Policjanci z Kędzierzyna-Koźla rozmawiają z uczniami o odpowiedzialności prawnej nieletnich

6

Czy nieletni są bezkarni? Co to jest demoralizacja i czym się różni od czynu karalnego? Kiedy nieletni może odpowiadać jak osoba dorosła? Czy nieletni może zostać ukarany mandatem karnym? Między innymi na takie tematy policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną rozmawiali z uczniami szkół podstawowych w Starej Kuźni i Reńskiej Wsi.

Policjanci wiele pracy i czasu poświęcają na działania profilaktycznie skierowane do dzieci i młodzieży.  W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, podczas licznych spotkań rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie w różnych codziennych sytuacjach.  Informują ich o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać oraz tłumaczą jak postępować by ich uniknąć lub jakie wybrać rozwiązania, by się takim zagrożeniom przeciwstawić.

Dzisiaj uczniowie Szkoły Podstawowej w Reńskiej Wsi mieli okazję dowiedzieć od policjantów, którzy w kędzierzyńsko-kozielskiej Policji zajmują się profilaktyką społeczną jak postępować, aby nie wejść w konflikt z prawem. W ubiegłym tygodniu taki sam temat funkcjonariusze poruszyli podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Starej Kuźni.

Tematem przewodnim spotkań były zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Policjanci wyjaśnili im m. in. czym jest demoralizacja i jak się przejawia. Kiedy nieletni może odpowiadać karnie za swoje czyny. Co dzieję się z osobą, która nie stosuje się do przyjętych w społeczeństwie norm oraz łamie obowiązujące przepisy prawa.

Nie zabrakło również tematów dotyczących hejtu, publikacji w sieci zdjęć rówieśników bez ich zgody, a także innych czynów zabronionych popełnionych za pośrednictwem Internetu.

Źródło: policja Kędzierzyn-Koźle 

6 KOMENTARZE

  1. A ja głupi myślałem że demoralizacja zaczyna się w domu we wczesnych latach dzieciństwa gdy dzieciaczki patrzą na postępowanie rodziców, później w szkole gdzie nauczyciele nie reagują na pierwsze próby rozrabiania i wandalizmu a rozzuchwaleni bezkarnością i wszędobylskim internetem młodzi obywatele myślą że wszystko im wolno. Sami do tego doprowadziliscie tzw.bezstresowym wychowaniem i żadne straszenie przez policjantów nic tu nie zmieni gdyż teraz jednym uchem te wiadomości wpadają a drugim od razu wylatują. Wniosek jest prosty co kto wyniesie z domu to później przez całe życie powiela.

    • Do @Xxx
      Akurat Ojciec Tego na krzyżu jest autorem kilku zasad, których należy przestrzegać niezależnie od tego czy jesteśmy lewakami czy nie.

      4) Czcij ojca swego i matkę swoją.
      5) Nie zabijaj.
      6) Nie cudzołóż.
      7) Nie kradnij.
      8) Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
      9) Nie pożądaj żony bliźniego swego.
      10) Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

      • Te siedem przykazań to życie ziemskie a pierwsze trzy dotyczą naszego życia w wieczności.
        Jak mówił Leszek Kołakowski „Każdy na swoje zbawienie musi zapracować sam”.
        A na pytanie czy wierzy w Boga odpowiadał „Już tam Pan Bóg wie najlepiej czy w Niego wierzę”.
        PS
        Leszek Kołakowski, polski filozof, w młodości czynny marksista, wykładowca w Oxfordzie.

  2. Młodzież dobrze wie, że ze względu na wiek jest praktycznie bezkarna. Gangi wyspecjalizowały się w używaniu młodych ludzi do fazy wykonawczej czynu przestępczego.
    Natomiast brakuje w prawie polskim zasady, że z urzędu, a nie z powództwa cywilnego, powinny być naprawy szkód dokonanych przez małolata, przez niego albo jego opiekunów prawnych. Jakby tatuś musiał zapłacić osobie pokrzywdzonej odszkodowanie np. 100 tysięcy to znalazłby metodę na wychowanie swojego ancymonka.

  3. Krzyż na ścianie i milicjant z klamką pośród dzieci. Żagrożony był pan władza? W polsce jest tak niebezpiecznie na śląskich wsiach że trzeba z walterem 9 mm po szkole ganiać. Dwa magazynki sluzbowe w ładownicach były pełne? Gnat nabity? Do szkoły jak na trening strzelniczy. Gadać o prawie mieć jezusa za sobą i pistolet za paskiem. Dxiki wschód z szeryfem. Komendanta z granatnikiem dobrze ze nie wyslali😘

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj