Pomiary ze stacji na Piastów różnią od wyników uzyskanych w Blachowni. Benzenu może być więcej

22
Senator Beniamin Godyla.

Senator Beniamin Godyla udostępnił dane, które otrzymał w związku ze złożoną na piętnastym posiedzeniu Senatu interwencją. Senator wnioskował w Ministerstwie Klimatu i Środowiska o udostępnienie informacji dotyczących przeprowadzanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontroli w zakładach znajdujących się na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz wyników prowadzonego na terenie naszego miasta projektu badawczego.

Niepokojące mogą być informacje o wynikach pomiarów, które były prowadzone przez około cztery miesiące na ulicy Broniewskiego w Blachowni. Okazało się, że podczas jednego z większych pików w dniu pierwszego sierpnia stwierdzono tam stężenie benzenu w powietrzu na poziomie aż 296 µg/m3, podczas gdy stacja pomiarowa zlokalizowana na osiedlu Piastów wskazywała 153,4 µg/m3.

Na zadane przez senatora pytania, ministerstwo udzieliło też odpowiedzi w sprawie przeprowadzonych w zakładach w grudniu 2019 roku kontroli, które wykazały m.in. naruszenia pozwoleń zintegrowanych dotyczących przekroczenia dopuszczalnej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Firmy, w przypadku których stwierdzono naruszenia, otrzymały zalecenia pokontrolne oraz pouczenia lub kary w wysokości 300 i 500 zł. Według senatora wątpliwości budzi wysokość mandatów, które mogą nie stanowić zbyt dobrego środka zabezpieczającego przed tego typu działaniami w przyszłości.

22 KOMENTARZE

 1. Kary stanowcza za wysokie. Moim zdaniem powinny oscylować na poziomie 3,50 i 5,50 zł. Ze wskazaniem raczej in minus, czyli 3,00 i 5,00 zł.

 2. „Otrzymały zalecenia pokontrolne oraz pouczenia lub kary w wysokości 300 i 500 zł”. Gdyby to nie było takie bardzo smutne smutne, to by było dosyć śmieszne.

 3. Oooooo ! Pojawił się pan senator…… Nagle o benzenie sobie przypomnieli, a co ze szpitalem ,a właściwe dostępności do leczenia na inne choroby oprócz Covid… ? Bo teraz i tak przyjdzie nam umierać czy to na Covid, czy na inne choroby nieleczone, a nawet przez emisję benzenu… I to przez idiotyczne zarządzanie mieniem publicznym.

  • A czy ktoś inny COKOLWIEK w tej sprawie zrobił?
   Pytam czy z PiSowskiej kliki, układu coś zrobił?? KURŁA nic ZERO, mniej niż ZIOBRO.

 4. Oficjalne potwierdzenie sytuacji, o której przeciętny mieszkaniec wie od ponad 20 lat.
  Co zrobi prezydenta z problemem prawie wszystkich mieszkańców miasta ? Czy zbierze swoje towarzycho i zatakuje podczas wieczornej demonstracji trujące firmy ? Pewno powoła komisję, jak za PZPR.
  Mandaty 300 i 500 zł powinny być 1000-krotnie większe. Być może właściciele firm zauważyliby w kosztach takie kary.
  Pozew zbiorowy 30 tyś. dorosłych mieszkańców ?
  Najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zamknięcie tych firm karami administracyjnymi, ale to kilkaset miejsc pracy, nikt odważny nie podejmie się takiego zadania.
  Konkluzja jest okropna, przez następne 20 lat nadal mieszkańcy będą truci benzenem. Być może za 20 lat, jeśli UE będzie nadal istniała to prawo europejskie zakaże takich emisji benzenu.

  • Pozew zbiorowy? Chyba nie przejdzie w mieście możliwości bo żyje tu zbyt mało mieszkańców (piszę o faktach a nie danych z bazy GUS-u czy wikipedii). Co do miejsc pracy to nie byłbym takim pesymistą. Autobus do Amazona dowozi tylko 3 osoby(sic) więc o zatrudnienie ewentualnych bezrobotnych jestem spokojny-tam zawsze jakieś wakaty się znajdą.✌😅😅

 5. Po pierwsze dziękuję senatorowi za po raz pierwszy tak szczegółowo zajęcie się tematem. Inna sprawa co będzie działo się dalej. Dobrze, że przedstawiono całość pytań i odpowiedzi. Dla przeciętnego mieszkańca KK pewnie za ciężkie będzie przeczytanie ze zrozumieniem całości więc szkoda, że nie zrobiono swego rodzaju resume ale tak ważny temat potrzebuje dalszego ciągu więc na pewno na stronie kk24 w najbliższym czasie znajdzie się wywiad z senatorem Godylą w tej właśnie sprawie – jakie są jego wnioski i co dalej zamierza. Z mojego punktu widzenia odpowiedź Ministerstwa jest, jakby tu napisać, poprawna tzn. zadano pytania, ktoś poświęcił trochę czasu aby znaleźć odpowiedzi i na tym koniec ble, ble. Czysto biurokratycznie. Zadanie wykonane. Były kontrole (najczęściej pozaplanowe) wykazano nieprawidłowości i …No właśnie, to co rodzi pusty śmiech to kary nakładane na spółki, przedsiębiorstwa dysponujące ogromnymi dochodami z produkcji – 500zł????Co to jest?????????? Kara??To już surowszą kare zapłaci babcia złapana w sklepie na tym, że spróbowała cukierka i za niego nie zapłaciła. To są szczyty absurdu. Nic dziwnego, że takie nieprawidłowości się opłacają. Tyle jest warte nasze – mieszkańców zdrowie i życie. Dużo by pisać, pewnie komentarzy pod tym tekstem będzie bardzo dużo Tylko co dalej, senatorze, czy starczy Panu siły i chęci by brnąć w temat? By doprowadzić do końca sprawę benzenu w KK? Pewnie całej kadencji nie starczy ale liczę na Pana – powodzenia

 6. Z informacji wynika, że stężenia benzenu na stacjach Piasty i Broniewskiego są skorelowane a na stacjach Piasty i Szkolna nie są.
  Wniosek może być tylko jeden. Benzen na terenie zakładów w Blachowni jest emitowany stale, całodobowo, a tzw piki wynikają ze zmiany kierunku wiejącego wiatru. W nocy, często następuje zmiana wiatru na wschodni i stąd mamy „piki”.
  Szkoda, że opolski WIOŚ nie badał stężeń benzenu w Sławięcicach. Tam, ze względu na różę wiatrów średnioroczne stężenie benzenu byłoby znacznie większe niż na Piastach.
  PS
  Podobne korelacje stężenia benzenu wykazują stacje na Piastach i w Zdzieszowicach. Obie są dziwnym trafem ustawione na zachód od potencjalnych trucicieli. A ponieważ wiatry wschodnie są rzadziej to wskazania są zaniżane. Trzeba by ustawić dodatkowe stacje pomiarowe w Raszowej i Sławięcicach.

 7. Z danych zawartych w załączonej tabeli wynika, że opolski WIOŚ ani razu nie wykrył przekroczenia stężenia benzenu. No bo jak mógł wykryć jak „chroni” środowisko od 7.00 do 15.00 a potężne przekroczenia są odnotowywane na Piastach nad ranem.
  Nie podano w którym miejscu i o której dokonywano pomiarów.
  Podpowiadam „specjalistom” z WIOŚ, że powinni badać po zawietrznej od Zakładów w Blachowni. Inaczej takie pomiary nie mają sensu.

 8. 500 złotych, taka to znamienita kwota.
  500 złotych renty miał Cygan z Torunia
  500 złotych na dziecko daje PiS zabierając KAŻDEMU obywatelowi.
  500 złotych kary dostaje firma o milionowych obrotach za trucie tysięcy
  500 tysięcy dotacji dostaje zespół disco polo za hymn pedofili majteczki w kropeczki

 9. Pytanie do redaktorów KK24.
  Dlaczego tak ważny artykuł mówiący o benzenie zniknął, po jednym dniu, z pierwszej strony Waszego portalu?

Skomentuj