Pracownicy kozielskiej prokuratury włączyli się w ogólnopolską akcję protestacyjną

40

Domagają się waloryzacji zamrożonych od dwóch lat pensji. Protest dotyczy kadry administracyjnej i urzędniczej prokuratur i sądów: sekretarzy, referendarzy i pracowników obsługi, których wynagrodzenie często tylko nieznacznie przekracza płacę minimalną.

Głównym postulatem protestujących jest waloryzacja od przyszłego roku wynagrodzeń o 12 proc. Sekretarze, referandarze i pracownicy obsługi odpowiadają za organizację pracy prokuratur i sądów. Płace kadry administracyjnej i urzędniczej prokuratur i sądów zostały zamrożone w ubiegłym roku wraz z wybuchem pandemii koronawirusa.

– Domagamy się, aby rząd docenił w końcu pracę urzędników i pracowników zatrudnionych w prokuraturach. Wyrzeczenia i trud tej grupy zawodowej w dobie pandemii nie mogą pozostać niezauważone, tym bardziej, że obecna sytuacja ekonomiczna w kraju tego nie uzasadnia. Pensje pracowników nie licują z powagą zajmowanych stanowisk, wymaganiami zawodowymi i odpowiedzialnością służbową. Mówimy o kadrze, która w codziennej pracy ma dostęp do danych wrażliwych i informacji poufnych – opowiada prokurator Bartosz Włodara ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Protest trwa już od kilku tygodni, 10 września w Warszawie odbył się „Czerwony marsz”, w którym oprócz pracowników sądów i prokuratury wzięli udział również kuratorzy. Lokalnie pracownicy prokuratury oplakatowali urząd, w każdą środę podczas przerwy śniadaniowej wychodzą też przed jej gmach, aby zamanifestować swoją solidarność.

Protestujący domagają się również m.in. powiązania ich wynagrodzeń ze wskaźnikami makroekonomicznymi (najniższą krajową lub średnią wynagrodzeń w gospodarce), zwiększenia ilości etatów urzędników i pracowników prokuratur i sądów, co ma usprawnić ich pracę. Postulaty uczestników akcji wspiera Ministerstwo Sprawiedliwości, ale jak do tej pory nie udało się wypracować porozumienia. Propozycja przedłożona przez premiera zakłada wzrost wynagrodzeń w wysokości 4,4 proc.

– Propozycja ta jest nie do przyjęcia, ponieważ każda waloryzacja poniżej wskaźnika inflacji prowadzi w rzeczywistości do realnego obniżenia wynagrodzeń. W ujęciu dwuletnim, kiedy pensje pozostawały w zamrożeniu i przy obecnej wysokości inflacji na poziomie 5,5 proc., waloryzacja płac o 12 proc. doprowadzi do wzrostu wynagrodzeń nieznacznie powyżej inflacji. Kadra orzecznicza prokuratur, tj. prokuratorzy i asesorzy w całości wspiera postulaty pracowników. Jesteśmy zrzeszeni w jednym wspólnym związku i w tej sprawie mówimy jednym głosem. Będziemy protestować aż do skutku – zapowiada prokurator Włodara.

40 KOMENTARZE

 1. No szlak mnie trafi zaraz!! Moja siostra pracuje w sądzie w cywilnym to wiem jak oni pracują, po pierwsze ci pracownicy nic nie produkują więc jakie podwyżki, zarabiają już i tak dużo, po drugie żeby coś uzyskać to się ciągle czeka, czasem miesiącami, kuratorzy to samo piszesz z takim to ci mówi że masz sobie na necie wszystko sprawdzić, nawet mu się nie chce pomóc, mam ostatnio wiele wspólnego z sądami i stwierdzam że to banda cwaniakow na państwowym wikcie

  • Święta racja… Poza tym jak się nie podoba to niech zmienią zawód. Ale NIE, to niemożliwe, przecież nigdy w życiu nie opuścili by takiej ciepłej dobrze płatnej państwowej posadki. I tak przecież nie poradzili by sobie w roli przedsiębiorcy, bo niewiele oprócz 'pierdzenia w stołek’ potrafią …

  • ty za to codziennie produkujesz rzeczy, które płyną kanalizacją i zapychają układ rur. Podwyżka ci się należy. Opłat oczywiście.

 2. Cytat : [Domagają się waloryzacji zamrożonych od dwóch lat pensji. Protest dotyczy kadry administracyjnej i urzędniczej prokuratur i sądów: sekretarzy, referendarzy i pracowników obsługi, których wynagrodzenie często tylko nieznacznie przekracza płacę minimalną. ….. ] Tak… zaczyna się że sami biedacy zaczynają strajkować.
  Jeszcze nauczycieli, biurokraci w tym z ZUSum, policjanci ….. którzy też mało zarabiają …
  To co mają powiedzieć ludzie których praca jest wymierna czyli coś wytwarzają co jest sprzedane i dzięki temu reszta społeczeństwa jak ci wyżej otrzymują pensję. Czas na zmiany.
  Przedstawicielami grupy lekarzy są studeńciaki. Czemu nikt ze starszych lekarzy nie walczy ? Mało wypowiadały się pielęgniarki. Można powiedzieć że najgorzej mają ratownicy. Czemu wspólnie nie zawalczą oto że ZUS czy NFZ zarabiają na nich sięgając do kieszeni obywateli ?
  Wróćmy jednak do sedna sprawy… Jak zaczną i powinni strajk ludzie pracy dzięki którym to wszystko się kręci bo: transport autobusy, ciężarówki, tramwaje , pociągi ktoś obsługuje, następnie fabryki, huty, budownictwo, elektrownie, wodociągi to wszyscy odczują a przecież każdemu z nich się godna płaca należy !
  Nie tylko biurokracja, nauczyciele czyli jak siebie nazywają błędnie inteligencja. Każdy kraj istnieje dzięki przede wszystkim rąk pracujących fizycznie. Więc trzeba skończyć z tą przepaścią zarobkową bo jest bardziej niby wykształcony. To znaczy lepszy od robotników ? NIE ! I czas to zmienić !

  • Łatwiej nauczycielowi zostać robotnikiem, niż robotnikowi nauczycielem. Błędnie to większość pracowników nazywa siebie robotnikami. Połowa powinna nazywać się nierobami.

   • Psinco nauczyciel np. polonista co nagle tokarza, ślusarza czy brukarza zastąpi ?
    Stuknij się w dekiel. Bo nie wiesz o czym bredzisz. Krawaciarzom wydaje się że robotnik to kretyn który tylko łopata przerzuca piach. No to się mylicie. A nierobem i leserem to jesteś ty buraku !

   • Jak widać ty masz z nim czyli mózgiem problemy. Bluzgasz nie wiadomo o co. Jesteś fanem PO jak widzę gratuluję. Bo ja mam gdzieś PO i PIS bo nie jestem zniewolony politycznie. A ty no cóż media ci tylko wyprały resztki tej papki którą nazywają mózgiem. Także nie ma sensu z czymś takim dyskutować.

     • Nie piukaj pędraku, bo ci pierda puszczę w kinol to cię ocuci. Za cienki w pasie jesteś na dysputy plafonie.

     • Znowu te upośledzone umysłowo dziecko ! Dziecinko mamusia nie nauczyła cię kultury ? To nie dla ciebie rozmowa bo przerasta cię to intelektualnie. Także spadaj gnojku do lekcji a nie zwracaj tu więcej gitary !

     • Nie piukaj psycholu w podeszłym wieku, bo się poplujesz z tej nienawiści i wąs ci się zakręci. Znalazł się mędrzec i zbawca. Tatuś nie nauczył, że się nie wtrynia między wódkę j zakąskę? Także foruń stąd wągrze, bo cię wycisnę.

     • Nie piukaj psycholu w podeszłym wieku, bo się poplujesz z tej nienawiści i wąs ci się zakręci. Znalazł się mędrzec i zbawca. Tatuś nie nauczył, że się nie wtrynia między wódkę j zakąskę? Także foruń stąd wągrze, bo cię wycisnę.

 3. Pokażcie PITy, niech społeczeństwo się dowie jak „malutko” zarabiacie, pensję urzędników zarabiających ok 4 tyś na rękę (nie licząc nagród i wszelkich socjalów ) to tak mało ? Chyba, *e porównamy z pensjami prokuratorów, co mają dobrze ponad 10 tyś na rękę. Proponuję porównać do pensji większości Polaków, którzy też, a może na prawdę, ciężko pracują.

 4. To może owi pracownicy prokuratury niech UDOWODNIĄ publicznie !!!! jak szybciutko załatwiają BŁYSKAWICZNIE wszelkie sprawy!!!!!
  W mordę jeża ??

  Jeżeli to zrobią jacy to są BŁYSKAWICZNI i merytorycznie załatwią wszystkie sprawy, wtedy będę pierwszym który poprze ich protest!!! ?

  NAWET oflaguję się na tę okoliczność i przykuję ŁAŃCUCHEM przed budynkiem tego świetnie pracującego prokuratorstwa ?

 5. ja nie rozumiem – kiedyś pracowałem w firmie, w której mało zarabiałem. Poszedłem po podwyżkę, ale mi odmówiono. Zwolniłem się natychmiast po odmowie (za porozumieniem bez okresu wypowiedzenia). Znalazłem inną pracę, może nie taka przyjemną, ale lepiej płatną. Ponieważ nie była taka przyjemna, to cały czas szukałem lepiej płatnej i bardziej przyjemnej pracy. Po dwóch latach znalazłem. Bardzo dobrze płatną pracę, ale ciągle nie tak przyjemną jak ta pierwsza. Obecnie pracuję i bez ciśnienia rozglądam się za jeszcze lepiej płatną, i przyjemną jak pierwszą, pracą.

  I do głowy mi nie przyszło by strajkować pod tym pierwszym pracodawcą :) głupi i młody byłem…nie wiedziałem, że tak można.

  Nie wiem ile ludzie zarabiacie i co robicie. Jeśli uważacie, że za mało to zamiast strajkować, zacznijcie się zwalniać. Jeśli będziecie niezastąpieni to nie dadzą wam odejść i dadzą podwyżkę. Jeśli mało płacą to nie znajdą nikogo na wasze miejsce, a wy bez problemu znajdziecie lepiej płatną pracę.

 6. Trzeba mieć nadzieję, że te komentarze uświadomią protestującym jaki jest społeczny odbiór ich żądań i protestów, może lepiej zamiast pozować do zdjęć i kupować za swoje „marne” pensje dziwacznych koszulek, po prostu wezmą się do pracy, bo tego oczekują od nich ludzie.

  • @Kajtek. Czy te komentarze coś uświadomią protestującym? Może.?
   Ale szybciej sprawdzą kto ich tak krytykuje, niż zrozumieją infantylność swojego protestu.

   A sprawdzić dla prokuratury – kto tu na forum tak podskakuje – nie jest żadnym problemem ?

 7. Macie po części rację we wszystkich komentarzach, ale w tutejszej PR są pracownicy urzednicy, którzy po 20 latach pracy zarabiają 2600 netto z wysluga lat. To tak duzo? Przy obecnych kosztach utrzymania. Każda praca jakas jest i uważam, że w tym kraju obojętnie jaki zawód wybierasz powinien być płatny tak, żeby każdego było stać na godne życie. Nie porównujecie urzędników do prokuratorow, którzy zarabiają 10 000 tys?, a którzy znaczną część pracy robią właśnie za nich.

  • Kto i dlaczego mając umiejętności, wiedzę i chęci do pracy trzyma się jednego miejsca pracy za taką marną kasę? Odpowiedzcie sobie sami!!!

   • założę się, że szeregowa sekretarka po 20 latach pracy ma ok. 80000zł brutto rocznie, jak nie więcej bo do pensji dochodzi trzynastka, nagrody kwartalne, świąteczne i socjale, jak błądzę to ponownie proszę o PIT

 8. podwyżki należą się tylko złodziejom z PiS! Nikomu więcej. Morda w kubeł i tyrać za miskę ryżu jak obiecał krzywy ryj! A teraz zaciśnijmy pasa aby płącić kary za nieudacznika z krzywą mordą który w czerwcu kłamał bezczelnie,że sprawa jest załatwiona!

  • Zaciskanie pasa to miałeś na zielonej wyspie za ryżego pokemonie. Sam zresztą w kółko o tym chrzanił. Chyba zahibernowany byłeś wtedy albo wjeżdżałeś jeszcze na nocniku pod szafę.

 9. Urzędniku prokuratury pokaż PIT, potem spójrz w oczy urzędnikom ZUS, Urzędu Miasta, Starostwa, pracownikom cywilnym wojska, policji, straży pożarnej itp a potem protestuj jak Cię wstyd nie zje.

 10. I prośba do redakcji kk24, zanim ponownie podpuszczką Was do pisania o ich wielkiej krzywdzie, poproście by wam pokazali PITy z marnymi zarobkami i dyplomy potwierdzające ich wybitne kwalifikacje, tak by tekst był rzetelny

 11. Tak jest, tylko narzekać i narzekać siedząc na ciepłych posadkach załatwionych zresztą po znajomościach, przejdzie do prywatnego biznesu, więcej zarobicie ale będziecie wiedzieć ile trzeba się napracować. Tylko w Polsce co wybory tworzy się 1000 nowych mieść pracy tylko poto aby wszyscy znajomki i rodzina miała pracę a nie przepraszam posadę dobrze płatną.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj