Potrącenie 69-latka na przejściu dla pieszych. Kierowca Iveco ukarany wysokim mandatem

1

Kierowca Iveco nie zachował szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych i potrącił 69-latka. Mężczyzna został ukarany wysokim mandatem karnym. 

W piątek, 21 stycznia, około godz. 10:10 na ulicy 1 Maja doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że 48-letni kierujący Iveco nie zachował szczególnej ostrożności podczas jazdy i potrącił 69-letniego mężczyznę przechodzącego przez przejście dla pieszych. W związku z zaistniałą kolizją kierowca ciężarówki został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł, a na jego konto wpłynęło 10 punktów.

Zima to czas, kiedy warunki pogodowe znacznie utrudniają jazdę. Policjanci apelują do kierowców, aby dostosowali prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i natężenia ruchu, a w rejonie przejść dla pieszych ściągnęli nogę z gazu. Warto również przypomnieć, że w tym roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również wchodzącemu na to przejście.

Z kolei pieszemu, który przechodzi przez przejście bądź jezdnię zabrania się korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze. Przed wejściem na przejście, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność.

Warto również podkreślić, że bezpieczeństwo pieszych znacznie zwiększa noszenie przez nich elementów odblaskowych. Dzięki nim jesteśmy widoczni dla kierowców już z odległości 130-150 m, dając mu więcej czasu na reakcje. Kamizelki odblaskowe, opaski naramienne, jaskrawe parasolki czy zawieszki- wybór elementów  jest ogromny, a ich noszenie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo potrącenia w warunkach pogorszonej widoczności.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

1 KOMENTARZ

  1. Tak wysoki mandat i 10 punktów, za lekceważąco-nieuważne prowadzenie pojazdu ciężarowego, może w końcu „obudzi” niejednego ignoranta/ignorantkę za kierownicą auta.

    Nie jestem za karaniem kierowców a za przemyślaną prewencją, bo można przecież można tak ukształtować przejścia dla pieszych aby każdy prowadzący musiał zwolnić do określonej prędkości

Skomentuj