Policyjna akcja „Świeć przykładem – bądź widocznym!”. Rozdawali odblaski na ulicach miasta

0

Kolejne odblaski trafiają dziś do mieszkańców naszego powiatu. Tym razem policjanci z Zespołu ds. Nieletnich oraz Wydziału Ruchu Drogowego rozdają je podczas akcji „Świeć przykładem – bądź widocznym!”. Dzięki takim działaniom najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze – piesi i rowerzyści – są lepiej widoczni.

Podczas akcji policjanci przypominają niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, że używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe sprawiają, że kierowca samochodu widzi nas nawet ze 150 m. Niezależnie od pory roku powinniśmy je nosić po zmroku, nie tylko poza terenem zabudowanym. Również w miastach i mniejszych miejscowościach, a zwłaszcza tam gdzie nie ma chodników, a pobocza są nieoświetlone.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze zachęcają również mieszkańców do zapoznania się z ofertą służby w Policji. Dla chętnych jest to dobra okazja do tego, by dowiedzieć się jakie wymagania muszą spełniać kandydaci na przyszłych policjantów oraz gdzie i jakie dokumenty powinni złożyć.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

Skomentuj