Pożar sadzy w przewodzie kominowym. Strażacy ponownie w Bierawie

11

W sobotę około godz 16.30 straż pożarna interweniowała przy ulicy Ogrodwej w Bierawie. Dyspozytor numeru alarmowego otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym.

Na miejsce udały się trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej, w tym auto z drabiną z Koźla. Już przed przyjazdem służb kobieta znajdująca się w budynku wygasiła piec. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu oraz wyczyszczeniu komina. Dzięki reakcji kobiety udało się uniknąć rozprzestrzenienia się ognia. W zdarzeniu nikt nie został ranny.

 

11 KOMENTARZE

 1. Nie tylko w bierawie tak jest. W innych gminach to samo. kominiarz przychodzi dwa razy w roku i tylko patrzy w komin daleko od czyszczenia mówiąc że specjalistyczne czyszczenie trzeba zamówić on nie jest od tego. A jeśli zrezygnuje się z jego usługi to firma kominiarska ma prawo zgłosić gospodarstwo do specjalnych organów a potem co kara. Krąg się zamyka.

 2. To strażacy są od czyszczenia kominów? 🤔, tak to jest jak się oszczędza na kominiarzach, a potem tragedia i płacz że dom się spalił.

 3. Przepisy jasno określają obowiązki kominiarzy. Do podstawowych z nich należy czyszczenie przewodów kominowych, kanałów i czopuchów, dochowując terminów wyznaczonych przez ustawodawcę.
  Czyszczenie przewodów dymowych powinno odbywać się minimum cztery razy w roku. W przypadku przewodów spalinowych czynność tę trzeba wykonać co najmniej dwukrotnie. Przynajmniej raz do roku należy natomiast czyścić przewody wentylacyjne.
  Kontrola roczna odbywa się na podstawie prawnej zapisu Art. 62.1, pkt 1 c Ustawy Prawo Budowlane (Dz. U. 1994 nr 89, poz. 414 z późniejszymi zmianami).
  Czy kominiarze o tym pamiętają?!

  • @jaka szkoda, zgadzam się z Twoją wypowiedzią, pod warunkiem że właściciel domu wpuści kominiarza, często jest tak że nie są zainteresowani czyszczeniem kominów, bo niestety to parę złotych kosztuje …

 4. To właściciel musi przypilnowac że jak placi to tez ma wykonaną usługę. Niektórzy nie wpuszczają bo mają bajzel i wolą zaplacic żeby była podkładka.

 5. Co za bzdury piszecie,od ponad 2 lat jestem przywiązany do domu, gdyby nie telefony do paru kominiarzy to żaden nich nie ma ochoty na obchody jak to kiedyś za Braiszalda (sorry za błędy)bywało.

Skomentuj