Powiat ma budżet na 2019 rok. W planach dokończenie ulicy Wojska Polskiego, inwestycje na Wyspie i w szpitalu

7

Radni powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przyjęli dziś budżet na 2019 rok. Dochody samorządu wyniosą 97,5 miliona złotych przy wydatkach przekraczających kwotę 105 milionów złotych. Różnica zostanie pokryta wolnymi środkami, które pozostały w kasie samorządu na koniec 2018 roku oraz kredytem bankowym.

Za przyjęciem planu finansowego na 2019 rok głosowało 15 radnych, od głosu wstrzymało się sześciu radnych: czterech z klubu Prawa i Sprawiedliwości (Andrzej Krebs, Andrzej Lachowicz, Jerzy Pałys i Sebastian Szklarczyk) oraz Rafał Olejnik i Tomasz Wantuła.

– Szereg naszych interpelacji, które składaliśmy w imieniu kilkunastu tysięcy mieszkańców naszego powiatu, nie został wzięty pod uwagę. Nie mówimy, że budżet jest zły, ale w kwestii zadań inwestycyjnych został ograniczony do propozycji złożonych przez zarząd powiatu – tłumaczył szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Lachowicz. Jako przykłady inwestycji, które pominięto w planach inwestycyjnych, radni opozycyjni wskazywali m.in. remont ulicy Królowej Jadwigi, ulicy Szpaków i ulicy Zofii Nałkowskiej.

Starosta powiatu odpierała zarzuty opozycji, wskazując na ograniczone możliwości finansowe powiatu. Dodała też, że zadania wskazywane przez opozycję mają szansę „wskoczyć” do tegorocznego budżetu, o ile powiatowi uda się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne do ich realizacji. Chodzi o ulicę Królowej Jadwigi i drogę powiatową Zdzieszowice-Walce.

Dziękując za poparcie radnym, Małgorzata Tudaj określiła budżet jako ambitny i rozwojowy: – Najważniejszymi zadaniami inwestycyjnymi będzie trzeci etap przebudowy ulicy Wojska Polskiego, przebudowa drogi powiatowej Zwiastowice – Ucieszków, rewitalizacja Wyspy połączona z budową internatu w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej (na to zadanie powiat pozyskał dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego – red.), a także termomodernizacja sali gimnastycznej przy II LO i sporządzenie projektu budowy nowej sali przy I LO. Ważną pozycją w budżecie jest też zapewnienie wsparcia finansowego dla naszego szpitala w realizacji kolejnego projektu inwestycyjnego – wymieniała starosta powiatu.

Wydatki bieżące powiatu w roku 2019 wyniosą 91,5 mln zł (to m.in. pieniądze przeznaczone na oświatę, pomoc społeczną i administrację), a wydatki majątkowe (inwestycje) 13,7 mln zł. Budżet powiatu pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa.

7 KOMENTARZE

  1. Rozumiem z tego, że nauczyciel z ZSŻŚ nie poparł budżetu, w którym jest budowa internatu w ZSŻŚ. A pozostali trzej związani z oświatą nie popierają również termomodernizacji sali gimnastycznej i budowy kolejnej. Lekarzy jeszcze można zrozumieć że się wzbraniają przed dofinansowaniem szpitala, bo to swego rodzaju konkurencja. A dyżury tam mają?

    • to tak jak w bloku gdzie jest wspólnota. Coś ustalone do remontu i zakupu, a sąsiad spod 6 z sąsiadem spod 9 chcą jeszcze fontanny i 20 ławek. Nie ma na to teraz pieniędzy, ale oni chca i nie głosują za całościowym planem, bo tak. Ale z tego co powstanie korzystać będą. Szkoda gadać.

    • Budżet to nie tylko jeden internat, głosuje się za całością. I jeśli nie wszystko jest złe, cyt. „Nie mówimy, że budżet jest zły, ale w kwestii zadań inwestycyjnych został ograniczony do propozycji złożonych przez zarząd powiatu” to się po prostu wstrzymuje od głosu – zatrważające jest to że mieszkańcom mojego miasta wystarczy sama nazwa PiS do publicznego linczu jej przedstawicieli, nie zważając nawet na to co powiedzieli…

  2. Zdzieszowice-Walce?? Który odcinek drogi pomiędzy tymi miejscowościami jest drogą powiatową powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj