Pożar przewodu kominowego. Strażacy interweniowali w Ortowicach

0

W sobotę, kilkanaście minut po godz. 22 dyspozytor straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o pożarze przewodu kominowego w budynku mieszkalnym przy ulicy Gliwickiej w Ortowicach.

Na miejsce zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej. Strażacy potwierdzili pożar przewodu kominowego. Działania strażaków polegały na wygaszeniu pieca, wyczyszczeniu oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną przewodu kominowego. Zlecony został przegląd kominiarski. W zdarzeniu nikt nie został ranny.

– Główną przyczyną pożarów przewodów kominowych jest nagromadzenie sadzy w kominie. Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Poprzez pęknięcia może dostać się również dym oraz tlenek węgla. Bezpośrednim zagrożeniem jest rozprzestrzenienie się pożaru na pozostałe części budynku lub zatrucie mieszkańców – przestrzega kapitan Wojciech Żuchora z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Skomentuj