Prezydent Sabina Nowosielska będzie domagać się wskazania firmy, która odpowiada za piki benzenu

32
Ilustracja.

Mimo że norma średnioroczna nie zostaje przekroczona, gwałtowne, ale krótkotrwałe piki benzenu to w Kędzierzynie-Koźlu wciąż poważny problem. Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska domaga się, aby Główny Inspektor Ochrony środowiska wreszcie wskazał firmę, która za to odpowiada.

Problem benzenu jest jak bumerang, ciągle wraca. I jest niestety bardzo złożony. Norma tej szkodliwej substancji wynosi 5 µg/m3, ale średniorocznie. A w Kędzierzynie-Koźlu nie została ona przekroczona, mimo znacznych pików benzenu, czyli stężeń chwilowych. Nie ma normy dobowej dla benzenu i są bardzo małe szanse, że taka zostanie określona, ponieważ polskie prawo w tym zakresie odzwierciedla przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej.

Najnowsze analizy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazały, że piki benzenu pochodzą ze strony osiedla Blachownia – czytaj więcej.

Na sesji rady miasta prezydent Sabina Nowosielska przypomniała o wnioskach z ostatniego spotkania w sprawie jakości powietrza, zorganizowanego przez urząd miasta.

Było to podsumowanie analiz dotyczących jakości powietrza w naszym mieście. Wynika z nich, że jakość powietrza uzależniona jest od sytuacji meteorologicznej, a piki benzenu pochodzą głównie z rejonu Blachowni. Wyeliminowano zanieczyszczenie, piki benzenu z terenu Grupy Azoty ZAK S.A. Ja w protokole po spotkaniu napisałam, że będę oczekiwała podjęcia działań przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i znalezienia firmy, która jest za to odpowiedzialna. W tej sprawie pojawi się odpowiednie pismo – mówiła prezydent miasta.

Sabina Nowosielska nie ukrywała, że jest zawiedziona zmniejszonym zainteresowaniem tematem benzenu.

Spotkań w sprawie jakości powietrza było już naprawdę dużo. Na samym początku temat cieszył się zainteresowaniem wielu parlamentarzystów, którzy bardzo aktywnie zajmowali się tematem i deklarowali, że złapią truciciela. Teraz ze spotkania na spotkanie jest ich coraz mniej i zainteresowanie widocznie spada – mówiła podczas sesji prezydent miasta.

32 KOMENTARZE

 1. Narracja jest zrozumiała, tylu parlamentarzystów nie dało rady, więc jak Pani zostanie parlamentarzystą to wam pokaże jak to się robi… obieca Wam, że Wam pokarze, a jak zostanie to wiadomo, obiecanki cacanki. Skoro mając do dyspozycji Urząd Miasta, ekspertów, możliwość zlecania badań i opiniowanie decyzji środowiskowych nie jest w stanie zrobić z tym porządku, to jak będzie już w Warszawie to go dla nas zrobi? Szczere wątpię. To nie zainteresowanie tematem spada, tylko nadzieja, że z Panią da się ten problem rozwiązać, bo kolejne działania pod Pani dyktando nie przynoszą poprawy.

 2. Nie wiemy czy gdzieś w Kędzierzynie-Koźlu nie jest przekraczana roczna norma, bo mierzymy stężenie benzenu tylko na osiedlu Piastów, a tam (o ile truciciel jest na terenie Blachowni) stężenie średnioroczne jest niewielkie bo wiatry (głównie zachodnie) zwiewają benzen na Sławięcice.
  Trzeba w końcu przestać „gonić króliczka” a podejść do sprawy profesjonalnie. Mieszkańcy wszystkich dzielnic powinni wiedzieć jakie jest u nich stężenie benzenu. Wymaga to zwiększenia ilości stacji pomiarowych mierzących stężenie benzenu i kierunku wiatru. Najpierw ustalmy czy rzeczywiście nie ma przekroczenia normy średniorocznej. Jeśli nie będzie to możemy się tylko cieszyć, ale jeśli zostanie gdzieś przekroczona to WIOŚ będzie musiał coś z tym zrobić. Teraz nic nie musi. Nie namierzajmy sami truciciela. Od tego są odpowiednie służby. Ale mierzmy zanieczyszczenia w każdej dzielnicy Kędzierzyna-Koźla.

    • I co zrobisz że wdychasz – zmienisz to ? Ty tylko chcesz odczytu który tylko potwierdzi co wiemy. A pani prezydent teraz sobie kpi z mieszkańców że rzekomo będzie szukać winnego tak jak ochrona środowiska. Azoty za to jeszcze zostały nominowane. Także skończ już te jęki bo i tak nic się nie zmieni. A powietrze jest zanieczyszczone i to nie tylko benzenem lecz innych substancjami chemicznymi lotnymi i nie trzeba do tego czytników.

     • To co? nie walczymy tylko bezwolnie wdychamy i cieszymy się że nie jest źle, że może być gorzej?
      A ja nie jęczę tylko próbuję przekonać naszych mieszkańców i radnych do jakichś rzeczywistych działań. Chyba wszyscy stąd nie wyjedziemy?

  • Dopuszczalne średnioroczne stężenie tlenku węgla też nie jest przekroczone ale jedź do Zakopanego i przy załączonym silniku wsadź na 30 sekund nos do tłumika i sztachnij się świeżym powietrzem – gwarantuję, że średnioroczne nie będzie przekroczone bo to będzie tylko pik.
   Czy teraz rozumiesz o czym mowa ?

 3. Kiedy zobaczyłem P. Prezydent naszego miasta maszerującą wśród wykrzykującej wulgarne hasła tłuszczy mam wyrobioną opinię na dłuższy czas. Myślę że benzen niewiele pomoże w odzyskaniu twarzy… Tak. To bardzo smutna konstatacja.

  • Jakiej tłuszczy, demokratyczny marsz bezsilnych wobec twoich ulubieńców którzy prowadzą Polskę do wprost autorytarnych rządów. Wyalienowania na arenie międzynarodowej w skali po zaborowej, inflacji i wszelkiej defraudacji typu rodzina na swoim i mierni ale wierni. Kaczyński 1000 razy zaprzeczył wszystkim swoim wystąpieniom w czasie gdy był w opozycji od obniżenia akcyzy po uchylenie art 212 kk w zakresie w jakim można skazać dziennikarza. Dzisiaj mamy wyrok sadu rejonowego dla dziennikarki za napisanie prawdy o farmie troli w ministerstwie niesprawiedliwości! Umarzają postępowania zasadne, kreują i prowadzą bezzasadne. Polska długo nie podniesie się po rządach tych ………..

 4. Z tym naszym benzenem jest trochę jak z remontem kościoła w filmie „Kler” Ślesickiego. Trzeba tak remontować, żeby nie wyremontować. To samo jest u nas, trzeba tak długo robić szum wokół tego, żeby nie złapać winowajcy. Pamiętajmy, że zakłady płacą duże pieniądze z podatków dla miasta i nikomu tak naprawdę nie zależy na tym żeby znaleźć winnego.

 5. Ła, odgrzewamy kotlet.

  Już w kampanii wyborczej na prezydenta miasta niemożności pani Sabina Nowosielska ogłaszała wszem wobec, że z benzenem zrobi porządek. Do dziś nic nie zrobiła. Przygotowania do następnych wyborów zaczęte. Stąd ta aktywność.
  PAMIĘTAMY. „My mieszkańcy przyzwyczaliśmy do tego że żyjemy w mieście chemii, … wystarczy zamknąć okna.” Słowa pani Sabina Nowosielska

  11 września 2019r.
  Sakron – BenzenCity https://www.youtube.com/watch?v=OUit2zjpGlY

 6. W ZA już dawno zlikwidowano zagrożenie benzenem, prowadzi się na bieżąco pomiary wszystkich zanieczyszczeń. Są to rygorystyczne normy i nie w ZA jest przyczyna. Proszę sprawdzić małe warsztaty i firmy, które stosują różne rozpuszczalniki ( niekoniecznie legalne). Gdzieś muszą zlewki utylizować.

 7. Dlaczego Prezydent udaje że nie wie kto truje?, może najlepiej zapytać byłego Prezesa Petrochemi?, tak ładnie wygladali na wpsólnym zdjęciu w tracie wyborów. Idioci z UE wymyślili średnioroczne normy, a nasz mądry kraj to przyjął. Jak Prezes zarabia 20 tys, a robol 4 to srednio zarabiają po 12 tys zł. Nic się nie zmieni jak nie wprowadzą dobowych bezpiecznych norm. Pani Prezydent zamiast grać wariata mogła przez te lata wprowadzić stację do pomiaru na blachowni, mają tam również swoje tereny zarówno na zakładzie jak i poza nim. Fałszywych ludzie poznaje na kilomentr, dlatego wyjechałem z tego miasta i kraju i Wam też radzę bo a parę lat będzie u Was hiperinflacja.

 8. Obudziła się królowa! Czyżby zbierało się na jakieś wybory? Czy może brak okazji do lansu i za mało zdjęć z panią w roli głównej w mediach. Proszę o wywiad na mostku w Kłodnicy że wszystko jest w porządku i jest to najlepsza inwestycja w kraju i zasługuje na złoty medal!!! Ale debilizmu, czekam na pierwsze wypadki.

 9. Jak badał GIOŚ to gdy na Piastach było ok. 100 to na Blachowni przy przedszkolu było 300 a obok szkoły na Szkolnej było 0.

 10. Ludzie pamiętają i wreszcie zaczęli wymagać Urzędowi Miasta Nowosielskiej już nic nie pomoże!
  lista osiągnięć nie dość że krótka to jeszcze wątpliwa.

 11. pani prezydent domagać to się zawsze można a zrobić coś to już inna sprawa pani nie robi nic nie szkodzi pozamykam okna damy radę

 12. Od lat w kółko to samo a efektów nie widać, widocznie nikomu nie zależy aby ujawnić sprawców, a temat jest odgrzewany z okazji zbliżających się wyborów.

 13. Lakshami Narayan Mittal, hinduski wlasciciel Arcelot Mittal, rowniez Arcelot Mittal Poland w Zdzieszowicach, tego pana bym zapytal o Benzen : dlaczego majac 51 miliardow dolarow nie zadbal o czyste srodowisko w naszym regionie!?

 14. Proszę postawić stację analizującą obok elektrociepłowni ZAK i wszystko będzie jasne.W czasie rozpalania.
  Skali nie wystarczy w urządzeniu.
  Po co te lata maglowania tematu.

 15. PANI PREZYDENT !!!!
  HALO!!!
  Czy Zakłady chemiczne AZOTY wyraziły kiedykolwiek zgodę na postawienie stacjii badawczej na jej terenie ???
  HALO,TU BRZOZA,CZY MNIE SŁYSZYSZ ???
  HALO,DOTARŁO ???

  • Zanim coś napiszesz to najpierw sprawdź temat. W ZA są robione pomiary powietrza, ścieków, wody na każdym wydziale i na każdej instalacji. Dane są zbierane i przechowywane. Jest tam system monitorowania i jest on stały. Jest jednym z najlepszych w kraju.

Skomentuj