Powstanie wał „Kędzierzyn”. Będzie chronił ważne obiekty na Pogorzelcu

7

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach rozpocznie w tym roku długo wyczekiwaną przez mieszkańców Kędzierzyna-Koźla inwestycję pn. „Budowa, rozbudowa wału przeciwpowodziowego rzeki Odry przy miejskiej oczyszczalni ścieków w miejscowości Kędzierzyn-Koźle – etap I”. 

Długi na bez mała 2 km wał przeciwpowodziowy o nazwie „Kędzierzyn” postanie w rejonie ul. Gliwickiej.

26 lutego ogłoszony został przetarg na wyłonienie Wykonawcy dla przedmiotowej inwestycji. Trwają także prace nad zabezpieczeniem środków finansowych na dalszą realizację projektu. Zakres prac w ramach I etapu inwestycji, której przetarg powinien zostać rozstrzygnięty już w połowie marca br., obejmuje m.in. prace przygotowawcze, wykonanie dróg tymczasowych, roboty ziemne wałowe czy przygotowanie zjazdu wraz z zagospodarowaniem poboczy. Inwestor przedmiotowych robót planuje zakończyć I etap inwestycji jeszcze w tym roku.

Mające powstać obwałowanie ulokowane zostanie na prawym brzegu rzeki Odry. Obiekt hydrotechniczny, usytuowany w pobliżu miejskiej oczyszczalni ścieków, zrekultywowanego składowiska odpadów oraz części dzielnicy Pogorzelec (znajduje się tam również schronisko dla bezdomnych zwierząt) będzie uzupełniał istniejące już zabezpieczenie. Umiejscowienie nowopowstałego obwałowania w sąsiedztwie tych wrażliwych obiektów znacząco zmniejszy zagrożenie epidemiologiczne dla okolicznych mieszkańców, a także skażenia środowiska nieczystościami w przypadku wystąpienia w przyszłości wezbrań powodziowych.

Przebieg wału „Kędzierzyn”.

Projekt budowy wału przeciwpowodziowego Odry w miejscowości Kędzierzyn-Koźle to kolejna inwestycja gliwickich Wód Polskich na terenie Opolszczyzny chroniąca jej mieszkańców przed wielką wodą. Równolegle trwa bowiem przetarg na wybór Wykonawcy dla modernizacji polderu Żelazna.

7 KOMENTARZE

  1. To, że powódź potrafi być groźna mieszkańcy Koźla, Rogów, Portu, Kłodnicy i okolicznych wsi wzdłuż Odry najlepiej wiedzą. Powodzie : 1985, 2010 i największa zwana „powodzią tysiąclecia” w 1997 roku. Zabiera dobytek, zdrowie, a nawet życie. Więc bezpieczeństwo jest najważniejsze. Polega ono na budowie zbiorników (folderów) np. ten Raciborski. Była również możliwość wykorzystania do tych celów terenu po kopalnianych w Kotlarni. Niestety władze to olały. Tu jest film na temat zabezpieczenia p-powodziowego: https://www.youtube.com/watch?v=Ih_t8ZtdN8Y
    Były też obiecanki Pani Prezydent: https://www.youtube.com/watch?v=BXKjEBsvyEo
    Nie neguję jednocześnie, że RZGW Wody Polskie chcą zbudować wał Kędzierzyński. Według mnie powinien biegnąć aż do granicy województwa. Również należy dokończyć wał za Rogami w kierunku Poborszowa i dalej. Następnie pogłębić koryto Odry – również w kierunku Raciborza. Zbudować śluzy (m.in.W Koźlu pod drugim mostem od strony wyspy – jednokomorową) w celu wykorzystania do transportu wodnego. Tak bo rzeka to nie tylko problem ale również może być sprzymierzeńcem. Przypominam, także należy zrobić w sensie zabezpieczenia na Linecie urządzenia hydrotechniczne (zasuwy).

    • Polder, kacie, polder. Z resztą komentarza się zgadzam, ale nie wiem, czy warto budować „zasuwy” na Linecie, jeśli wały by chroniły miasto.
      A tak przy okazji: podobno może być ogłoszony pierwszy przypadek koronawirusa w K-K.

  2. A kiedy relacja z Wiednia,podatnicy sa ciekawi jakie miasto otrzyma korzysci z tego wyjazdu magistratu!!???

    • Oj tam. Oj tam. Nie czepiaj się. Magistratowi się po prostu…. wiesz co, prawda? Nie wiesz? No, należy.

  3. A to już zbiornik Racibórz nie ochroni dorzecza Odry do Wrocławia?może zamiast kolejnych wałów przy brakach opadów przeznaczyć pieniądze na zbiornik kotlarnia żeby wyrównać niedobory wody a nie spuszczać jej do Bałtyku

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj