Pomagają Polakom mieszkającym na Litwie. Kolejna akcja Patriotycznego Kędzierzyna-Koźla

13

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle zorganizowali kolejną akcję pomocy dla Polaków mieszkających na Wschodzie. W ramach akcji „Jeden naród ponad granicami” kędzierzynianie zawieźli dary dla ubogich rodaków mieszkających na Litwie.

To kolejna odsłona akcji cyklicznie organizowanej przez stowarzyszenie. W jej ramach Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle organizuje zbiórkę żywności, którą dowozi do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. W ciągu kilku ostatnich lat dary trafiały na Białoruś, Ukrainę i Litwę. Nie inaczej jest w tym roku. W czwartek wyruszył drugi w tym roku transport z darami dla Polaków mieszkających na Litwie. Oprócz żywności kędzierzynianie wiozą m.in. pomoce dydaktyczne, środki ochronne i środki czystości.

Wyjazdy są też okazją do spotkania się z kombatantami i ich potomkami, którzy od lat żyją poza ojczyzną.

– Po przekroczeniu litewskiej granicy udaliśmy się do Solecznik i naszego serdecznego przyjaciela Tadeusza, u którego zostawiliśmy oprócz paczek żywnościowych również tablice i artykuły szkolne oraz odzież i kartony z różnorodną żywnością. Następnie udaliśmy się do do miejscowości Nowa Wilejka, a dokładniej mówiąc do świetlicy działającej przy Zgromadzeniu Sióstr od Aniołów w której dzieci dostają pomoc edukacyjną i opiekunczo-wychowawczą. Tam również przekazaliśmy paczki żywnościowe oraz zawierające środki czystości i wielorazowe maseczki dla dzieci i dorosłych. Końcowym punktem dzisiejszego dnia były odwiedziny w szkole i przedszkolu w Bujwidzach, gdzie uczęszcza około 110 dzieci mających zajęcia w języku polski – relacjonuje Stowarzyszenie na swojej FB.

13 KOMENTARZE

 1. Weźcie ściągnijcie te nielegalne maseczki które i tak nic nie dają a jedynie was trują… Inicjatywa spoko ale te maski… ehhh

 2. Co to za Polacy ? Może zaczniemy również pomagać rzekomym Polakom na Ukrainie, Kazachstanie, Białorusi itd ? A bieda tu w kraju to co fikcja ? Od kiedy uważamy się za kraj mlekiem i miodem płynący ? Już wystarczy że politycy wciąż pokazują dla fałszywego prestiżu jaka Polska jest dobra i bogata kosztem społeczeństwa.
  Polska to tak naprawdę: front twego gospodarstwa to piękna willa lecz zaplecze czyli podwórze jest brudne i śmierdzące. Toczy nas zakłamanie.

 3. Jeden naród? Ein Volk? co jest? Co tam jeszcze za symbole? Polska Walcząca? Co zrobili z herbem naszego miasta i godłem? Co to jest w ogóle?

 4. Jedni mają Stowarzyszenie Patriotyczne Kędzierzyn-Koźle a drudzy TSKN, niem. Sozial-Kulturelle Gesellschaft der Deutschen im Oppelner Schlesien.
  Jest w czym wybierać.
  Ciekawe czy można należeć i do jednego i do drugiego?

 5. „Jeden naród ponad granicami” – piękne hasło. Szkoda tylko, że od lat łączy nas jedno: podziały. Nawet komentarze pod artykułem są wyjątkowo zgodne pod tym względem. Bo my, bo wy, bo oni… Żal.

Skomentuj