Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach rozpocznie w tym roku długo wyczekiwaną przez mieszkańców Kędzierzyna-Koźla inwestycję pn. „Budowa, rozbudowa wału przeciwpowodziowego rzeki Odry przy miejskiej oczyszczalni ścieków w miejscowości Kędzierzyn-Koźle – etap I”.
Długi na bez mała 2 km wał przeciwpowodziowy o nazwie „Kędzierzyn” postanie w rejonie ul. Gliwickiej.
26 lutego ogłoszony został przetarg na wyłonienie Wykonawcy dla przedmiotowej inwestycji. Trwają także prace nad zabezpieczeniem środków finansowych na dalszą realizację projektu. Zakres prac w ramach I etapu inwestycji, której przetarg powinien zostać rozstrzygnięty już w połowie marca br., obejmuje m.in. prace przygotowawcze, wykonanie dróg tymczasowych, roboty ziemne wałowe czy przygotowanie zjazdu wraz z zagospodarowaniem poboczy. Inwestor przedmiotowych robót planuje zakończyć I etap inwestycji jeszcze w tym roku.
Mające powstać obwałowanie ulokowane zostanie na prawym brzegu rzeki Odry. Obiekt hydrotechniczny, usytuowany w pobliżu miejskiej oczyszczalni ścieków, zrekultywowanego składowiska odpadów oraz części dzielnicy Pogorzelec (znajduje się tam również schronisko dla bezdomnych zwierząt) będzie uzupełniał istniejące już zabezpieczenie. Umiejscowienie nowopowstałego obwałowania w sąsiedztwie tych wrażliwych obiektów znacząco zmniejszy zagrożenie epidemiologiczne dla okolicznych mieszkańców, a także skażenia środowiska nieczystościami w przypadku wystąpienia w przyszłości wezbrań powodziowych.

Projekt budowy wału przeciwpowodziowego Odry w miejscowości Kędzierzyn-Koźle to kolejna inwestycja gliwickich Wód Polskich na terenie Opolszczyzny chroniąca jej mieszkańców przed wielką wodą. Równolegle trwa bowiem przetarg na wybór Wykonawcy dla modernizacji polderu Żelazna.
Że do tej pory „nie wiadomo”kto zasyfia powietrze benzenem-to jest dopiero wał.
To, że powódź potrafi być groźna mieszkańcy Koźla, Rogów, Portu, Kłodnicy i okolicznych wsi wzdłuż Odry najlepiej wiedzą. Powodzie : 1985, 2010 i największa zwana „powodzią tysiąclecia” w 1997 roku. Zabiera dobytek, zdrowie, a nawet życie. Więc bezpieczeństwo jest najważniejsze. Polega ono na budowie zbiorników (folderów) np. ten Raciborski. Była również możliwość wykorzystania do tych celów terenu po kopalnianych w Kotlarni. Niestety władze to olały. Tu jest film na temat zabezpieczenia p-powodziowego: https://www.youtube.com/watch?v=Ih_t8ZtdN8Y
Były też obiecanki Pani Prezydent: https://www.youtube.com/watch?v=BXKjEBsvyEo
Nie neguję jednocześnie, że RZGW Wody Polskie chcą zbudować wał Kędzierzyński. Według mnie powinien biegnąć aż do granicy województwa. Również należy dokończyć wał za Rogami w kierunku Poborszowa i dalej. Następnie pogłębić koryto Odry – również w kierunku Raciborza. Zbudować śluzy (m.in.W Koźlu pod drugim mostem od strony wyspy – jednokomorową) w celu wykorzystania do transportu wodnego. Tak bo rzeka to nie tylko problem ale również może być sprzymierzeńcem. Przypominam, także należy zrobić w sensie zabezpieczenia na Linecie urządzenia hydrotechniczne (zasuwy).
Polder, kacie, polder. Z resztą komentarza się zgadzam, ale nie wiem, czy warto budować „zasuwy” na Linecie, jeśli wały by chroniły miasto.
A tak przy okazji: podobno może być ogłoszony pierwszy przypadek koronawirusa w K-K.
Dobrze że do budowy wału nie będzie potrzebna bocznica kolejowa, bo znów by się mógł ktoś wykazać blokiem.
A kiedy relacja z Wiednia,podatnicy sa ciekawi jakie miasto otrzyma korzysci z tego wyjazdu magistratu!!???
Oj tam. Oj tam. Nie czepiaj się. Magistratowi się po prostu…. wiesz co, prawda? Nie wiesz? No, należy.
A to już zbiornik Racibórz nie ochroni dorzecza Odry do Wrocławia?może zamiast kolejnych wałów przy brakach opadów przeznaczyć pieniądze na zbiornik kotlarnia żeby wyrównać niedobory wody a nie spuszczać jej do Bałtyku