Powiat ma budżet na 2023 rok. Przez rosnące koszty bieżące będzie mniej pieniędzy na inwestycje

5

Rada powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego uchwaliła budżet na 2023 rok. Za przyjęciem planu finansowego opowiedziało się 15 radnych przy czterech głosach wstrzymujących.

Dochody powiatu w 2023 roku zostały zaplanowane na kwotę 129 583 078,18 zł, co stanowi 112,15 proc. planu z bieżącego roku. Składają się na nie dochody bieżące w kwocie 120 631 578,18 zł i dochody majątkowe w kwocie 8 951 500 zł. Planowane wydatki samorządu określono na kwotę 133 699 878,14 zł, co stanowi 107,65 proc. planu z 2022 roku. W budżecie widoczny jest wzrost wydatków bieżących do poziomu 124 735 920,44 zł (111,15 proc. planu z roku 2022) przy spadku wydatków majątkowych, które planuje się na kwotę 8 963 957,70 zł (74,8 proc. w stosunku do budżetu z bieżącego roku).

– Zmiana polityki fiskalnej państwa niestety znacząco wpływa na sytuację samorządów. Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych maleją, mimo występujących wzrostów wynagrodzeń i podnoszenia płacy minimalnej. Analizując lata ubiegłe możemy zaobserwować w miarę regularny coroczny wzrost wpływów z tytułu PIT do roku 2019 oraz w roku 2021 i znaczący spadek w roku 2022 – tłumaczyła podczas sesji skarbnik powiatu Ewa Krahl.

Niekorzystna z punktu widzenia samorządu tendencja odbije się na wydatkach inwestycyjnych powiatu. Te będą skromniejsze niż w ubiegłych latach. Samorząd zamierza wydać ponad 3,7 miliona złotych na poprawę infrastruktury drogowej. Na pierwszy plan wysuwa się przebudowa fragmentu ulicy Spacerowej wraz ze zwiększeniem skrajni wiaduktu, na którą zarezerwowano w budżecie 3,3 miliona złotych. Nieco ponad 200 tysięcy zostanie przeznaczone na trzeci etap przebudowy drogi z Większyc przez Łężce do krajowej 38, powiat chce też przygotować dokumentację dla przebudowy drogi ze Zwiastowic do Ucieszkowa i drogi z Ortowic do Starej Kuźni (zarezerwowano na ten cel odpowiednio 130 i 123 tysiące złotych).

Tradycyjnie największą pozycją po stronie wydatków będzie utrzymanie oświaty, na którą samorząd wyda w przyszłym roku ponad 60 milionów złotych. Za przyjęciem budżetu zagłosowało 15 radnych, głos wstrzymujący oddała czwórka radnych Prawa i Sprawiedliwości.

– Chciałem podziękować zarządowi powiatu za merytoryczną pracę, wsparcie i pomysły do tego trudnego budżetu, który wspólnie konstruowaliśmy. Dziękuję też pani skarbnik i całemu zespołowi wydziału finansowego. Dziękuję też wszystkim radnym, którzy zdecydowaliście się poprzeć budżet. Nie jest on łatwy, czeka nas trudny czas, ale myślę, że wspólnymi siłami damy radę go wykonać, a jeśli pojawią się dodatkowe środki, to zostaną one wykorzystane – mówił po głosowaniu starosta Paweł Masełko.

5 KOMENTARZE

  • Właśnie to się dzieje @smogowiczanin😕
   Teraz będą DALSZE ogromne inwestycje – może nie tyle na pierdoły – ale na OGROMNE i wiekopomne myślenie 👏, kombinowanie👌 oraz jeszcze większe wypłaty dla ukochanej WŁADZUNI miasteczka NIEmożliwości 😆

   Bo przeca wiele wysiłku TRZEBA włożyć w kierunku – „Co by tu zrobić, aby JESZCZE bardziej NIC nie robić”🤭
   A jednocześnie TRZEBA skuteczniej przekonać tubylców – że jest super, a będzie BARDZIEJ superancko!😆👍

   I żeby tubylcza ludzkość – jak zawsze – sama sobie radziła 😆 z tym cholernym smogiem czy jakimś innym durnym odśnieżaniem 🥴 Ale !!! z przekonaniem i w pełnym zachwycie dla pracowitej ukochanej WŁADZUNI 😜

   I oczywiście w tym zachwycie, żeby tubylcy ZAŚ wybrali TAK bardzo PO-kochaną 👌 WŁADZUNIĘ do dalszego rządzenia miasteczkiem NIEmożliwości.🤭😂

   Bo przeca, ktoś MUSI rządzić, męczyć się myśleniem🙄😂 , NIC nie robić 👌i żądać większych gratyfikacji z portfeli tubylców 😎

 1. Jak czytam ile pieniędzy dostały samorządy Głubczyc czy Krapkowic na rozbudowę szpitali oraz jak finansowane są remonty dróg w małych gminach to szlak mnie trafia i nasuwa się jedna odpowiedź, lenistwo urzędników na ciepłych posadkach którzy nie potrafią albo nie chce im się składać wniosków i walczyć o kasę państwową nie na drobne remonty tylko modernizację dróg aby upłynnić ruch dużych ciężarówek na terenie miasta i nic z tym nie ma wspólnego oddana obwodnicą gdzie i tak wąskim gardłem jest rondo milenijne.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj