Potok Cisek zalewa dwie miejscowości. Strażacy przepompowują wodę do Odry. ZDJĘCIA

3


Pomimo uruchomionego zbiornika Racibórz Dolny, wody w dopływach Odry wciąż przybywa. Widzą to mieszkańcy gminy Cisek, gdzie woda zaczęła wychodzić z koryta i zalewać pola.

W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, na którym obecni byli przedstawiciele Wód Polskich oraz Państwowej Straży Pożarnej. Wspólnie podjęto decyzję o przepompowywaniu potoku Cisek do rzeki Odry.

– Wysoki poziom wód w Odrze powoduje automatyczne zamknięcie klap, aby woda z Odry nie zalewała miejscowości Cisek. Jeżeli przez dłuższy okres czasu występuje taki stan rzeczy, to wody napływające na potoku Cisek z gminy Polska Cerekiew, Reńska Wieś czy Rudnik, piętrzą się i występują z brzegów. Taka sytuacja miała miejsce w górnym odcinku potoku, gdzie zalane zostały miejscowości Sukowice i Cisek. Jeżeli tej wody nie przepompujemy, zaczniemy zalewać nieruchomości na terenie gminy nie wodą powodziową, a dopływami takimi jak potok Cisek – relacjonuje wójt Gminy Cisek Rajmund Frischko.

Zadaniem Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej jest przepompowanie wody, która została nagromadzona przed zasuwą do rzeki Odry w miejscowości Landzmierz. Woda znajdująca się w potoku zagraża miejscowościom znajdującym się w zlewni. Do przepompowania wody strażacy wykorzystują dwie pompy o łącznej wydajności całkowitej około 30 metrów sześciennych na minutę. Działania mogą potrwać nawet kilkanaście godzin.

3 KOMENTARZE

  1. No tak prezesie polskich wód,a może jak już mamy ten cudowny,bezawaryjny zbiornik Racibórz to trzeba go zamknąć gdy woda w Odrze jest o metr niższa i wszystkie dopływy spokojnie spłyną do Odry a nie będą się rozlewać po polach i zalewać miejscowości położone w wdłuż ich brzegów.ciekawe co by pan zrobił gdyby jednak coś nie zadziałało gdy tak się pan chwalił?

Skomentuj