Ponowna zmiana zarządcy byłej drogi krajowej nr 40. Obecnym administratorem jest Starostwo Powiatowe

6

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpiła zmiana zarządcy byłej drogi krajowej nr 40. Administratorem odcinka, prowadzącego przez osiedla Śródmieście, Piastów, Blachownię i Sławięcice jest Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

W maju 2022 roku gmina Kędzierzyn-Koźle podjęła działania z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na temat przejęcia odcinka byłej drogi krajowej nr 40 od skrzyżowania z obwodnicą i aleją Ignacego Lisa do granicy powiatu. Z uwagi na specustawę, w momencie oddania nowego przebiegu drogi, poprzedni staje się drogą wojewódzką. Tak stało się w chwili wybudowania nowego odcinka obwodnicy miasta.

Już pod koniec grudnia ubiegłego roku Sejmik Województwa Opolskiego wydał uchwałę o zmianie zarządcy drogi, którym stało się Starostwo Powiatowe. Przepisy weszły w życie w pierwszej połowie stycznia.

Zgodnie z uzasadnieniem uchwały, starodroże drogi krajowej nr 40 nie spełnia kryteriów stawianych drogom wojewódzkim określonych w art. 6 ust. 1 ustawy o drogach publicznych tj.: nie stanowi połączenia między miastami oraz nie ma znaczenia dla województwa. Nie jest również ciągiem drogowy o znaczeniu obronnym.

Ponadto Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz Gmina Ujazd wyraziły chęć przejęcia w zarząd odcinków starodroża drogi krajowej nr 40. W efekcie, w porozumieniu z wszystkimi związanymi jednostkami samorządu terytorialnego ustalono, iż Sejmik Województwa Opolskiego podejmie uchwałę pozbawiającą starodroże kategorii dróg wojewódzkich, a następnie starostwa podejmą stosowne uchwały, tak by ostatecznie przedmiotowy odcinek drogi znajdował się we władaniu gmin Kędzierzyn-Koźle i Ujazd.

6 KOMENTARZE

 1. Zainteresujcie się tablicami informacyjnymi na gruncie, bo wprowadzają kierowców w błąd!
  1. Zjazd do Centrum i do Ujazdu jest z ronda na Piastów?
  2. Dlaczego nie ma informacji, że to droga do KK, a jest ciągle powtarzana informacja o Prudniku?!
  Zróbcie z tym porządek.

 2. Najpierw DK40 (krajówka) następnie DW? (wojewódzka) teraz XXXXO (powiatówka) a będzie ? (gminną)…. Droga z rąk do rąk…

 3. W końcu to jest obszar administracyjny miasta! Nie zmienia to faktu, że droga dalej „wiedzie”…??? Tam gdzie wiodła dotychczas! I to chyba nadal wszystkie samochody wyjeżdżające z miasta w kierunku wschodnim, np. na osiedle Sławięcice jego zachodnią część, czy tylko do samego Ujazdu, np. na ulicę Strzelecką, Sławięcicką, czy też do Ujazdu na Stefana Batorego i bezpośrednio dalej na Bolesława Chrobrego w Ujeździe… Tutaj na granicy miast stoi zakaz ruchu samochodów powyżej 15 ton, „za wyjątkiem mieszkańców i zaopatrzenia”. Zdjęcia na google maps z 2019 roku. I główny dojazd do Ujazdu przez ulicę Josepha von Eichendorffa (cd byłej drogi krajowej nr 40), do tablic informujących o zmianie powiatów! Więc to chyba oczywiste, że ta droga w obszarze miasta Kędzierzyn-Koźle powinna podlegać miejscowemu zarządowi dróg. A co z resztą tej drogi przez Ujazd i Łany do Pyskowic, i na A4, to-to już chyba nie sprawa naszego miasta i powiatu?! Tak myślę! Bo takie nastały czasy, że jej „ważność” dla naszego miasta się zmniejszyła… Samochody-cysterny z ZAK-u już nie będą rozjeżdżać rynku w Ujeździe!

  • No coś Ty @TG!!!! 😕 Tubylcza ludzkość pamięta i BĘDZIE kochanieńki, będzie pamiętać 😕

   Nawet kiedyś jeden Noblista napisał 🙄 …… „Spisane będą czyny i rozmowy”, czy jakoś tak 😎

 4. Może ktoś się zainteresuje drogą ze Sławięcic do Starej Kuźni. Ruszyła budowa na polu południowym i ciężarówka goni ciężarówkę. Przejazd kolejowy jak i sama droga wygląda jak ser szwajcarski…

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj