Policjanci widoczni w rejonie szkół. Ruszyła akcja związana z bezpieczeństwem dzieci

2

Nadszedł początek roku szkolnego. W związku z tym ruszyły policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Dla kędzierzyńskich policjantów to czas wzmożonej pracy w rejonach szkół, na drogach prowadzących do nich oraz innych placówek oświatowych. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym.

Od 1 września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to będą dbali policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Policjanci będą przede wszystkim zwracać uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy, trzeźwość oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w szczególności w rejonach szkół podstawowych i przedszkoli.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą najlepiej wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Rodzicu, opiekunie:

– dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
– zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących pojazdami,
– ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

Kierowco:

– w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami,
– wysadzaj dziecko z samochodu od strony chodnika lub pobocza,
– zachowaj ostrożność w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a szczególnie przed przejściem dla pieszych.

Nauczycielu:

– pokaż dzieciom bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
– ucz dzieci świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

2 KOMENTARZE

  1. Ach się namnozylo tych patroli???? Nic tylko czekać przed przejściem 8 godz aby wszystkie dzieciaki doszły do szkoły i z powrotem, a co za różnica w sumie czy się stoi pod szkołą czy na obwodnicy.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj