Posprzątaj po drwalach i ogrzej swój dom. Opał na zimę możemy pozyskać również z terenów pozrębowych

20

Zbieranie chrustu na zimę nie jest najnowszym pomysłem rządu, aby umożliwić Polakom tanie ogrzewanie się zimną. Chrust zbierano w lasach od dziesięcioleci, teraz jednak coraz więcej ludzi decyduje się na taki rodzaj opału. Nadleśnictwa umożliwiają w związku z tym pozyskiwanie surowca również na terenach pozrębowych. 

Znaczące wzrosty ceny gazu i prądu bardzo wpłynęły na popyt drewna. Nic w tym dziwnego, cena drewna nie uległa zmianie i jeśli ktoś ma możliwość ogrzania nim swojego domu, to chce zaopatrzyć się w ten surowiec. Niestety tu pojawiają się schody, bo zainteresowanie drewnem jest tak duże, że tworzą się kolejki osób oczekujących. Dużo w ostatnim czasie mówiło się o tańszej alternatywie, czyli zbieraniu chrustu. Taka forma pozyskiwania opału nie jest niczym nowym, do nadleśnictw zawsze zgłaszały się osoby chętne na chrust. Ponieważ wzrosło zainteresowanie takim surowcem, nadleśnictwa umożliwiają również pozbieranie ścinek drewna na wyznaczonych terenach pozrębowych.

Posiadamy na naszym terenie powierzchnię przeznaczoną do zbierania pozostałości pozrębowych i to załatwia się z leśniczym. To naprawdę bardzo prosta procedura. Pozyskany w ten sposób opał jest najtańszy. Wiedząc, że jest większe zapotrzebowanie opałowe, przeznaczyliśmy więcej powierzchni po pozyskaniu drewna, aby można było zebrać odpady pozrębowe. One czekają na ludzi, którzy są chętni do zdobycia w ten sposób opału na zimę – mówi Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Moglibyśmy te pozostałości pozrębowe rozdrobnić lub sprzedać w drodze przetargu, ale myśląc o zabezpieczeniu miejscowej ludności, przeznaczamy je dla chętnych osób. W każdym leśnictwie jest kilka takich powierzchni, one znajdują się w miejscach dostępnych, przy drogach głównych, aby można było je pozyskać jak najprościej. Czekamy, aż zwiększy się zainteresowanie na pozyskany w ten sposób surowiec. Nie robimy  żadnych przeszkód, kto chce, znajdzie u nas potrzebny opał – dodaje nadleśniczy.

Aby zebrać chrust lub pozostałości po wycince drzew, najlepiej udać się do najbliższego leśnika w terenie lub zadzwonić do nadleśnictwa. Wtedy dowiemy się, gdzie dokładnie możemy zebrać potrzebny surowiec na opał.

20 KOMENTARZE

 1. posprzataj po rabusiach trzebiących Polskie lasy i ogrzej dom bo na węgiel gaz czy inne paliwo dzięki PiS nie będzie cię stać. Jeszcze pojedz sobie korzonków.

  • Za platfiaków to było ludzi na wszystko stać jak klepali biedę. Tak płodzisz te dyrdymały jakbyś się obudził a za ryżego to chyba z pieluchą na qprze latałeś albo skakałeś z dywanu na podłogę.

  • Minister Czarnek , ten od podręcznika HiT już zapowiedział, że trzeba mniej jeść. A do tego jak jedzie na wakacje do Włoch to po drodze odwiedza znajomych i się u nich stołuje.
   Nie bądź głupi, bądź jak Czarnek .

 2. ” Moglibyśmy te pozostałości pozrębowe rozdrobnić lub sprzedać w drodze przetargu, ale myśląc o zabezpieczeniu miejscowej ludności, przeznaczamy je dla chętnych osób ”
  … DZIĘKI … ŁASKAWCO.
  Jak będzie pożar lasu i pozostałości pozrębowe „pomogą” w jego rozprzestrzenianiu się,
  to kto będzie za to odpowiedzialny – drwale (im i L.P. kasa się zgadza) czy ci co nie zebrali chrustu ?!?

 3. Była Polska styropianowa
  Było Polska ponoć z kartonu za Tfuska. A pod koniec ten karton zmókł i zwiotczał.

  Teraz Polska już wstała z kolan i już jest silna, dzielna, mądra. Mądra dzięki gospodarzom, którzy o nią dbają. Dbają o każdą drzazgę w lesie by się nie zmarnowała i służyła wyborcy. Tak samo jak nikomu nie zabraknie węgla w piwnicy, bo mamy go na 200 lat. Tak mamy go na 200 lat, tak zmniejszyliśmy wydobycie by nam starczyło, musicie go oszczędzać i spalać mniej. Najłatwiej jest kupić węgiel w … aptece, jest w tabletkach jak ma się sraczkę. Sraczka jest w mediach bo jakieś tam ryby mają już dość Donalda i protestują na brzegach Odry wzdłuż niemieckiej granicy.

  Każdy może nabyć węgiel w sklepie PGG, jest dostępny we wtorki i czwartki w ogromnych ilościach. Polacy są bardzo zadowoleni, że Polska udostępnia takie uczciwe możliwości, a nawet wspiera zakup 3000pln na paliwa stałe. Cena węgla jest wynikiem spekulacji złodzieji, szabrowników, spekulantów, którzy chcą zarobić i drenują kieszenie Polaków. My temu zaradzamy i dajemy szerokim gestem wsparcie. Te działania nie mają wpływu na inflację, nie wykupujcie tylko cukru za te 3000 na bimber, „wódka gzeje ale nie odziewo” jako rzecze baca w sylwestra…

  Dzięki leśnikom i chrustowi tej zimy, lekkiej, bo to już wiemy, tak odczytujemy podczas narad z Premierem z mchu porastającego zasadzony przez Lecha Kaczyńskiego dąb w Zimnej Wódce, będą Polacy mieli ciepło. Staram się Was uspokoić jak prezes NBP na molo w Sopocie, inflacja będzie już tylko spadać.

  Każdy ma jeszcze w domu maskę po Covidzie, który i tak wróci, więc będą one potrzebne by wyjść na smog. Szkoły będą zamknięte ze względu na zimno w szkołach, ogrzewanie pociech zostanie przerzucone na rodziców, my dajemy picet i na wungel 6x picet.

  Niemiec nie będzie nam dyktował czym mamy palić i czym mamy jeździć do pracy. W jaworznie powstała już fabryka, która już wkrótce wyprodukuje 1.000.000 aut elektrycznych. Będą eksportowane nowym przekopem mierzei, a każdy chętny kupi mieszkanie+. Dajcie nam tylko jeszcze jedną kadencję, a nikt nie będzie zawiedziony!!!

  • My z mężem robimy tak: zbieramy chrust i przynosimy na plecach do domu. Mnie jej łatwiej, bo zahaczam o garb i dzięki temu więcej się mieści. Potem w domu przez cały sierpień i jeszcze we wrześniu dmuchamy, żeby drewno wysuszyć. Czasami mój stary się pomyli i zaczyna dmuchać mnie zamiast stare próchno. I jeszcze mówi, że jemu jej wszystko jedno i nie widzi różnicy.

  • Hmmmmm ? @Spidi.
   Czujność partyjna, a szczególnie czujność i gotowość rewolucyjna zawsze były w cenie.?
   I tak to trwa do dzisiaj. ?
   A NAWET jakby ostatnio wszystko to razem wzięte – bardzo się nasiliło. ?

   Co widać, słychać i czuć ?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj