Pożary przewodów kominowych przyczyną interwencji strażaków w Cisowej i Sukowicach

4

W sobotę, kilkanaście minut po godz. 21, dyspozytor straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o pożarze przewodu kominowego w budynku mieszkalnym przy ulicy Aleksandra Fredry w Cisowej.

Na miejsce zadysponowano zastępy straży pożarnej. Strażacy potwierdzili pożar przewodu kominowego. Działania strażaków polegały na wygaszeniu pieca, wyczyszczeniu oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną przewodu kominowego. Zlecony został przegląd kominiarski. W zdarzeniu nikt nie został ranny. Kilkanaście minut później strażacy odebrali kolejne zgłoszenie pożaru przewodu kominowego w miejscowości Sukowice.

– Główną przyczyną pożarów przewodów kominowych jest nagromadzenie sadzy w kominie. Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Poprzez pęknięcia może dostać się również dym oraz tlenek węgla. Bezpośrednim zagrożeniem jest rozprzestrzenienie się pożaru na pozostałe części budynku lub zatrucie mieszkańców – przestrzega kapitan Wojciech Żuchora z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

4 KOMENTARZE

  1. Czy zostanie pobrany skład osadów z komina w celu zbadania składu spalanej mieszanki w piecu?

    Antoni też zbadał okruchy pobrane z wraku i wyszedł mu wybuch trotylu ewentualnie bomby termobarycznej. Eksperci powołanej komisji, za której pan i pani płaci, a pan też płaci nie są zgodni czy zastosowano FAE czy MAC. Z przygód z dzieciństwa wiem, że nawet rozpylona mąka może wywołać eksplozję termobaryczną. Jako, że komisja utknęła z powodu Covid chciałbym podsunąć jej ten pomysł. Lądowali we mgle i mieli się zmieścić, a może całe zdarzenie odbyło się w rozpylonej mące?? A na koniec te przerażające słowo z dźwięcznym r w środku…

    Czy Jarosław się już zaszczepił poza kolejnością ? bo moi rodzice z SB jeszcze nie, nie mają już znajomych, pomarli…

Skomentuj