Ponad 900 mln złotych na dokończenie zbiornika Racibórz Dolny. Ma być gotowy w 2019 roku

0
Foto: RZGW

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach rozstrzygnął przetarg na dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. W postępowaniu zwyciężyło polsko-hiszpańskie konsorcjum, które wyceniło prace na ponad 900 milionów złotych.

Gdyby plany RZGW zostały zrealizowane terminowo, to zbiornik mający zapewnić ochronę przeciwpowodziową blisko 2,5 miliona mieszkańców, byłby na ukończeniu. Umowę na jego budowę podpisano jeszcze wiosną 2013 roku. Hiszpańska firma Dragados, która zwyciężyła w przetargu, od samego początku realizacji inwestycji miała problem z terminowością. Opóźnienie wzrastało z miesiąca na miesiąc, a w 2016 roku stało się jasne, że Hiszpanie nie są w stanie dokończyć budowy.

Po wielomiesięcznych przepychankach między inwestorem a wykonawcą RZGW udało się zerwać kontrakt z Hiszpanami. Wiosną 2017 roku zleceniodawca ogłosił przetarg na dokończenie inwestycji. Wystartowało w nim pięć firm, a najlepszą ofertę złożyło konsorcjum: Budimex S.A. z Warszawy – lider i Ferrovial Agroman S.A. z Madrytu. Polsko-hiszpańskie konsorcjum swoje prace wyceniło na 903 865 798 złotych i nie była to wcale najtańsza oferta. Czas na realizację inwestycji wynosi 740 dni.

Zbiornik jest zlokalizowany w dolinie rzeki Odry na północ od mostu drogowego Krzyżanowice-Buków – na kilometrze od 33,580 do kilometra 46,300 rzeki. Jego całkowita pojemność będzie wynosiła ok. 185 mln m³, a powierzchnia 26 km kw. Przed rozpoczęciem budowy koszty inwestycji szacowano na 936 mln zł.

Skomentuj