Policjanci z Kędzierzyna-Koźla razem z ZAKSĄ namawiają do noszenia odblasków. WIDEO

1

Wspólnie z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu promuje bezpieczne zachowania na drogach. Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, powstał krótki spot dotyczący odblasków.

O tym, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są elementy odblaskowe wiedzą nawet najmłodsi. Jednak warto przypomnieć kilka zasad związanych właśnie z odblaskami.

  • Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbijają wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierowcy, że po drodze porusza się człowiek.
  • Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego z odległości około 30 metrów, przy czym w niekorzystnych warunkach ta odległość jest jeszcze mniejsza. Natomiast osoba korzystająca z elementów odblaskowych będzie już widoczna z odległości 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej.
  • Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy po zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
  • Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite z elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).

Zachęcamy również do noszenia odblasków na obszarze zabudowanym, to pozwoli kierującemu na zauważenie nas np. gdy będziemy chcieli przejść przez słabo oświetlone przejście dla pieszych.

1 KOMENTARZ

Skomentuj