Potrącenie nastolatka przejeżdżającego rowerem przez przejście dla pieszych

3

 

W ostatnich dniach policjanci z Kędzierzyna-Koźla zostali poinformowani o dwóch zdarzeniach z udziałem rowerzystów.

W ubiegłą sobotę, około godziny 11 w Kędzierzynie-Koźlu doszło do potrącenia 44-letniego rowerzysty. Jak ustalili policjanci,  na łączniku ul. Kozielskiej z al. Armii Krajowej kierująca osobowym oplem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i zderzyła się z cyklistą jadącym po przejeździe dla rowerów. 44-latek został przewieziony do szpitala.

Wczoraj, został potrącony kolejny rowerzysta. Przed godziną 19 na ul. Przyjaźni jeden z samochodów zatrzymał się, aby przepuścić przejeżdżającego przez przejście rowerzystę. Gdy 14-latek znajdował się na przejściu, został potrącony przez jadącą z naprzeciwka drugim pasem kierującą volkswagenem.

Te zdarzenie pokazują, że rowerzysta w konfrontacji z samochodem jest praktycznie bezbronny, dlatego prowadząc samochód zwracajmy szczególną uwagę na rowerzystów. Chwila nieuwagi, roztargnienie czy łamanie przepisów ruchu drogowego mogą doprowadzić do tragedii.

Aby zminimalizować ryzyko kolizji czy wypadku, każdy uczestnik ruchu drogowego powinien stosować się do obowiązujących przepisów oraz kierować się na drodze zasadą ograniczonego zaufania i pamiętać o zachowaniu ostrożności.

Nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu na przejeździe dla rowerzystów, wyprzedzanie na przejazdach rowerowych, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, niezachowanie wymaganej odległości od rowerzysty podczas wyprzedzania, wymijania lub omijania, niedostosowanie bezpiecznej odległości od rowerzysty oraz niezachowanie ostrożności – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem cyklistów spowodowanych przez kierujących.

Pamiętajmy jednak, że wina nie zawsze musi leżeć tylko po stronie kierowców samochodów.

Jazda na rowerze bez trzymania kierownicy, używanie w czasie jazdy telefonów komórkowych, nagłe zjeżdżanie z chodnika na jezdnię, brak sygnalizowania swoich zamiarów, nieodpowiednie przewożenie towarów (torby wiszące na kierownicy), przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niekorzystanie z dróg dla rowerów oraz brak wymaganego przepisami oświetlenia to najczęstsze błędy popełniane przez rowerzystów, które przyczyniają się do wypadków z ich udziałem.

Z roku na rok w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim przybywa ścieżek rowerowych. Przypominamy, że na drogach, gdzie są one wyznaczone, każdy rowerzysta ma obowiązek z nich korzystać.

Gdy na jezdni jest wyznaczony przejazd dla rowerów, można przez niego przejechać jednośladem. Należy jednak pamiętać, że rowerzysta nie może wjechać wprost pod nadjeżdżający pojazd. Dlatego wcześniej musi zwolnić i upewnić się, że nic nie jedzie i można bezpiecznie przejechać. Natomiast jeżeli na przejściu dla pieszych nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, należy bezwzględnie zejść z roweru i go przeprowadzić.

Pamiętajmy! To, że widzimy auto, nie oznacza, że kierowca widzi nas. W przypadku nagłego wtargnięcia rowerzysty na jezdnię kierujący samochodem może nie wyhamować!

Dlatego właściwa widoczność rowerzysty daje szansę kierowcy na wcześniejszą reakcję, a tym samym niejednokrotnie na uniknięcie wypadku!

Obowiązkowe oświetlenie oraz elementy odblaskowe na ubraniach zwiększą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo rowerzysty. Warto również korzystać z kasków ochronnych. Poruszając się na jednośladzie pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania – szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa, skrętu w lewo oraz wjeżdżając na przejazd rowerowy.

Źródło: policja w Kędzierzynie-Koźlu

3 KOMENTARZE

  1. Moze wystarczy zęby rowerzyści poruszali się w jednakowym kierunku co samochody? Bo nie raz widziałem jak rowerzysta jedzie przeciwnym kierunku np rondzie.

  2. Witam ja jestyem z wprowadzeniem obowiazku karty rowerowej dla wszystkich ktirzy niemają prawa jazdy z powodu braku znajomosci przepisów drogowych przes roweżystów ,doswiadczam tego dziennie jadac do pracy na skrzyzowaniu z znakiem STOP żaden rowerzysta go niepszestrzega.

  3. Ciekawe kto Tobie dał prawo jazdy?, przecież Ty analfabeto pisać nie umiesz. Jeżeli Twoja umiejętność posługiwania się znakami graficznymi jest taka sama jak umiejętność obserwacji tego co dzieje się na drodze, to dla rowerzysty posiadanie karty rowerowej, na nie wiele się przyda. Swoją drogą to, jeżeli rowerzysta lub kierowca, jest analfabetą, nie powinni poruszać się po drogach publicznych

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj