Prezydent Sabina Nowosielska odwiedziła Strefę Historii i Inspiracji w dawnym schronie w Blachowni

1

Stowarzyszenie „Blechhamer 1944” od lat podtrzymuje pamięć o zdarzeniach z czasów II Wojny Światowej, które rozegrały się na terenie Kędzierzyna-Koźla. Współpracują z ekspertami z Polski i zagranicy, oprowadzają wycieczki, pozyskują dla naszego miasta zabytki. Ostatnio mieli okazję opowiedzieć dokładnie o swojej działalności prezydent miasta Sabinie Nowosielskiej, jej zastępcy – Wojciechowi Jagielle i dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej Izabeli Migocz. 

Na miejsce spotkania wybrano bunkier w Blachowni, w którym mieści się obecnie Strefa Historii i Inspiracji. Schron przeciwlotniczy typu Salzgitter, który został wyremontowany i odnowiony, mieści w sobie obecnie część zabytków zebranych przez Stowarzyszenie. Służy też jako miejsce spotkań i prowadzenia prelekcji. Goście zaproszeni przez członków „Blechhamer” 1944 mogli zapoznać się z obecną ekspozycją znajdującą się wewnątrz i na zewnątrz obiektu, oraz nowymi „zdobyczami”, które niedawno zasiliły zbiory.

W tym miejscu, w którym na co dzień przechowuje się pamięć o przeszłości, rozmawiano także o przyszłości. Ważnym tematem była rolą, jaką Stowarzyszenie odgrywa i będzie odgrywać w popularyzacji historii i opiece nad obiektami takimi jak Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo oraz Strefa Historii i Inspiracji.

1 KOMENTARZ

  1. Przyjechała osobiście sprawdzić czy przypadkiem nie ma Stahlhełmu M40 od przodka Kaczora Donalda
    Na szczęście dla tej wystawy w/w eksponatu nie stwierdzono.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj