Populacja Kędzierzyna-Koźla pikuje. Przez rok „wyparowało” blisko tysiąc mieszkańców

28

Na koniec 2018 roku w Kędzierzynie-Koźlu zameldowanych na pobyt stały było 56 478 osób. To liczba blisko o tysiąc mniejsza niż w analogicznym czasie 12 miesięcy wcześniej. 

Ubytki odnotowano na 13 z 16 miejskich osiedli. Najludniejszym z nich pozostanie Śródmieście, w którym na koniec 2018 roku zameldowanych było 11 800 osób (12 017 na koniec 2017 r.). Zbliżony spadek odnotowano na Pogorzelcu, gdzie w ciągu 12 miesięcy liczba mieszkańców spadła o 204 osoby i obecnie osiedle zamieszkuje 10 850 osób. Podium zamyka osiedle Piastów z liczbą 8098 mieszkańców (8219 w 2017 r.).

Skurczyły się również populacje: Zachodu 5284 (-97), Kłodnicy 4038 (-49), Starego Miasta 3467 (-82), Sławięcic 2584 (-24), Blachowni (-38), Azotów 1721 (-26), Kuźniczki 1047 (-14), Południa 716 (-18), Przyjaźni 497 (-6) i Miejsca Kłodnickiego 338 (-7).

Dodatni bilans zanotowano w Cisowej 1834 (+10), Rogach 1226 (+5) i Lenartowicach 459 (+6).

28 KOMENTARZE

 1. wspaniale miasto się zwija.Ważne że włodarze załatwiają robotę ludziom z okolic Katowic np. kwiatkowy bohomaz a teraz dyrektor muzeum .

 2. Liczba mieszkańców jest o wiele zawyżona. Nikt nie bierze pod uwagę ile osób jest tutaj zameldowanych a tak naprawdę ich tutaj nie ma. Mieszkają w innych miastach lub za granicą. U mnie są zameldowanie 4 osoby. A dwie z nich mieszkają za granicą. I myślę że nie wrócą już do kraju.

 3. Ludzi jest mniej, sporo meldunków to fikcja, mój brat od 5 lat pracuje za granicą, a dalej zameldowany u mamy. To porażka PO i SLD że jest jak jest, przez wiele lat kompletnie NIC nie zrobiono w sprawie mieszkań komunalnych, wydają miliony w pole południowe, które jest trupem!, zmarnowane publiczne pieniądze. KKPP to dziura bez dna, ostatni Prezes, który tam urzędował po 2 latach dostał taką odprawę że mógł sobie kupić mieszkanie. Jak można poważnie traktować Prezydent, która wydaje 100 tys na jakieś bohomazy pod wiaduktem?. To jest najgorsza władza w historii Miasta, pozoranci z fałszywym uśmieszkiem, który niby wysłuchują mieszkańców, a w rzeczywistości jedynie co robią to remonty dróg, a i tym mają problemy. O innych inwestycjach nawet nie wspominam bo Pan gościu od inwestycji to jedna wielka pomyłka, nic nie potrafi dobrze przypilnować

 4. Ha ha czas zwijać dojazdowy asfalt z tego padołu nieszczęścia. Dno a nie miasto, wiochami otoczone i szumnie nazywane miastem. Raptem 29 tys. Mieszkańców miasta, wieśniaki są do statystyk i tabelek.

 5. A czego się spodziewają? Programu budowy mieszkań nie ma, ceny działek nieadekwatne do lokalizacji to ludzie przenoszą się do okolicznych gmin. Do tego brak pracy w okolicy, wyjad młodych na studia a ci rzadko wracają. Niech włodarze już szykują pieczątki z nazwą „Burmistrz”

 6. Na pewńo liczby są mocno zawyżone,wystarczy tylko wyjść na ulice w godzinach poznopopoludniowych to są jak wymarłe a kiedyś w latach 80-90-tych aż wrzało i miasto tętniło życiem. Teraz miasto wymiera brakuje inwestycji nie ściąga się inwestorów by zapewnić godziwe miejsca pracy. Młodzi nie są głupi wyjeżdżają za lepszym bytem, kraj skłócony z zachodem jak i ze wschodem, wiec niczego tu nie można oczekiwać to cała prawda.

 7. Chciałbym usłyszeć choć 1 powód dla którego miasto miałoby zwiększać liczbę mieszkańców. Podać mogę kilka za opószczenien tej osady.

  • chyba jednak więcej się rodzi niż umiera. statystykę „załatwiają” wyjazdy młodych. miasto już upodabnia się do sycylijskiego Corleone: tak samo senne, no i chyba mafia ale w urzędach/radach.

  • Jakie bzdury?
   To prawda,sam pomyśl dlaczego nie przybywa skoro to takie przyszłościowe miasto możliwości.
   Młodzi idą tam gdzie lepiej i przestań pisać ze mało się rodzi ,a kto ma te dzieci rodzić?
   Młodzi nie wyjeżdżają od roku,dwóch lat ten proces trwa o wiele dłużej.

   • Ten proes,jak go szumnie nazywasz, dotyczy caej Polski.Nie tylko KK.
    Nie chcesz nam tu powiedzieć przecież, że te miliony rodaków za granicą wyjechało tylko z naszego miasta.
    Prawda?

   • Pewnie, że piszecie bzdury. W 2018 roku w Polsce urodziło się ok. 334 000 nowych obywateli, a zmarło ponad 403 000 z tego wniosek, że populacja spada w całej Polsce więc czemu w K-K mieście benzolu i smogu ma być lepiej. Wiele wyjechało to Fakt, ale też wielu wróciło. Jest wiele czynników, które mają wpływ na przemieszczanie się ludności.

 8. W tym mieście już jest taki żart że mieszkanie można kupić jak ktoś umrze, rozrywka to dno, inwestycje tylko drogowe, studia to żart, strefa ekonomiczna to klapa stulecia.

 9. Kędzierzyn koźle dalej posiada prezydentową i jej straż miejską. To świadczy że dumnie idzie w przyszłość świetlaną. Oprócz tego mamy urząd miasta i insze urzędu spółki itp.
  Miasto się rozwija prosta drogą. Do pola południowego! Niezadowoleni wynocha! Do Korei północnej, nikt was nie chce tu!

 10. Jaka zachęta do mieszkania w tym mieście, które jest odcięte od świata (remonty dróg) albo odcięte są poszczególne dzielnice??? Który geniusz wpadł na pomysł aby zamykać całkowicie drogę (aktualnie Przyjaźni) zamiast urządzić ruch wahadłowy?! Jak ma się mieszkańców aż tak w …głębokim poważaniu to populacja się zmniejsza! No bo jak ma inaczej być?

 11. Pytanie do dziennikarza : Informacja wiadoma była już w ubiegłym roku i myślę, że nikogo te dane nie dziwią. Zatem jaki cel ma podawanie tej informacji teraz w styczniu 2019 ? Bo to oczywista oczywistość. Po drugie w takim artykule powinno być rozwinięcie aby arytukuł miał sens, czyli jakie wnioski i założenia i działania mają w planie Radni Gminy i Powiatu by niwelować ten problem. Radni dobrze wiedzą , że to poważny problem dla Kędzierzyna-Koźla pod wieloma względami. Jak być tu i teraz i jak być w przyszłości ?

 12. Polityka mieszkaniowa leży i kwiczy, strefa ekonomiczna leży i kwiczy. Skoro nie ma fundamentów to jak może być dobrze?, Prezydent nie potrafi nawet truciciela namierzyć (albo udaje)

Skomentuj