Policyjny duet z Kędzierzyna-Koźla z medalem Kynologicznych Mistrzostw Polski

3

W piątek, 7 września zakończyły się w Sułkowicach XVIII Kynologiczne Mistrzostwa Policji. W finale zawodów zmierzyły się wyłonione z każdego województwa i Komendy Stołecznej Policji reprezentacje przewodników psów patrolowo-tropiących. III miejsce zajął reprezentant KWP w Opolu – st. asp. Andrzej Francuz z psem Iną. Zawody patronatem objął Komendant Główny Policji.

Reprezentant naszego województwa – st. asp. Andrzej Francuz, swoją codzienną służbę pełni w KędzierzynieKoźlu. Jako przewodników dwóch psów, 6-letniej Iny i również 6-letniej Hury, aktywnie wspiera innych funkcjonariuszy, między innymi przy odnajdywaniu narkotyków, odzyskiwaniu skradzionego mienia, jak i również przy poszukiwaniu osób zaginionych. Jego wieloletnie doświadczenie pozwoliło mu już trzykrotnie reprezentować województwo Opolskie na Kynologicznych Mistrzostwach Policji.

Mistrzostwa odbywały się w dniach 4 – 7 września br. na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. W finale wzięło udział 17 drużyn, które reprezentowały poszczególne garnizony. Poza konkursem, na zasadzie honorowego uczestnictwa, udział wzięła reprezentacja Straży Granicznej.

Podczas czterech dni mistrzostw przewodnicy wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami rywalizowali w takich konkurencjach jak: sprawdzian ogólnego posłuszeństwa psa, pokonywanie przeszkód, tropienie śladów węchowych w terenie, przeszukiwanie wyznaczonego obszaru i sprawdzian z elementów obrończych, czyli pościg bez kagańca. Ponadto przewodnicy rozwiązywali test wiedzy oraz musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Sędzią głównym zawodów był kierownik ZKP w Sułkowicach mł. insp. Marek Hańczuk, a zastępcą sędziego podinsp. Grzegorz Wiorowski, na co dzień zastępca kierownika sułkowickiego zakładu.

Pierwsze miejsce zajął sierż. sztab. Tomasz Kozielecki z psem Edyl, reprezentujący KWP w Bydgoszczy, który uzyskał 453 punkty. Drugie miejsce przypadło asp. Robertowi Bożkowi z psem Haber z KWP w Rzeszowie, który zdobył 437 punktów ( w tym łącznie ze wszystkich konkurencji z psem 375 p). Trzecie miejsce zajął natomiast st. asp. Andrzej Francuz z psem Iną z KWP w Opolu, który zdobył także 437 punktów, ale w konkurencjach z psem zsumowało się ich 352.

W części drużynowej pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja KWP w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła drużyna KWP w Krakowie, a miejsce trzecie zespół KWP w Bydgoszczy.

W uroczystości zakończenia mistrzostw wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb oraz władze lokalne. Nagrody zwycięzcom wręczali pełniący obowiązki dyrektora Biura Prewencji KGP mł. insp. Robert Kumor razem z komendant CSP w Legionowie insp. Anną Rosół.

3 KOMENTARZE

  1. Brawa dla Pana Andrzeja i Iny.
    Gdzie można kupić taki kaganiec ?
    Bardzo poważnie pytam, bo ten który miałem jeszcze z byłej Czechosłowacji zniknął.

Skomentuj