Pożar przewodu kominowego przyczyną interwencji strażaków w Większycach

3

We wtorek, kilkanaście minut przed godz. 19 dyspozytor straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o pożarze przewodu kominowego w budynku przy ul. Szkolnej w Większycach.

Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej. Gęsty dym widoczny był z sąsiednich ulic. Strażacy potwierdzili pożar przewodu kominowego. Działania strażaków polegały na wygaszeniu pieca, wyczyszczeniu oraz sprawdzeniu kamerą termowizyjną przewodu kominowego. Zlecony został przegląd kominiarski. W zdarzeniu nikt nie został ranny.

Gdy dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, w pierwszej kolejności musimy pamiętać o zaalarmowaniu straży pożarnej. Następnie należy dążyć do wygaszenia paleniska poprzez wybranie materiału palnego z pieca. Pamiętajmy, aby nigdy do komina nie wlewać wody – z jednego litra wody powstaje około 1700 litrów pary, co może doprowadzić do pęknięcia, a nawet do jego rozerwania – apeluje kapitan Wojciech Żuchora z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

3 KOMENTARZE

  1. a my wszyscy za to zapłaciliśmy, bo ktoś pewnie pali byle czym i nie robi przeglądów kominiarskich.Taka „oszczędność” na koszt podatnika ..

    • Byle co o sprzedają na składowisku węgla, przez 3 lata kupowaliśmy węgiel- orzech, za każdym razem był inny (w ciągu sezonu), raz lepszy, raz fatalny – np. żółty dym. W tym budynku jest stary komin, stary piec, może i niewidoczne pęknięcia komina które powodują zawirowania. U nas było podobnie- mieliśmy 2 interwencje straży – komin co roku odwiedzał kominiarz. Strażak na interwencji czy gdy oglada telewizje w pracy- na koszt podatnika, tak samo jak urzędnicy, policja, służba zdrowia, politycy- tak funkcjonuje ten system- pogódź się z tym i NIE MARUDŹ
      Dobrze że nie zają się budynek od komina.

Skomentuj