Piaszczysta plaża nad Odrą i kawiarnia. Powiat chce rozbudować „Szkwał”. [WIZUALIZACJE]

10

Kozielskie nabrzeże Odry w niedalekiej przyszłości ma zmienić się nie do poznania. Starostwo Powiatowe przejęło od Skarbu Państwa działkę oraz dwa zabytkowe budynki na wyspie. Samorząd zamierza przeprowadzić nad Odrą inwestycje, które uatrakcyjnią „Szkwał” i zachęcą mieszkańców do spędzania wolnego czasu w tym miejscu.

Rozmowy na temat przejęcia dwóch budynków oraz sporej działki nieopodal lądowiska na wyspie rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Sprawę udało się dopiąć, gdy Skarb Państwa przejął ziemię i nieruchomości od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Umowę o przekazaniu działek podpisała starosta powiatu Małgorzata Tudaj oraz wojewoda opolski Adrian Czubak.

Plany samorządu są ambitne. Na wyspie ma powstać przyjazna przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców: piaszczysta plaża i miejsce do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Jeden z pozyskanych budynków ma zostać przeznaczony do użytku dla organizacji pozarządowych. Pieniądze na inwestycję powiat zamierza pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. W ramach jednego zadania samorząd chce stworzyć odrębny internat przy Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz rewitalizować teren kozielskiej wyspy. Przy „Szkwale” powstać też ma restauracja.

– Chcemy w większym stopniu wykorzystać potencjał turystyczny Odry i uczynić ją bardziej przystępną dla ludzi – mówi starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Inwestycja najprawdopodobniej będzie realizowana przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, które zarządza „Szkwałem”. Wartość zadania szacowana jest na kwotę około 2,5 miliona złotych. Tak prezentują się wstępne wizualizacje projektu:

 

10 KOMENTARZE

  1. Chyba ktoś zarwał parę nocy tworząc ta wizualizacje w Paincie. Swoją drogą juz widzę jak ten pomost odpływa z nurtem rzeki ? Będą musieli tez podwyższyć opłaty za slipowanie lodzi bo zamiast 15zl jak w Krapkowicach tu płaci się 37. Dzieki temu odstrasza wodniakow jeszcze skuteczniej. Takie pomysły to znak że wybory tuż tuż.

    • Deptak, tawerne, mini zoo, fontannę, posąg Neptuna, jazdę konna i wypożyczalnie lodzi motorowych. Darmowy slip, parking i więcej malych statków wycieczkowych bo jedna Silesia to za mało. A ten pomost narysował jakiś laik który nie ma pojęcia ze to płynąca rzeka a nie jezioro.

  2. A może by tak w ramach miejsc rozrywki i wypoczynku wypędzić pseudo-ekologów (zakaz dla łodzi motorowych, kaczuszki i takie tam) z jeziora Dębowa, utworzyć czyste piaszczyste miejsca do plażowania i kąpieli (jak było kiedyś) wyrywając nieco chaszczy i zostawić je w miejscach od strony pól i wysepkach. A była tam woda z pierwszą klasą czystości (wiem, powódź ’97) i już się nie oczyści ponieważ się coraz bardziej zamula! No i zaczyna cuchnąć.

  3. A gdzie się podzial sławny komentator Sławomir ???? Pewnie przystań będzie niebezpieczna i trzeba będzie postawić plot od wody??? A gdzie Pan radny zajmujący się donosami? Może pomogę naciagac siatkę od wody, żeby nie doszło do utoniecia…. W koncu zbliżają się wybory i trzeba się pokazać, stać się
    zauwazonym. I tak ludzie zapomną o czym gadał ale będę pamiętali kto gadał.

Skomentuj