Ponad poł miliona złotych wypłacił MOPS mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla, którzy pomagają obywatelom Ukrainy

9

Mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla, którzy pomogli obywatelom Ukrainy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił dotychczas ponad 530 tysięcy złotych. Wypłacono również 300 złotych dla 1643 osób, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w naszym mieście.

Obywatelom Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym wyjechali z kraju i schronili się w naszym mieście, przysługują takie same świadczenia, jak obywatelom Polski. Poza tym zgodnie z przepisami specustawy każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, jest przyznane, na jego wniosek, świadczenie pieniężne w wysokości 40 złotych dziennie na osobę. Dotychczas Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił w sumie ponad 531 tysięcy zł dla 113 podmiotów z naszego miasta.

Do tego 1643 obywateli Ukrainy złożyło wnioski o jednorazowe świadczenie 300 złotych niezależne od dochodów.

Sukcesywnie wypłacamy świadczenia, jednak te dane zmieniają się z dnia na dzień. Część Ukraińców wraca do siebie, część decyduje się na pozostanie w naszym kraju i mieście. Jak tylko rozpoczęły się działania wojenne, bardzo szybko uruchomiliśmy w naszym punkcie pierwszego kontaktu wsparcie językowe, zatrudniliśmy pracownice posługującą się językiem ukraińskim i rosyjskim. Ona bardzo dużo pomaga w wypełnianiu formularzy, rozmawia z nimi, diagnozuje potrzeby, pomaga. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej bardzo się sprężyli i zaangażowali w organizację pomocy dla obywateli Ukrainy – mówi Agata Morkis, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

9 KOMENTARZE

 1. Szlachetnie ale kto nam pomoże ? Wielkimi krokami zbliża się bieda będzie to egzamin dla rodaków wobec siebie. Ciekawe czy będą również tacy wspaniałomyślni i szlachetni ? Do tego jeszcze raz pytam a kto pomoże Polsce ?

 2. Co my jako naród będziemy z tego mieć? Państwo nie stanęło na wysokości zadania kompletnie. Spis powszechny miał na celu weryfikację ilości posiadanych nieruchomości. Łączcie kropki.

  • Niestety, w kwestii spisu powszechnego to się mylisz. Nie zweryfikował ilości posiadanych nieruchomości. Spisujący się mógł zrobić to tylko jednokrotnie i podać tylko jedno miejsce zamieszkania. W przypadku posiadania większej ilości mieszkań, te nie podane w spisie nieruchomości w systemie nie istnieją :)

 3. Pani dyrektor któregoś polskiego przedszkola podała, że stawka dzienna żywieniowa wynosi 6,00 zł. 3,00 obiad i 3,00 reszta: śniadanie i podwieczorek.

  • I co w związku z tym? Co sugerujesz? Pewnie trzeba podnieść stawkę i opłatę za pobyt dziecka. Wtedy będzie OK?

 4. Szczerze? Tematu pt. co się należy obywatelom Ukrainy jak i ich samych mam już po kokardy. W tyłkach im się poprzewracało totalnie, tylko brać, ale od siebie dać cokolwiek to już problem. Bo” im się po prostu należy i tyle”-ciągła ich śpiewka. Myślę, że pomału Polakom otwierają się oczy jak są naiwni.

 5. Czytam te Wasze komentarze i oczom nie wierzę. Tam na Ukrainie jest jatka, ludzi bombardują, torturują, gwałcą. Wojna która nie ma zupełnie sensu. Psychopatyczna Rosja, kolos na glinianych nogach, próbuje w ten sposób udowodnić, że jest ciągle jest mocarstwem. Jeśli im na to pozwolimy to następna w kolejce jest Polska. Nie łudźmy się. Świat dla świętego spokoju i ciepłej wody w kranach i nas na pewno sprzeda i opuści. Dlatego nie mamy innego wyjścia, jak zrobić wszystko, aby Rosja przegrała. Już widać, że NIemcy, Francja czy Włochy Ukrainę sobie odpuściły.
  A wracając do meritum. Ukraińcy są prawdziwymi uciekinierami politycznymi. To w zdecydowanej większości kobiety z dziećmi. A nie, jak te byczki z krajów arabskich, głównie młodzi mężczyźni, którzy chcą dostać się do Europy z powodów ekonomicznych. Pomoc dla Polaków, którzy mieli tyle serca i odwagi aby przyjąć do siebie uciekinierów, jest naszym wspólnym obowiązkiem. Ci Ludzie nie robią tego dla zysku. Cieszmy się, że Tacy istnieją i że możemy, chodźby tymi skromnymi kwotami Ich wspomóc.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj