Pożar przewodu kominowego przyczyną wieczornej interwencji strażaków w Śródmieściu

2

W piątek około godz. 22 operator numeru alarmowego przyjął zgłoszenie o pożarze przewodu kominowego w domu jednorodzinnym przy ulicy Zamkniętej w Kędzierzynie-Koźlu.

Na miejsce skierowano trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej, w tym autodrabinę. Strażacy potwierdzili pożar przewodu kominowego. Działania strażaków polegały na wygaszeniu pieca, usunięciu i ugaszeniu materiału palnego oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną przewodu kominowego i przylegających ścian. W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny.

– Główną przyczyną pożarów przewodów kominowych jest nagromadzenie sadzy w kominie. Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów kominowych. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Poprzez pęknięcia może dostać się również dym oraz tlenek węgla. Bezpośrednim zagrożeniem jest rozprzestrzenienie się pożaru na pozostałe części budynku lub zatrucie mieszkańców – informują strażacy.

Zdjęcia: Marcel Litwin

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj