyt zaufania. Jak jest widzielismy podczas trwania największego niewidzialnego wroga jakim jest korona wirus i” zabezpieczenia” szpitalno-zdrowotnego w miesiącach marzec-maj AD’2020. Wyborcy rozlicza każdego radnego z pracy bądź stwarzania jej pozorow wg maksymy „dużo wrzeszczeć, mówić, pisać a nic nie robić dla dobra ogółu ,tylko pod publiczkę”

 8. Radni PO-SN w większości poparli projekt pana Piaseckiego z opozycji. I go uchwalono. Wbrew prezydentce.
  Czy to też skomentujecie wszyscy fani PiSu?

 9. Do @Rüstem Pasza wskaż, czego dokonali radni POKO, tzw. niezależni lecz wzajemnie adorujący się w tym mieście możliwości ? Do tego za wszelką cenę broniący lekarza Olejnika.
  Dodatkowo wypowiedz się o ludobójstwie polaków na Wołyniu w wykonaniu ukrainców. Przecież ukraincy i PO twierdzą, że nie było tego.
  PO ma problemy z samą sobą i nic dziwnego.
  Nie pajacuj.

  • A ty pajacu wypowiedz się na temat cen węgla. Kaczyński powiedział, że węgiel jest drogi, bo węglowodory są drogie. Według ciebie miał rację?

   • To było do Do @Rüstem Pasza, skoro nie umie odpowiedzieć to nie nic do powiedzenia. Skoro ty @Xxx wypowiadasz nie mając pojęcia o czym „że węgiel jest drogi, bo węglowodory są drogie.” to odsyłam Cię do szkoły celem uzupełnienia wiedzy. Nie zapomnij skorzystać z wibratorka zanim zaczniesz cokolwiek robić zgodnie z LGBT.

 10. Grażyna nie wypisuj zgranych i banalnych opowiastek i lepiej weź się za solidną i konkretną robotę. Natomiast wygłaszanie ogólników to nie to samo co spełnienie wniosku lub też postulatu naszych mieszkańców.

 11. Brawo,,,jak tak czytam te wasze wywody to płakać się chce ze taką mamy demokrację,zamiast szukać i podpowiadać co można zrobić dla miasto i mieszkańców aby żyło się lepiej bijecie pianę i szydzicie z wszystkich którym się jeszcze chce cokolwiek zrobić.pewnie że zamiast ogrodu różanego wolałbym aby zrobili remont całej Kłodnickiej a zamiast zielonych przystanków i garaży połączono wszystkie ścieżki rowerowe w pętlę tak jak na zachodzie ale nie można mieć wszystkiego i mam nadzieję że dożyję czasów gdy całą naszą aglomerację będzie można objechać bezpiecznie na rowerze czy hulajnodze.

Skomentuj