Premier Mateusz Morawiecki o inwestycjach strategicznych dla Kędzierzyna-Koźla

8

Modernizacja linii kolejowej E30 i budowa obwodnicy północnej to dwie strategiczne dla Kędzierzyna-Koźla inwestycje, o których w Opolu mówił premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie z szefem rządu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym zorganizowane w ramach cyklu „Polska jest jedna” zgromadziło około 500 osób. W tłumie widoczna była delegacja Prawa i Sprawiedliwości z Kędzierzyna-Koźla na czele z senatorem Grzegorzem Peczkisem, która na spotkanie zabrała transparent z hasłem „Kędzierzyn-Koźle dziękuje za obwodnicę”. To właśnie projektom regionalnym premier poświęcił sporo miejsca w swoim przemówieniu. Z Kędzierzynem-Koźlem bezpośrednio związane są dwie duże inwestycje realizowane z udziałem środków z budżetu państwa.

– Chcemy, aby Polska się rozwijała, a nie zwijała i nie jest to tylko gra słów. Kilka podstawowych elementów infrastruktury komunikacyjnej i bezpieczeństwa państwa zostało dosłownie zwinięte – mówił Mateusz Morawiceki. – Wystartowaliśmy z największym w ostatnich 50 latach, a może i 150 latach, programem kolejowym, również tutaj, dla Opolszczyzny. Droga kolejowa pomiędzy Opolem a Kędzierzynem-Koźlem będzie modernizowana dla podniesienia prędkości pociągów do 160 km na godzinę – zaznaczył premier.

Umowę na modernizację linii E30 Opole – Kędzierzyn-Koźle zawarto w zeszłym roku. Prace pochłoną aż 412 mln zł. Po zakończeniu inwestycji do Kędzierzyna-Koźla mają wrócić utracone połączenia kolejowe.

Premier Morawiecki mówił także o obwodnicach, które są budowane na Opolszczyźnie. Wśród nich jest nowa droga łącząca Kędzierzyn-Koźle z autostradą A4. Po latach zwodzenia mieszkańców teraz inwestycja warta 220 mln zł wreszcie ruszyła. Wybrano już wykonawcę.

– Budujemy obwodnice, aby mniej było spalin w miastach, aby udrożnić ruch i zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną. W taki właśnie sposób patrzymy na zwiększenie możliwości powiatów i województw takich jak tutaj. W proporcji do liczby mieszkańców przyciągniemy na Opolszczyznę najwięcej inwestycji w obwodnice – oszacował Morawiecki.

Podsumowując, premier podkreślał, że głównym celem wszystkich działań rozwojowych wspieranych przez rząd w regionie, także społecznych, jest zatrzymanie depopulacji. Spadek liczby mieszkańców to także jeden z największych problemów Kędzierzyna-Koźla.

8 KOMENTARZE

 1. Nie w moim imieniu. Proszę następnym razem napisać członkowie i sympatycy PiS, a wtedy wszystko będzie jasne i zgodne z prawdą ….

 2. Mieszkańcu KK.
  Czy po obwodnicy lub trasie E30 też nie będziesz się poruszał, bo będą budowane nie w twoim imieniu?
  Gregu.
  Pan premier jest twoim kolegą? Jeśli nie, to okaż odrobinę dobrego wychowania.

  • Do Rybaka.
   A przepraszam, czy ja obraziłem Premiera? Bo jakoś nie zauważyłem tego w moim poście.
   A co do obwodnicy czy tez trasy kolejowej E30, to nie są to tematy zapoczątkowane za czasów premiera Morawieckiego – to po pierwsze. Po drugie pan Premier nie wykłada własnych pieniędzy, tylko środki z budżetu (na który też się składam). Kampania chwalenia się na prawo i lewo – też jest organizowana z budżetu (no chyba że PiS robi te spotkania ze swoich środków, w co nie wierzę) – to trzy. A cztery to na razie nic się jeszcze nie rozpoczęło. Nie muszę należeć do chóru pochlebców premiera Morawieckiego, ani partii rządzącej, więc jeszcze raz podkreślam – proszę nie dziękować w moim imieniu, a mieszkańcem KK jestem już ponad 50 lat.

 3. Pierwszy przyjazd Morawieckiego na teren woj. opolskiego… i aż tyle można obiecać?

  Modernizacje kolei były od dawna przesądzone, bo ta wredna macocha unia nie da na coś innego kasy. Obwodnica, hmmm, to i tak musi powstać, bo jak cysterna wypierdzieli na Piastach to może być wesoło.
  Jak premier przyczynił się do wzrostu populacji woj. opolskiego?

 4. Spokojnie jeszcze nie podpisali umowy na budowę obwodnicy. Z tego co wiem do wpłynęły odwołania. Później około roku wykonacie projektu budowlanego i złożenie wniosku o ZRIND (dawniej pozwolenie budowę). Myślę, że właściwe prace zaczną się na wiosnę 2020r.

Skomentuj