Ponad 1,3 miliona złotych na transport w gminach wiejskich. Podpisano umowy z wojewodą opolskim

7

Kolejne samorządy podpisały dziś umowy w ramach funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Do pięciu gmin wiejskich naszego powiatu trafi łącznie ponad 1,3 miliona złotych.

Umowy na dofinansowanie przewozów autobusowych na terenie gmin podpisano dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi, gdzie gościł wojewoda opolski.

– W puli dla naszego województwa znalazło się 30,5 miliona złotych, a więc środki bez precedensu, jeśli chodzi o historię naszego regionu. Do tej pory rozdysponowaliśmy 17 milionów, dziś podpisujemy umowy na kolejne 2 miliony. Chcemy zapełnić tzw. białe plamy komunikacyjne, zwłaszcza w samorządach wiejskich, gdzie utrudniony jest dostęp do obiektów użyteczności publicznej i innych miejsc – mówił wojewoda Sławomir Kłosowski.

Podpisanie umów na dofinansowanie przejazdów jest świetną wiadomością dla mieszkańców gmin wiejskich naszego powiatu. Z końcem czerwca wygasła dotychczasowa umowa, na mocy której prywatny przewoźnik prowadził przewozy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Teraz gminy będą samodzielnie organizować przejazdy na własnym terenie.

– Mam nadzieję, że z biegiem czasu uda się przywrócić komunikację publiczną w gminie i powiecie. Przy tak dużej dotacji będziemy w stanie zaoferować mieszkańcom korzystne ceny biletów, co powinno przełożyć się na wyższe zainteresowanie tego typu usługami – opowiada wójt Pawłowiczek Jerzy Treffon.

Gmina Bierawa w dwóch naborach pozyskała ponad 373 tysiące złotych na 8 linii komunikacyjnych o łącznej długości 225 kilometrów. Cisek otrzymał 291 tysięcy na 7 linii (203 km), do Pawłowiczek trafi 321 tysięcy na 8 linii (178 km), Polska Cerekiew otrzymała 144 tysiące na 3 linie (72 km), a Reńska Wieś 269 tysięcy na 8 linii (113 km).

Równolegle do przewozów organizowanych przez gminy, nad nową siatką połączeń na rok szkolny 2021/22 i organizacją przejazdów pracuje starostwo powiatowe.

7 KOMENTARZE

  1. Tak, PIS, a zwłaszcza Kaczyński obiecywał otwieranie PKS-ów oraz zamkniętych linii kolejowych czyli tzw. walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Gdzie to jest ? Bo jak na razie to slogan przedwyborczy nie zrealizowany. Poza tym aby takie coś działało musi być zapewniona atrakcyjność komunikacyjna – to znaczy relacja musi być jak najkorzystniejsza dla pasażerów. Cena przejazdu powinna sprzyjać chętnym pasażerom.
    Również godzinowy rozkład jazdy powinien być dostosowany. Tak, na razie ładnie brzmi ale czy tak będzie w rzeczywistości, czas pokaże.

    • Jęczysz – dziś Morawiecki ten premier – stał na moście w okolicach Nowego Sącza i pięknie opowiadał o zniesieniu wykluczenia komunikacyjnego Nowosądecczyzny. Zarzuty są bezpodstawne, Polska nigdy nie była tak rozwinięta i bogata, codziennie w wiadomościach się dowiaduję, że ktoś nam Polakom czegoś zazdrości.

  2. OBIECKI POD KIECKI A GŁUPIEMU I.T.D. Elektryczne samochody też miały być,, ,,, a nie ma nawet fabryki rowerów :( cały pis,,,

Skomentuj