Policjanci z drogówki rozmawiali z pieszymi i rowerzystami i rozdawali im odblaski

12

Kolejne odblaski trafiły dziś do mieszkańców naszego powiatu. Tym razem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego rozdawali je podczas akcji „Bądź widoczny – bądź bezpieczny!”. Dzięki takim działaniom najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze – piesi i rowerzyści – są lepiej widoczni.

Jesienne ciemne poranki, mgła oraz coraz szybciej zapadający zmrok nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Dlatego policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki prowadzili dzisiaj działania „Bądź widoczny – bądź bezpieczny”.  Celem tych działań jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważne są odblaski oraz oświetlenie rowerów, które po zmroku zdecydowanie poprawiają widoczność pieszych i rowerzystów.

Podczas akcji mundurowi przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, że używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie. Dzięki nim kierowca szybciej nas zauważy i będzie miał więcej czasu na reakcję. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących.

Noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązuje od 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat od 20 do 100 zł. Pamiętajmy, odblaski poprawiają bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego również w mieście. Dlatego apelujemy, by ZAWSZE mieć przy sobie elementy odblaskowe.

Podczas akcji funkcjonariusze sprawdzali również, czy rowerzyści mają wyposażone swoje jednoślady w wymagane oświetlenie. Zachęcając ich jednocześnie, by dla własnego bezpieczeństwa nie poprzestawali tylko na wymaganym oświetleniu roweru, ale dodatkowo korzystali z kamizelki odblaskowej. Przypominamy, że za brak wymaganego wyposażenia roweru grozi mandat od 20 do 500 zł.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

12 KOMENTARZE

 1. Ooo pozdrawiam Pana policjanta z drogówki! :)) Miałam kilka razy przyjemność na Mostowej :). Jeden z najfajniejszych Policjantów :))) Pozdrawiam ciepło :* Pani od Nailsów :)

  • Ale zabawna ta policja z ķędzierzyna. 13.08.2021 na ulicy miłej patrol zmoturzony vw- genem z numerem 405 napierdziela przez przejście i przejazd dla rowero- pieszych. Na tzw. Podwójnej prostej wyprzedza. Kierujacy popełnia szereg GROŻNYCH wykroceń drogowych. Pani nakońieczna tłumaczy się tvenkowi 24 za swoich umundurkowanych koleģó. A dzisiaj ci sami drogowi piraci pouczają mieszkańców co do bezpieczeństwa na drodze😁. Chyba was…o!

 2. On taki miły jak ja czarny
  A za brak maseczki to by do pierdla wsadził
  Odlaski nie wiem po co
  Rowerzysci jezdza jak chca piesi walą obok pasów ” o teraz zdąze”..a wejdz takiemu na sciezke to jakby mogl to by z bazooki ci wyjechał

 3. Zabawne, może lepiej stanąć po zmroku i zmusić kolarzy do jazdy z włączonym oświetleniem oraz prawidłowego korzystania z przejść dla pieszych.

  • Człowiek nie rozróżniający kolorów, to daltonista. Nie idiota. Jak w takim razie nazwać Alicję, nie rozróżniającą daltonisty od idioty ?

Skomentuj