Ponad 200 osób protestowało przeciw nowelizacji ustawy o sądownictwie. ZDJĘCIA

50

Kędzierzyn-Koźle znalazł się w gronie około 170 miast, w których protestowano dziś przeciwko proponowanym przez rząd PiS zmianom w ustawie o sądownictwie.

Organizatorem wydarzenia, tak jak w przypadku protestów mających miejsce dwa lata temu, był kędzierzyńsko-kozielski Komitet Obrony Demokracji. O godzinie 18 przed budynkiem Sądu Rejonowego zebrało się ponad 200 osób, które w ten sposób chciały wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zmian w sądownictwie.

Zebrani skandowali hasła nawołujące do porzucenia planów nowelizacji ustawy, odśpiewali też m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Niektórzy zabrali ze sobą transparenty, inni mieli znicze. Zgromadzenie przebiegało w pokojowej atmosferze i zakończyło się po około 30 minutach wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz podziękowaniem uczestnikom protestu.

50 KOMENTARZE

 1. Kłócą się od dawna PIS z PO i do tego interesy sędziów będących za jednymi lub drugimi. Oczywiście jeszcze trzecia władza czyli media podsycają. A głupi ludzie dają się wciągnąć w tą grę polityczną ….
  Wykrzykują pod oknami ludzi „Wolne sądy”… Pytam się kiedy one były wolne ?
  Przecież sądy działają w oparciu o prawa, które rządząca dana opcja polityczna uchwaliła…
  Wszyscy chyba chcemy by sądy działały na rzaecz społeczeństwa i były sprawiedliwe…. A więc trzeba
  dokonać zmian w sądownictwie tylko nie to co robi PIS i chce PO oraz sędziowie, którzy mieli ciepłe posatki do tej pory.

 2. Sami emeryci, a na proteście w sprawie benzenu żadnemu się nie chciało. Przestańcie się ośmieszać bo to za waszych czasów ten kraj został zdemolowany.

  • A cudowny PiS właśnie odbudował ten kraj w 4 lata? Napisz geniuszu, co takiego wybudowano/zrealizowano za ich rządów? Wystarczy jeden przykład.

  • Masz rację! I wsadziła prokuratora Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego! Skandal. Że też tego doczekaliśmy 30 lat po obaleniu komuny!

 3. Kocham Was, Obrońcy Demokracji i niezależnego sądownictwa. Wychodźcie i jutro, i w piątek. Musimy pokazać nierządowi pis, ze nas nie zniewoli!

 4. 200 komuchów.. phi… też mi sensacja.. a 58 800 mieszkańców pokazało figę pociotkom stalinowców, ktorzy po wojnie katowali polskich patriotów (Ślązaków zresztą też)…

  • Tak, funkcjonariusze PZPR są obecnie ekspertami w TVPiS (Król), zasiadają w TK (Piotrowicz), prezesują w SSP za grube miliony (Jasiński). PRL bis, a ty wciąż wierzysz propagandzie z telewizora

 5. Wiele razy uczestniczyłem w rozprawach sądowych. Przeważnie jako powód, ale też jako pozwany. Wyroki wydawane przez ludzi, którzy siedzieli za „podwyższoną ławą” były dla mnie bardzo kontrowersyjne i wydaje mi się, że stronnicze, a w kilku przypadkach uzależnione od samopoczucia tych ludzi. Nie może być tak, że o ważnych sprawach dla osób, które oczekują sprawiedliwego wyroku decydują frustraci, przekonani o swojej bezkarności. Sędziwie czyli ludzie, którzy ukończyli studia prawnicze, a później dzięki układom lub koneksjom (rzadziej zdolnościom) stali się wyrocznią decydującą o losach osób, które oceniają podczas procesu. Musi być jakieś narzędzie, które będzie ich pociągało do odpowiedzialności za niesprawiedliwe wyroki… Nie jestem super fachowcem w tych sprawach, ale popieram tekst mamy p. Pawlaka, który trzymał w ręku granat …cyt. „Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”. Może PiS obrał drogę, która bulwersuje osoby, które nie miały kontaktu z tą kastą ? Może nie tędy droga ? Jestem patriotą. Uważam się za osobę, która szanuje wartości patriotyczne, ale coraz bardziej czuję bezradność w decydowaniu jako „suweren” o losach ludzi, którzy mieszkają na terytorium naszego pięknego kraju. Podsumowując… Powinniśmy wrócić do czasów pierwotnych, ale niestety naleciałości cywilizacji i postępu technologicznego powodują, że jest to niemożliwe… Nie ma lekarstwa na całe zło. PiS czy PO ? Odpowiedź:
  WOLNY UMYSŁ

 6. Czyżby to było zaplecze aktywnych sympatyków KOD czyli PO ? Nic dziwnego, że nie ma posła lub senatora z Kędzierzyna-Koźla. No cóż, czasy zmieniają się. Już w starożytnej Grecji kolebce demokracji (wyjątek Ateny) odbywały się wybory wyłaniające, nazwijmy ich, delegatami sprawujących władzę w imieniu wyborców (obywateli). Przegrani „pokornie” czekali do następnych wyborów. W demokracji władza wybrana większością głosów rządzi, ustanawia prawo itd., a całość (wygrywający i przegrani) przyjmuje to do wiadomości. I tak do następnych wyborów. To był bardzo, bardzo skrótowy opis zasad panujących w demokratycznym państwie.
  Nie którzy mają z tym duży problem.

 7. Sami starzy i brzydcy ludzie. Może to dawni TW? Tupią i wrzeszczą, bo obcięli im emerytury. O, i jest ten śmieszny „rowerzysta”. Gonić tą bolszewię.

  • Tak, posłanki Sobecka, Mazurek, Kempa, Szydło są młode i piękne! A bolszewię masz dziś przebraną w barwy PiS – Jasiński, Piotrowicz, Kryże. Radzę trochę poczytać a nie łykać bezkrytycznie propagandę z TVPiS

 8. Żadna ze stron nie postuluje zmian w kierunku rozwiązań zachodnich. Np powinna być instytucja ławy przysięgłych. To byłaby prawdziwa kontrola uczciwości sędziów. Oraz oczywiście prowadzenie procesu codziennie z dnia na dzień aż do wyroku. A nie przerwy kilkumiesięczne.
  Takich potrzebnych rzeczy pewnie jest więcej, być może sędzia śledczy itp.
  Pewnie niektóre zmiany wprowadzane przez PIS też.

  • Jestem jak najbardziej za, niektóre z wyroków sądowych nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, brzmią jak oderwane od faktów fanaberie a conajmniej brak kompetencji rozeznania w sprawie albo sklerozy ciągnącymi się latami spraw nie wspominając o stronniczości czy wręcz braniu w łapę, konieczny nadzór i nie ma to nic wspólnego z PiSem czy PO każdy sędzia jest tylko człowiekiem a nie rybą!!!

  • Za dużo filmów amerykańskich się naoglądałaś. Procedury mamy jakie mamy. A PiS zamiast zająć się prawdziwymi problemami to chce sobie za wszelką cenę podporządkować wymiar sprawiedliwości by bezkarnie kraść.

 9. Kiedy zaczniecie bronić pokrzywdzonych przez sędziów pochodzących z nominacji PRL-u?!
  Dzięki zdjęciom wiem, komu nie powinienem ręki podawać, bo jeszcze mogą mnie czymś zarazić.

  PS
  A używającemu mojego podpisu zwracam uwagę, że zachowuje się gorzej od tych, których sam krytykuje.

 10. Art.178 pkt.2. Konstytucji RP: Sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.

  Grupa, stanowiąca promil społeczeństwa, zapewnia sobie – w Konstytucji! – gwarancje „godnych warunków wynagrodzenia”.
  Jakież to są „godne warunki wynagrodzenia”?
  Zarobki
  -Trybunał Konstytucyjny: średnie zarobki sędziego TK wynoszą 23 129 zł brutto. Prezes TK pobiera 27 760 zł.
  -Sąd Najwyższy: średnie zarobki sędziów SN kształtowały w 2014 roku się na poziomie 23.993 zł. Prezes SN zalicza prawie 29000 zł.
  Dla porównania, zarobki premiera i prezydenta RP:
  -Prezydent RP. W 2014 roku było to 20.138 zł (razem z dodatkiem funkcyjnym).
  – Premier. W 2014 roku było to ok. 18.600 zł (razem z dodatkiem funkcyjnym).

  • Sędzia w sądzie rejonowym zarabia przeciętnie 10410,33 zł, a w sądzie apelacyjnym 15503,11 zł. Wchodzą w to m.in. dodatki funkcyjne i za długoletnią pracę, które otrzymuje ok. 40 proc. sędziów.
  • Od wynagrodzenia sędziów nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne, co powoduje, że ich rzeczywista wypłata jest wyższa od wypłaty innego pracownika zarabiającego brutto tę samą kwotę.
  • Wynagrodzenia sędziów są porównywalne do zarobków najwyższych organów samorządowych władz wykonawczych. Ponadto przeciętne wynagrodzenie sędziego sądu apelacyjnego jest wyższe od wynagrodzenia ministra będącego naczelnym organem administracji państwowej, a także niewiele niższe (o około tysiąc złotych) od wynagrodzenia premiera.
  • Stosunek płacy brutto sędziego rozpoczynającego karierę do średniej krajowej płacy brutto w Polsce jest wyższy niż w wielu bogatszych od nas krajach takich jak Niemcy, Francja czy Szwecja.
  • Nie należy też zapominać, że wysokość sędziowskich zarobków ustalana jest ustawowo. Sędzia w przeciwieństwie do wielu osób działających na rynku, w tym adwokatów, nie musi się obawiać, że w kolejnym miesiącu jego zarobki będą zdecydowanie niższe ze względu na mniejszą liczbę klientów czy różne zewnętrzne okoliczności.
  • Z wykonywaniem zawodu sędziego wiąże się także znaczna stabilizacja zawodowa. Zgodnie z Konstytucją sędzia powoływany jest przez prezydenta na czas nieoznaczony i jest to silniejszym gwarantem zatrudnienia niż umowy o pracę czy umowy cywilnoprawne. Stabilizacja trwa również po zakończeniu pracy zawodowej. Sędziowie nie są objęci powszechnym systemem emerytalnym. Po przejściu w stan spoczynku mają prawo do uposażenia w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku. Takie minimalne uposażenie to dzisiaj 5554,24 zł, a maksymalne 10501,58 zł (wedle danych GUS w pierwszej połowie 2013 roku średnia emerytura w Polsce wynosiła 1954,92 zł).
  • sędzia TK może podjąć dodatkową pracę naukowo-dydaktyczną maksymalnie w wymiarze jednego pełnego etatu na uniwersytecie

  Przywileje:
  1. Stan spoczynku: Sędzia może być, na mocy decyzji Krajowej Rady Sądownictwa, przeniesiony wcześniej w stan spoczynku jeżeli z powodu choroby lub utraty sił uznany został przez lekarza orzecznika ZUS za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego albo jeżeli z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie pełnił służby przez okres roku. Po przejściu w stan spoczynku sędziowie mają zagwarantowane uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku. Takie minimalne uposażenie to dzisiaj 5554,24 zł, a maksymalne 10501,58 zł (dla porównania: wg danych GUS w pierwszej połowie 2013 roku średnia emerytura w Polsce wynosiła 1954,92 zł).
  2. Emerytura i składki emerytalne: Sędziowie nie są objęci powszechnym systemem emerytalnym. Oznacza to, że nie płacą składki emerytalnej, jak wszyscy obywatele. Sedziowie otrzymują 100 % uposażenia uśrednionego z ostatnich 6 miesięcy przed przejściem na emeryturę.
  3. Odprawa emerytalna: sędziemu przechodzącemu w stan spoczynku przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, które ostatnio pobierał (sędzia TK otrzymuje więc odprawę w je3dnorazowej wysokości ok.140 000 zł)
  4. Dodatkowe dni urkopu: poza urlopem wypoczynkowym w podstawowym wymiarze 26 dni/rok sędziom przysługuje dodatkowo urlop w wymiarze:
  – sześciu dni roboczych – po dziesięciu latach pracy: łącznie 32 dni/rok
  – 12 dni roboczych – po 15 latach pracy: łącznie 38 dni/rok
  5. Urlop dla podratowania zdrowia: niezależnie od ww dodatkowych dni urlopu, sędziom przyslugują płatne urlopy dla podratowania zdrowia (podobnie, jak nauczycielom i pracownikom NIK) w wysokości 6 miesięcy.
  6. Składki ZUS i opieka zdrowotna: sędziowie korzystają z pelnej i bezpłatnej opieki zdrowotnej, ale nie płacą składki zdrowotnej, jak zwykli śmiertelnicy. Wynika to z ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z 2001 r.
  7. Sędziowie TK mają nienormowany czas pracy. Oznacza to, że nie są związani sztywnymi urzędowymi godzinami pracy (8:00–16:00). W praktyce oznacza to że sędzia nie jest przez nikogo rozliczany z godzin pracy.
  8. Dodatkowe źródła zarobkowania: sędzia TK może podjąć dodatkową pracę naukowo-dydaktyczną maksymalnie w wymiarze jednego pełnego etatu na uniwersytecie/uczelni, niezależnie od pracy wykonywanej w TK. Inaczej mówiąc: może mieć jednocześnie dwa niezależne etaty i dwa niezależne źródła dochodu.
  9. Nagrody jubileuszowe: sędziom TK przysługują nagrody jubileuszowe, na takich samych zasadach jak sędziom Sądu Najwyższego, już po 20 latach pracy a następnie co 5 lat (po 20, 25, 30, 35, 40 i 45 latach pracy zawodowej). Nagrody jubileuszowe przysługują również sędziom sądów powszechnych, SN i NSA oraz prokuratorom. Dla przykładu, nagrody jubileuszowe dla sędziów po 45 latach pracy wynoszą 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego.
  10. Dodatek stażowy: sędziowie po sześciu latach pracy otrzymują dodatek stażowy, którego wysokość rozpoczyna się od 5 proc. pensji, a po latach kończy na 20 proc.
  11. Trzynasta pensja: dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane jest sędziom, jako pracownikom sfery budżetowej, na mocy ustawy . Przysługuje ono odrębnie od wynagrodzenia miesięcznego i funkcjonuje jako trzynasta pensja.

  12. Kredyty na wyjątkowo preferencyjnych warunkach: sędziom przysługują niezwykle preferencyjne kredyty na dom lub mieszkanie. Pomoc finansową z budżetu państwa można przeznaczyć nie tylko na zakup nowego lub rozbudowę dotychczasowego lokum, ale także na spłatę innego kredytu mieszkaniowego. Wkład własny kredytobiorcy będzie musiał wynieść jedynie 10% wartości pożyczki. Korzystnie prezentują się pozostałe warunki kredytu. Na spłatę przewidziano 25 lat, a jego oprocentowanie ma wynieść tyle co średnia roczna inflacja, czyli ok. 4%. Wysokość pożyczki może wynosić kilkaset tysięcy złotych. Należy podkreślić, iż pożyczka była do 2009 roku dostępna, ale na zdecydowanie gorszych warunkach: okres spłaty był o 60 procent niższy od planowanego (10 lat), a wartość wkładu własnego wynosiła nie 10%, ale 30% całkowitej pożyczki.
  13. Immunitet sędziowski: Sędzia nie może bez zgody sądu zostać aresztowany, oskarżony czy skazany, z wyjątkiem zatrzymania go w trakcie popełnionego przestępstwa (na gorącym uczynku).
  14. Bezpieczeństwo pracy i gwarancja zarobków: zgodnie z Konstytucją sędzia powoływany jest przez prezydenta na czas nieoznaczony i jest to silniejszym gwarantem zatrudnienia niż umowy o pracę czy umowy cywilnoprawne. Stabilizacja trwa również po zakończeniu pracy zawodowej.
  15. Sędziowie TK mogą otrzymać ryczałt samochodowy za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych na terenie Warszawy (limit 700 km/mies.).Zamiejscowym Sędziom TK (stale zamieszkałym poza m.st. Warszawą) przysługują natomiast, na takich samych zasadach jak sędziom Sądu Najwyższego (ale i ogółowi pracowników urzędów państwowych):
  − dodatek z tytułu rozłąki z rodziną (przeciętnie 400 zł/mies.),
  − bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie,
  − zwrot kosztów przejazdu (koleją) z miejsca zamieszkania do Warszawy i z powrotem.

  16. Za wykroczenia sędziowie odpowiadają tylko przed sądem dyscyplinarnym. W sprawach dyscyplinarnych sędziów Sądu Najwyższego orzeka w obu instancjach Sąd Najwyższy, zaś w sprawach sędziów Trybunału Konstytucyjnego – Trybunał Konstytucyjny w obu instancjach. To oznacza po prostu, że sędzia odpowiada przed swoimi kolegami i kolegami kolegów. I tak, koledzy sędziego X orzekają w sprawie sędziego X, który (na przykład) jechał na podwójnym gazie lub popełnił inne wykroczenie. W praktyce oznacza to istnienie jeszcze jednego, nieformalnego immunitetu.

 11. Dzisiaj:
  Aż 30 posłów opozycji zabrakło podczas głosowania nad „ustawą kagańcową”, która ma za zadanie dyscyplinować polskich sędziów. Ze względu na to, że na sali plenarnej brakowało posłów PiS, opozycja mogła wygrać to głosowanie. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiadają kary dla nieobecnych. Koalicja Polska-PSL-Kukiz’15 przekazała, że „będzie o tym dyskutować”. (interia.pl)
  Głupszej oPOzycji to nie ma w żadnym innym kraju UE. Co było do udowodnienia!

 12. Haha i co KODerasci? Wasi wybrancy nie popisali sie w sejmie. Nie chcialo im sie przyjsc do roboty zeby w glosowaniu poprzec wasz protest. A tacy byli fajni… demokratyczni tacy… szkoda 😆

 13. Może kapnęli się,że nie zdążą zgromadzić 9 mln jak pani G i stąd ta histeria geriatryków i ich sympatyków.A co tam robią nauczycielki?Etatowo kodowane?

 14. Pewnie na te protesty sędziowie przychodzą ze swoimi rodzinami, a dziś posłowie nie przyszli na głosowanie, i projekt ustawy poszedł do dalszych prac. Możecie nadal chodzić na te protesty, krzyczeć „wolne sądy”, a POlitycy opozycji maja was głęboko w du*ie, ha ha ….

 15. Nie wiem o co tu chodzi, ale na portalach krążą teksty: „Cała Polska z was się śmieje, same kur…y i złodzieje”. Niemożliwe żeby to było o sędziach 😕

 16. Coś smutny ten tłum, panie po przekwitaniu, panowie z krótkimi świeczkami.
  I jeszcze etatowi, ciągle ci sami protestujący… smutna, żenująca stypa.

Skomentuj