Powiat ma nowe władze. Radni wybrali starostę, zarząd i przewodniczących rady

16

Starosta Małgorzata Tudaj i wicestarosta Józef Gisman pozostają u sterów powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Podczas pierwszej sesji rady powiatu nowej kadencji wybrano zarząd oraz przewodniczących rady.

Inauguracyjne obrady rady rozpoczęły się od wręczenia nominacji radnym oraz ich zaprzysiężenia. Sesję otworzył Andrzej Krebs – przewodniczący senior rady powiatu, po czym dokonano wyboru komisji skrutacyjnej. Pierwszą uchwałą w nowej kadencji samorządu był wybór przewodniczącego rady. W głosowaniu tajnym radni jednomyślnie wskazali na Danutę Wróbel z Mniejszości Niemieckiej – jedyną kandydatkę, którą w imieniu koalicji komitetu Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska i Mniejszości Niemieckiej zgłosił Józef Gisman.

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona wynikiem, nie spodziewałam się takiego poparcia. Myślę, że nasza praca powinna zadowolić wszystkich mieszkańców. Dziękuję bardzo –  na gorąco komentowała Danuta Wróbel. Po objęciu stanowiska nowa przewodnicząca złożyła wniosek o rozszerzenie porządku obrad o wybór nowego zarządu.

Następnie przeprowadzono wybór zastępców przewodniczącej. Do głosowania zgłoszono trzy kandydatury: Jadwigi Mroczko i Dariusza Szymańskiego (zgłoszeni przez Małgorzatę Tudaj) oraz Andrzeja Krebsa (zgłoszony przez Andrzeja Lachowicza). W głosowaniu tajnym Andrzej Krebs uzyskał 5 głosów za. Jadwiga Mroczko otrzymała 16 głosów, taka sama liczba radnych poparła kandydaturę Dariusza Szymańskiego i to właśnie ta dwójka objęła stanowiska wiceprzewodniczących.

Następnie radni przeszli do wyboru starosty powiatu. W imieniu koalicji komitetu Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska i Mniejszości Niemieckiej Danuta Wróbel zgłosiła kandydaturę dotychczasowej starosty Małgorzaty Tudaj. W głosowaniu tajnym za jej kandydaturą opowiedziało się 15 radnych, 5 zagłosowało przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

– Mamy cztery podstawowe priorytety działania: służba zdrowia, infrastruktura drogowa, pomoc społeczna i oczywiście oświata – mówiła starosta Tudaj, dziękując radnym za ich zaufanie. Gratulacje staroście złożyły przewodnicząca rady Danuta Wróbel i prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Nowo wybrana starosta zgłosiła Józefa Gismana jako kandydata na stanowisko wicestarosty. Jego kandydaturę poparło 17 radnych, trzech głosowało przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. – Dziękuję państwu za zaufanie. Razem z panią starostą i zarządem będziemy działać dla dobra powiatu – komentował wicestarosta.

Skład zarządu uzupełnili: Paweł Masełko, Stanisław Węgrzyn i Marian Wojciechowski. Pierwsza dwójka uzyskała 16 głosów za, z kolei były wieloletni wójt gminy Reńska Wieś uzyskał poparcie aż 19 radnych.

Podczas obrad dokonano też wyboru przewodniczących komisji branżowych rady powiatu. Pracami komisji rewizyjnej pokieruje Ireneusz Smal, który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Zgłoszony przez Józefa Gismana kandydat uzyskał akceptację 14 radnych. Jego rywalem był Jerzy Pałys, którego do kierowania komisją wytypował Andrzej Krebs. Radny PiS uzyskał poparcie 4 radnych. Przewodniczącym komisji skarg, wniosków i petycji został wybrano Alojzy Parys.

Pracami komisji zdrowia i opieki społecznej ponownie pokieruje Jadwiga Kuźbida. Szefową komisji edukacji i promocji powiatu została Bożena Łotecka, przewodniczącym komisji infrastruktury i bezpieczeństwa został wybrany Piotr Jahn, a pracami komisji budżetu pokieruje ponownie pokieruje Barbara Wołowska.

16 KOMENTARZE

 1. ci sami na stołkach od lat, czyli stagnacji ciąg dalszy.
  Brak pomysłów na rozwój powiatu i zatrzymania młodych.
  Kędzierzyn-Koźle umiera od nastu lat na naszych oczach, a rządzący nie przejmują się tym.

 2. Twarze te same ale doświadczenie w zasiadaniu o wiele większe – po każdej kolejnej kadencji wiedzą jak się lepiej ustawić. Obowiązków tyle co brudu za paznokciami, sesje można by skrócić do odczytania komunikatów, no może czasem jakaś przepychanka o stołek dla kogoś (dla przypomnienia „afera podsłuchowa” z udziałem członka zarządu Gładysza).

 3. Jeżeli nie widzicie jak miasto się zmienia to chyba jesteście ślepi. Rozwój miasta oraz „zatrzymanie młodych” to długofalowy proces, a ubiegłe 4 lata oceniam na +, dlaczego? Klepnięta została obwodnica północna, która pozwoli na rozwój pola przemysłowego i napływ nowych inwestorów. Ok, w porcie nie wszystko poszło po myśli rządzących, ale słyszałem że to Warszawa w jakimś stopniu zablokowała tą inwestycję. Zatrzymanie młodych? Zaplanowany remont rynku i nowy klub muzyczny mogą w tym pomóc. Jeżeli chodzi o studia to niestety długo będziemy w tyle, również trend wyjazdu do pracy za granicę nie pomaga, na tym polu faktycznie przydałoby się podziałać. Młodzi ludzie muszą mieć rozrywkę, galeria handlowa nie wystarczy. Jeżeli chodzi o pracę to wiele osób dojeżdża do firm samochodem, to nie te czasy gdy trzeba było się przeprowadzić z wioski do miasta żeby tutaj pracować. Stwórzmy rynek i lokale jak np. w Raciborzu i zobaczycie że ludzie zaczną przyjeżdżać z okolicznych miejscowości jak obecnie jeżdżą do McDonalds czy galerii. Interesującym pomysłem byłoby przebudowanie zamku w Koźlu i zrobienie w tym miejscu jakiejś ciekawej knajpy, może z własnym browarem i dobrym jedzeniem. Pamiętajcie że to my zmieniamy to miasto, więc zamiast siedzieć w domu wyjdźcie gdzieś na miasto i wspomóżcie lokalnych przedsiębiorców.

  • Rozpędź się a ściana się znajdzie chleb i igrzyska… obwodnica północna to nie zasługa władz :D ktoś już pod spodem napisał komentarz do twojego komentarza 100% prawdy

   • W takim razie skoro ktoś to już trafnie skomentował, po co tutaj twój komentarz? Nic nie wnosi do dyskusji, zupełnie jak gap który zbiera się koło jakiegoś wydarzenia i tylko przeszkadza.

  • Tylko przypomnę, że obwodnicę załatwiło w Warszawie PiS, choć wcześniej było to podobno niemozliwe. A z portem, to wygląda na to, że wkrótce będzie tu jazda bez trzymanki

 4. „Jeżeli nie widzicie jak miasto się zmienia to chyba jesteście ślepi”
  Nie chodzi tutaj o budowanie nowych ulic, czy chodników, a o zmiany, które wpłyną na miejsca pracy… jakieś konkrety z ostatnich lat?

  „„zatrzymanie młodych” to długofalowy proces”… no widać… od początku wieku chyba trwa, bo młodzi ciągle uciekają? jakie działania są podejmowane, aby ich zatrzymać?
  remont rynku i klub muzyczny zatrzyma młodych? no… chleba i igrzysk ;)
  galeria handlowa dla młodych ludzi…to ma ich zatrzymać?
  rzeczywiście… młody zostanie w KK i będzie zarabiał 1500, bo przecież w mieście ma galerię handlową… no i nowy rynek i klub muzyczny… no… i przykład z MCDonald… taka knajpa rzeczywiście świadczy o poziomie zurbanizowania miasta.
  Młodzi chcą pracować za ( i nie mówię tutaj chociażby o 6000 na rękę, ale o takim wynagrodzeniu, które pozwoli im myśleć o rodzinie), chcą się rozwijać i szkolić, a także zdobywać doświadczenie…
  Co władze zrobiły w tym kierunku?Czy sprowadzano do miasta nowe firmy, które działają w taki sposób?
  Park ekonomiczny….technologiczny? cokolwiek?

  zróbmy ścieżkę rowerową, wybudujmy kolejne 10 rond, wyremontujmy rynek, stwórzmy kolejną galerię i KFC i młodzi sami będą garnąć się do miasta!

  chyba żyjemy w innej rzeczywistości… zwłaszcza rządzący naszym miastem.

  • To ja chyba mieszkam w innym mieście. Nie ma pracy? Chyba dla półgłówków którzy skończyli jedynie liceum lub jakieś śmieszne studia humanistyczne. Jak ktoś ma trochę oleju w głowie to pójdzie do technikum/zawodówki o profilu chemik lub elektryk i na okolicznych zakładach przemysłowych może przebierać w ofertach pracy.

 5. Z tego co sobie przypominam ,to Pan Marian Wojciechowski jest już na emeryturze,to co on robi na nowej posadzie?,no tak ktoś go wybrał,i powtórka z rozrywki.

 6. Stara „klika” znowu u władzy. Wstyd aby p. Tudaj i P.Gisman znowu się panoszyli . Towarzystwo wzajemnej adoracji. KLIKA,KLIKA i sitwa

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj