Policjanci z dronem przyglądali się kierowcom i pieszym. Podsumowanie akcji na drogach

11

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla uczestniczyli w wojewódzkich działaniach pod nazwą „Tydzień bezpieczeństwa pieszych”. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. W działaniach z wykorzystaniem drona funkcjonariusze zwracali uwagę zarówno na zachowania kierowców jak i błędy popełnianie przez pieszych. W trakcie akcji policjanci ujawnili blisko 250 wykroczeń, z których ponad 150 zakończyło się mandatami.

Podczas akcji trwającej w dniach 22-28 listopada policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych jak i też na to jak zachowują się sami piesi. W czasie działań mundurowi ujawnili blisko 250 wykroczeń popełnionych przez użytkowników dróg. Dla ponad 150 osób kontrola zakończyła się mandatem karnym.

Policjanci przebadali trzeźwość blisko 300 kierujących, z których 2 osoby zdecydowały się kierować po alkoholu. Zatrzymali także 15 dowodów rejestracyjnych oraz dwie osoby, które nie powinny kierować samochodem. Jedna z nich nie miała uprawnień, a druga miała sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

W celu zwiększenia efektywności do swoich działań wykorzystaliśmy także policyjnego drona z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. W piątek przy jego pomocy, mundurowi monitorowali kędzierzyńsko-kozielską obwodnicę. W ciągu niespełna dwóch godzin policjanci ujawnili 7 kierowców, którzy wyprzedzali na przejściu dla pieszych, lub bezpośrednio przed nim. Osoby te zostały ukarane mandatem karnym, a ich konto powiększyło się o 10 punktów.

Jeszcze raz przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

– zachować szczególną ostrożność;

– zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

11 KOMENTARZE

 1. Dalej,gnębcie kierowców,przekroczenia prędkości na obwodnicach,nieudostępnienie pieszym krowom pierwszeństwa.
  Dopierdołcie mandaty po 1000 zł a wg.nowych przepisów po 10 000 i więcej.
  Może niebawem kara śmierci za przejazd na czerwonym.
  Weżcie pod but społeczeństwo niech charczy i płaci,kierowca bandytą jest i mordercą.

 2. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego dalej: „RODO”) oraz Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/680 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez właściwe organy do celów zapobiegania przestępczości, prowadzenia postępowań przygotowawczych, wykrywania i ,ścigania czynów zabronionych i wykonywania kar, w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylającej decyzję ramową Rady 2008/977/WSiSW, (zwanej dalej „DODO”) Strefy monitoringu powinny być oznakowane!!!! Więc sprawa dla reportera pozdrawiam

 3. Wystarczy że będziesz jeździł zgodnie z przepisami i nie będziesz ani bandytą ani mordercą i nie wydasz ani złotówki na mandaty, w czym problem? Musisz jeździć 120km/h po mieście czy dasz radę się powstrzymać?

 4. Tom jeżdziłeś zgodnie z przepisami? ,złe oznakowania przejść dla pieszych,przejazdów rowerowych.
  Ograniczenia prędkości do 60 km\h na szybkich obwodnicach.
  Ograniczenia do 30 km na godz.na osiedlach?
  Po kiego nam auta,przesiądżmy się na dorożki ,nie bedzie problemu.

  • @Goran. Nie wolno przesiadać się na dorożki!!!! 😕 Bo kunie puszczają za dużo bąków, co jak wiadomo jest śmiertelnym i ogromnym zagrożeniem dla całej ludzkości, całego wszechświata i różnych żyjątek typu Spurek 😉

   Taki kuń jak puści bąka, to wydziela ogromne ilości metenu, dwutlenku węgla i robi się ocieplenie klimatu.😳
   A eurofederaści (nie tylko w Brukseli), dostaną drgawek, orgazmów, biegunek i szału, że zaś Polska niszczy glob ziemski🤓

   Tak że kunie so fucky i nie wolno nawet myśleć o jakichś tam straszliwych dorożkach , kuniach czy krowach😎

  • Sprzedaj auto i kup dorożkę, jak nie rozumiesz po co na osiedlach są ograniczenia do 30 km/h to najlepiej nie jeździj autem, a jak masz dziecko to zastanów się co się stanie z jego czaszką gdy twój sąsiad trafi dziecko swoim nowym autkiem z prędkością 60 km/h jadąc po osiedlu. Ograniczenia nie są po to żeby utrudniać ci twoje „szybkie” życie tylko żeby ratować życie innych zagrożonych przez takich jak ty

 5. Może mandaty dla tych co wchodzą na przejście prosto pod samochód, rowerzystów łamiących przepisy, napiszcie ile mandatów dostali rowerzyści, bo ja widzę łamanie przez nich przepisów przed wiaduktem na kozielskiej i Jana Pawła II -z pasów prosto pod auto!!!

 6. Piesi i rowerzyści są największym zagrożeniem i problemem,to co wyprawiają włos na głowie jeży.Zatracili instynkt samozachowawczy,jak kury bez głowy latają po mieście.
  Nawet oczu nie oderwą od smartfonu albo sluchawki na uszach,odcinka,i lezą na te pasy i niepasy natura pozbawiła cienia myśli a kierowcy samochodow przez to jeżdżą z sercem w gardle,czy mu taki poeb nie wyskoczy na jezdznie.

Skomentuj