Poszukując swojej tożsamości, potrzebują naszej akceptacji. Konferencja o identyfikacji płciowej w I LO

37

Dla osób poszukujących swojej tożsamości płciowej życie codzienne nie jest proste, z jednej strony sami usiłują odnaleźć się w tym, co czują, a z drugiej zostają samotni i wykluczeni społecznie. Psycholodzy, seksuolodzy, terapeuci z różnych ośrodków medycznych oraz terapeutycznych spotkali się dziś w kozielskim ogólniaku, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak m.in. wesprzeć młodych ludzi, którzy przechodzą przez etap identyfikacji płciowej.

W I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się konferencja pod nazwą: „W poszukiwaniu tożsamości” z udziałem ekspertów z całego kraju, którzy mówili m.in. o uwarunkowaniach rozwoju cech płciowych. Wśród zaproszonych gości m.in. dr Lucjusz Jakubowski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Jolanta Słowikowska z zakładu endokrynologii łódzkiego uniwersytetu medycznego.

W auli szkoły zebrało się prawie 200 osób. Wśród nich psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy, kuratorzy sądowi, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, seksuolodzy, terapeuci z różnych ośrodków medycznych oraz terapeutycznych. Konferencję otworzył starosta powiatu, Paweł Masełko. Organizatorem wydarzenia jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kędzierzynie-Koźlu. Coraz częściej w rozmowach z rodzicami poruszana jest tematyka identyfikacji płciowej.

Spotkaliśmy się, aby porozmawiać o poszukiwaniu tożsamości i drogi w osiągnieciu własnej płci. Pierwsze informacje o niezgodzie na swoją płeć doszły do mnie ze szkoły podstawowej. Uczennica klasy piątej zaczęła sygnalizować takie obawy. Na przestrzeni ostatnich lat takie sytuacje miały miejsce w innych szkołach, nie tylko podstawowych. Moja rada pedagogiczna doszła do wniosku, że nasza wiedza jest mała, potrzebny jest nam komponent medyczny. Stąd też zaprosiliśmy do udziału między innymi dr Lucjusza Jakubowskiego, pediatrę-genetyka – mówi Justyna Lubieniecka z Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Dzieci, które od lat nie czują się dobrze we własnym ciele, rozpoczynają długą drogę identyfikacji płciowej. Niestety często spotykają się z brakiem akceptacji ze strony najbliższych. Osamotnione, odrzucone popadają w depresje, dochodzą próby samobójcze, okaleczanie.

Podczas konferencji zdecydowała się zabrać swój głos wyjątkowa mama, która mimo wielu trudności postanowiła zawalczyć o swoje dziecko. Wybrała akceptację, a miłość do dziecka była dla niej najlepszym kierunkowskazem. Mimo, że temat w naszym społeczeństwie wciąż budzi wiele kontrowersji, zdecydowała się powiedzieć o swojej drodze do zrozumienia i walce o dziecko. O jego zdrowie psychiczne, ale przede wszystkim o życie. Stanęła nie tylko przed zaproszonymi specjalistami, ale również przed mediami i opowiedziała swoją historię miłości, akceptacji i zrozumienia. W świecie pełnym uprzedzeń taka postawa jest bez wątpienia godna podziwu, ale i dodająca odwagi innym rodzicom, którzy przechodzą podobne doświadczenia.

– To jest naprawdę trudny temat, bardzo obszerny, ale w naszym środowisku należy go podejmować i dlatego zgodziłam się na tę konferencję. Jestem mamą dziecka, które jest w drodze transpułciowości. Przed nami diagnoza, czy rozpocznie się korekta płci, czy może nie będzie to możliwe ze względów medycznych. Liczę, że jednak się to uda, bo moje dziecko jest w bardzo złym stanie psychicznym, już od trzeciej klasy podstawówki, nie chciała chodzić w sukienkach, nie chciała chodzić do kościoła, bo kościół jest nietolerancyjny – mówi Małgorzata Kowalewska, mama nastolatka.

– Kolejne lata mijały i pojawiały się kolejne symptomy, a ja w pędzie dnia codziennego tego nie widziałam. Doszły do tego inne problemy, zamykanie się w pokoju, ciągłe spanie, okaleczanie się, biegunki, bóle brzucha. Na początku buntowałam się, jednak gdy pojechaliśmy do lekarza psychiatry-seksuologa usłyszałam pytanie: „czy pani chce, by pani dziecko było szczęśliwe? Czy pani chce, by żyło? Bo ono osamotnione w tym wszystkim z czasem po prostu popełni samobójstwo”. Wtedy powoli zaczęłam się zmieniać i akceptować mojego syna, bo chce, by żył i był szczęśliwy – podsumowuje.

37 KOMENTARZE

  • Jako spawacz kotłowy zastanawiam się, czy jak zmienię identyfikację płciową to będę mógł przejść na emeryturę w wieku 60 lat zamiast 65?

 1. To chyba kim jesteśmy i co mamy w miejscu intymnym to chyba od urodzenia wiemy. Natomaist zmuszanie do akceptacji przez społeczeństwo grup LGBT czy grup trans… jest lekką przesadą. I te ciągłe wmawianie o tolerancji. Niech sobie żyją gdzieś tam i nie wchodza w drogę.

 2. Czy w tekście są podane statystyki jaki procent społeczeństwa dotyczy ten problem? Czy naprawdę nie ma większych problemów dotyczących młodych ludzi? Weście się za prawdziwe problemy, ale te chyba są za trudne dla tych „tęgich” umysłów!

 3. Znany publicysta Rafał Ziemkiewicz w jednym z felietonów – ” …jako dziecko chciałem być piratem . Na całe szczęście nie znalazł się wówczas ” nowoczesny” lekarz który by wyłupił mi oko i amputował nogę. ” Zastanawiam się do czego jeszcze zdolni są mali ludzie którzy zaznali czarownego smaku władzy ? Serdecznie pozdrawiam wszystkich przytomnych i dziękuję za uwagę.

  • Do @Zenek
   I to jest główny argument za tym, aby wyrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.
   A na horyzoncie, uwaga, pojawiają się nowe płcie.
   😁

 4. Dodam jeszcze, że jako dziecko chciałem być inteligentny (a nie tylko dorównujący inteligencją amebie), szczupły (bo obżarstwo to grzech śmiertelny), zabawny (a nie tylko żałosny) i w miarę przystojny (a nie z nalanym, nieogolonym pyskiem).
  Niestety, nie wyszło…

 5. My PiS musimy wiedzieć co macie w majtkach, a co w głowie.
  Koniecznie musicie otwarcie o tych sprawach mówić. Tylko wtedy możemy wam pomóc.

  Nasz aparat władzy będzie mógł w każdej chwili podać wszystkim do wiadomości i was zrobić „sławnymi” na antenie TVP Info czy na paskach Wiadomości. Tylko wtedy będziecie mogli poczuć się wolni.

  Nie nakłaniamy nigdy do działań jak syn znanej POsłanki, nie nie on jest ofiarą pedofila z PO. Media PiS i funkcjonariusze medialni zwani prestytutkami nikogo nie szczują nienawiścią, możecie być spokojni i dokonywać comming out.

  Cóż mógłbym PiSać dalej ale zbyt długie teksty są dla was niezrozumiałe, co jest konsekwencją zanikłego czytelnictwa Polaków.

 6. Zaburzenia tożsamości płciowej, podobnie jak anoreksja, to problemy natury psychicznej. Dlaczego anoreksję się leczy, a zaburzenia tożsamości płciowej nie? Dlaczego jedynym rozwiązaniem ma być terapia hormonalna i nieodwracalne ingerencje chirurgiczne? Dlaczego jedynym rozwiązaniem ma być nie tyle tolerancja, co akceptacja, a nawet afirmacja zachowań nienormatywnych? A pan psychiatra-seksuolog kieruje się „nowoczesnymi” wytycznymi WHO, które pod przykrywką tzw. zdrowia seksualnego propaguje permisywizm od żłobka.

 7. Zaczyna się fundusze Norweskie zaczynają działać,dali trochę na remont a reszta wiadomo na co.gonić panią ”prezydent ”jak najdalej za to co robi z naszym miastem!

 8. Tak, w tej szkole nocami pisaliśmy listy do Amnesty, różne pierdoły w obronie klimatu.Niewazne,że wyniki matur słabe, porządne studia bez korków poza zasięgiem. Lewactwo urzadza szkole od dawna .Uczniowie dla spokoju akceptują to wszystko. Moze 44 kible urządzic ,bo skoro tyle jest płci?

 9. Inaczej:
  jesteś dzieckiem opozycji?
  Daj znać, że masz coś z identyfikacją albo z innej beczki ktoś cię molestował ( xsionc lub wujek ).
  Media mają chętnych przy taśmociągu do przekazania tajnych wiadomości. Dzięki temu przykryta zostanie inna podłość. Dajcie znać, a starsi i dorośli będą już wiedzieć co z informacją zrobić.

  8*

 10. Jesteście porąbani!!! Każdemu dziecku trzeba pomóc, rozmawiać,pilnować,obserwować czy pseldokoledzy nie czynią mu żadnej krzywdy i chronić przed zawiścią a gdy dorośnie samo będzie mogło podjąć decyzję co zrobić aby godnie żyć.

  • To chyba powinno się rozmawiać o ważnieszych tematach co Realisto ? Ostatnie zachowania młodych wobec ludzi, rówieśników i zwierząt jest naganne. Wszechobecna agresja, arogancja i inne przejawy chamstwa…. A nie o LGBT czy trans.

  • „samo będzie mogło podjąć decyzję co zrobić aby godnie żyć.”

   koniecznie z nami, w Partii potrzeba świeżej krwi, dziś staliśmy z obrazkami świętego w Sejmie i jakoś tak widać starczość w szeregach. 8 lat ciężkiej pracy przy korycie na Wiejskiej dało się we znaki w kolanach i kręgosłupie.

   Ale nic to, będziemy znów zwarci i gotowi a nikt tak jak Butapren na dopalaczach się nie zna.

 11. Brakuje mi jednej osoby. Jest nim były już poseł który mógłby wygłosić mowę na temat obserwowanych lubianych jak wiemy przez siebie pań kochających panie. Przecież to na temat.

 12. Młodzi ludzie przez lata zastanawiają się nad swoją identyfikacją płciową? A nad czym? Myślałem że to proste,albo chłop się podoba komuś albo baba,może kura,albo drzewo w lesie i chce je obłapiać.A jeżeli ktoś cierpi na depresję,okalecza się i jest ciężarem dla innych to problem psychiczny ma a nie z tożsamością .

 13. Kiedyś to liceum ogólnokształcące było nawet normalną szkołą – o wysokim poziomie nauczania 😕 Ma również w swej historii wiele znanych i mądrych osób, które coś znaczącego osiągnęły z życiu 🤔

  Ale od kilku lat, coś niedobrego się stało z tą szkołą. Poziom nauczania zjechał bardzo nisko. A teraz jakby głównym zajęciem są rozważania – czy dziewczyna jest dziewczyną, a chłopiec chłopcem 😐

  Młodzież zawsze była mądra, ale od kilku lat zamiast uczyć młodzież by pogłębiała swą wiedzę, kulturę i zainteresowania, to szkolnictwo jakby postawiło sobie za cel ogłupianie młodzieży. 🥴 Podobnie zresztą to samo dzieje się na wyższych uczelniach. Z których tylko chyba pozostały nazwy 🙄

  „Co się stało z naszą klasą” ? A raczej co się stało z naszą szkołą i szkolnictwem w Polsce? 😎

 14. Który z ćwoków wypowiadających się na tym forum był zmuszony do uczestnictwa w konferencji? Chyba nikt. Więc idźcie się ślinić oglądając TVP.

 15. Kogoś tu ewidentnie pogięło. Zajmować się takimi duperelami? Zawsze tacy byli, żyli i nadal żyją. Nikt się tym specjalnie nie emocjonował, ani nie zajmował. Nie ma zdziwienia skoro dyrektorka sama lata po ulicach z błyskawicą w klapie. Chore.

 16. @Basia
  „narzucane ludziom o zdrowych,konserwatywnych poglądach.”

  To się zdecyduj, czy zdrowe, czy konserwatywne.

  • Do „Grzegorz”

   Twoja wypowiedz miałaby sens gdyby pomiędzy „….zdrowych, konserwatywnych…” byłoby „lub.” Jest postawiony przecinek.
   Czy Grzesiu ma maturę ? Czy potrafi czytać z zrozumieniem tekst ?
   Grześ ma się sianko w główce. :-))
   Dziecko w podstawówce potrafi to stwierdzić, pod warunkiem, że w szkole jest dobry poziom nauczania.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj