Policjanci z dronem kontrolowali kierowców. W kilka godzin ujawniono ponad sto wykroczeń. ZDJĘCIA

3

Za nami policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W trakcie akcji policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, a także użytkowników UTO. Mundurowi wykorzystali policyjnego drona i ujawnili ponad 100 wykroczeń.

Wczoraj kędzierzyńsko-kozielscy policjanci prowadzili na drogach naszego powiatu działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Miały one na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz użytkowników UTO, którzy w żaden sposób nie są chronieni w przypadku zderzenia.

W działania zaangażowani byli funkcjonariusze ruchu drogowego oraz prewencji, którzy na drogach naszego powiatu ujawnili przeszło 100 wykroczeń, z czego ponad 80 to nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami w stosunku do pieszych.

Tym razem do kontroli miejsc, gdzie bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jest szczególnie narażone, wykorzystany został bezzałogowy statek powietrzny. Operatorzy drona wspólnie z policjantami z drogówki obserwowali zachowanie uczestników ruchu na Alei Armii Krajowej, zwracając szczególną uwagę na kierowców popełniających wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pieszych. W przypadku zauważenia zachowania niezgodnego z przepisami, policjanci podejmowali kontrolę drogową.

Wśród kierujących pojazdami, najczęstszym przewinieniem było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim oraz przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. Natomiast wykroczenia popełnione przez pieszych polegały między innymi na przechodzeniu przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, czy też niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej. Z kolei w przypadku rowerzystów najczęstszym wykroczeniem było przejeżdżanie przez przejście dla pieszych.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym taryfikatorem zarówno za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, jak i za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

3 KOMENTARZE

  1. Wiadomo, że za wiaduktem stoją bardzo często. Dlatego nie rozumiem kierowców, którzy tam „szaleją”. Trzeba myśleć.

  2. Popieram takie działania Policji, powinna służyć Obatelom. Może się kierowcy czegoś nauczą, kara przez POrtfel wykazuje dużą skuteczność.

  3. Ale jaja!!! Tyle przejść w mieście, a nasze smerfy ulokowane na obwodnicy kroją kasę zamiast ułatwiać życie, może to nie obwodnica tylko jako jedyna w Polsce spowolnica do upłynniania ruchu.

Skomentuj