Ponad 8 tysięcy złotych z rządowego programu na wsparcie Romów z Kędzierzyna-Koźla

20

Rozwijają się, uczą, ale także tańczą i śpiewają. Przede wszystkim jednak integrują. Państwo pomaga naszemu miastu w realizacji zadań poświęconych Romom. W mijającym roku wsparcie skierowane było głównie do uczniów Publicznych Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 12.

W 2021 r. gmina Kędzierzyn-Koźle otrzymała środki finansowe na podstawie porozumień zawartych pomiędzy Wojewodą Opolskim oraz Ministrem Edukacji i Nauki na realizację zadań w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”, który ma na celu promocję wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałanie dyskryminacji uczniów romskich. Łączna kwota dotacji wyniosła 8005 zł. Środki te przeznaczono na realizację czterech poniższych projektów.

1.  „Sport i sztuka dla dzieci to nauka” (2005 zł)

W ramach zadania w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 zorganizowano zmagania sportowe w sali gimnastycznej. W trakcie realizacji projektu, oprócz integracji uczniów romskich i polskich, uczniowie klas I-IV znakomicie bawili się i rozwijali swoją sprawność fizyczną. Wykorzystując otrzymane środki zakupiono do szkoły maty gimnastyczne, koła obrotowe, stoper, piłki lekarskie, skakanki oraz nagrody dla każdego uczestnika – koszulki z nadrukiem. Celem zadania było wzmacnianie wizerunku szkoły przyjaznej uczniom romskim, integracja dzieci romskich i polskich, wykorzystanie wszelkich dostępnych metod, technik, materiałów i pomocy dydaktycznych w celu uatrakcyjnienia i wzbogacenia zajęć, zachęcenie uczniów do podjęcia aktywności ruchowej, propagowanie zdrowej rywalizacji, pozyskanie zaufania, sympatii, wiarygodności i przychylności środowiska lokalnego, w tym romskiego.

2.  „Dzień Kultury i Tradycji romskiej w PSP 1” (3500 zł)

Impreza zorganizowana została w Domu Kultury „Chemik” przy współpracy z dyrektorami szkół z terenu miasta oraz fundacją Sport & Fun 4 Every One. Do udziału w obchodach „Dnia Kultury Romskiej” zostały zaproszone zespoły wokalno-taneczne. Na scenie królowała muzyka romska, ale oprócz niej można było podziwiać tańce najmłodszych uczestników z Publicznego Przedszkola nr 2, uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, zespół reprezentujący Zespół Szkół nr 1, zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, zespół młodzieży czeczeńskiej wraz z Mariną Hulia oraz „Dziećmi z dworca Brzeźć” oraz gwiazdę muzyki romskiej Angelo Czureja z Wałbrzycha. Celem imprezy było krzewienie kultury i tradycji romskiej jak i integracja z innymi społecznościami.

3. „Doposażenie pracowni romskiej w PSP 1” (1500 zł)

W ramach zadania asystent romski w porozumieniu z nauczycielami uczącymi w klasach, do których uczęszczają dzieci romskie, zakupił przybory i artykuły papiernicze oraz gry dydaktyczne na wyposażenie pracowni. Materiały te pozwalają zapewnić dzieciom pochodzenia romskiego aktywny udział w lekcjach, zmniejszając różnice spowodowane sytuacją materialną.

4. „Romskie przygody kulinarne – wspólnie i zdrowo” (1000 zł)

Zadanie realizowane przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr 12. Jego celem było nabycie umiejętności samodzielnego stworzenia posiłku, posługiwania się przyborami kuchennymi, zaznajomienie się z walorami zdrowego i systematycznego odżywania się.

20 KOMENTARZE

  1. Fajna idea.
    Jeżeli ktoś obrazi te dzieci to natychmiast zgłaszam sprawę do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych,to bardzo skuteczna organizacja.

    • Nie strasz, nie strasz, bo się z…..sz. Wyrażanie krytycznych uwag na temat wydawania publicznych pieniędzy nie jest zabronione. Ciekawa wasza lewacka demokracja.

  2. po co trwonić tyle kasy na takie głupoty jak można by kupić tonę słonecznika do łupania, siedli by na parapetach sklepów na rynku i mieli by więcej radochy….

  3. Janusz Kowalski i wielu lokalsów może się cieszyć, więcej kasy dla nomadów a mniej dla Niemców… tak powinno być, te pieniądze im się należą

  4. Przygody kulinarne – jak kura albo prosiak zniknie z gospodarstwa na wsi, potem jest tlumaczenie ze zwierzatko same szlo za czlowiekiem,!!

  5. Przestańcie to wyrzucanie pieniędzy w kanał. Niedość że MOPS i głównie daje to teraz z naszych podatków. A co oni dają ? Nie pracują a mają forsy, samochody i luksusowo wyposażone mieszkania… Normalnie kraj apsurdów.

  6. Jak co daja? tancza ,spiewaja, pala ogniska, , wysiaduja na murkach I lawkach, zbieraja datki od przechodniow, to wymaga czasu i wysilku !!

  7. Macie pretensje do Cyganów, a ile Polaków naciaga państwo, żyją na kocią łapę, a niby matka samo wychowujaca dzieci, znam osobiście, wiec wiem

  8. To są poprostu jakieś jaja dla nich wszystko bo im się to należy a nasze dzieci to co.Jakiś czas temu cygan wyzwał znajomą od najgorszych i jeszcze ją straszył nie będę tu cytować bo uszy więdną a reakcja ekspedientki no cóż lepiej się nie odzywać bo im się wszystko należy.Sory ale oni są gośćmi w naszym kraju nic nie wkładają do kasy państwa tylko wyciągają.A nasze władze coraz więcej sobie ściągają elektorat to żadna tajemnica.Zwykły obywatel nie ma prawa się do Roma odezwać a broń boże popatrzy to masakra.

    • Trzeba jeszcze wiedzieć co to sinti. Raczej ich poprostu nie ma na ślasku po parajmos. Mieszkali w zachodniej Europie. Cyganie to dobry lokalny elektorat. Zagłosują za tym kto im nobiecuje. Szkoda że miasto możliwosci tak bardzo kojaży się -nie tubylcom z benzenem i z tą dosyć kłopotliwą mniejszością etniczną. Bądzcie behtałe lokalni ciaware.

      • Najprzychylniejszy tej mniejszości był geriatra, owego czasu ściągali zdezelowanymi produktami niemieckiej gospodarki do KK jak turbany do Mekki… To dzięki niemu możemy dotować już osiadłą kulturę romską. Dzięki takim dotacjom konserwuje się kulturę i tym samym ubogaca się nasze otoczenie. Przecież to takie piękne. Żydzi, tęczowi mają Bąkiewicza a kogo mają ONI ?
        Dziwi mnie to bo słyszę ciągle ustami ZP Janusza Kowalskiego, że Polska jest dla Polaków.
        8000 co za to można zrobić, niewiele takie obecne wacikowe, ku waszej uciesze i pocieszeniu o tyle zwiększą mi się podatki 2022 dzięki Polskiemu Ładowi, więc mogę z przyjemnością oświadczyć, ja żem to sfinansował!

  9. Fakt że kwoty nie powalają, są wręcz śmieszne, ale nie zmienia to nic w mojej ocenie tej bandy nierobów i leni żyjących z pieniędzy publicznych i na koszt państwa. 75 lat po wojnie a oni dalej jak trutnie nic tylko daj, daj.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj